Trešnja

Tesko da je uspelo. Prati pa ces videti. Inace ove godine na tresnjama sam samo 2x fungicidom isao i 1x sa insekticidom. Odlicno se drze, za razliku od jabuka :zli:
 
Dve ovogodisnje tresnje imaju ovaj problem sa korom:

Ne znam da li je u pitanju neka bolest i ako jeste cime da je tretiram?
 
Ovo ti je fizičko oštećenje, od grada, zečeva, srna ko zna...

Oprskaj Merpanom i ako si u mogućnosti zamaži kalem voskom. Ako sumnjaš na zečeve, stavi fasadnu mrežicu.
 
I ja sam sumnjao na fizicko ostecenje ali to je u dvoristu u gradu gde ne postoje ni domace zivotine.
Prvi tanji sloj izgleda kao da se ljusti i posle onaj drugi sloj kore je poceo da puca.

Prskacu sa Merpanom i imam kalem vosak.
Hvala!
 
Trešnja zna burno da krene i da puca kora (obično na novim granama) ali ovako nešto nisam video. Takođe, čudno je da nije počela da se brani smolom.
 
Za sada ne daje nikakave znakove da joj nesto smeta i izgleda potpuno zdrava.
Evo kako izgleda ona druga.

Danas sam kupio neki fungicid METOD 480SC za koji kazu da je isto kao Merpan, ali nisam jos stigao da prskam sa njime i da zapecatim sa voskom.
 
Treba mi pomoć.

U pitanju je voćnjak sa 50-ak trešanja. Na skoro svakom drvetu se pojavljuje smola i to na 6-7 mesta. Svako sam stablo do sada očistio od smole i mrtvog tkiva i onda to mesto temeljno premazao kalemarskim voskom.

Interesuje me da li ovo curenje može da se nekako spreči? Čitao sam da su uzroci tom curenju sitne pukotine u stablu kroz koje curi smola. Sva mesta koja sam do sada očistio imaju pukotinu koja liči na posekotinu što znači da insekti nisu problem. Pukotine su male i uglavnom se javljaju na delu gde prestaje stablo a počinju grane.

Takođe sam našao ovde na forumu da krečenje sa običnim krečom i prskanje kalcijumom može da pomogne u prevenciji pucanja.

Trešnje su već oprskane sa mešavinom sledećeg (Galofungin-Mankogal-Kestrel) i to pre svega nedelju dana i ove godine nisu bile đubrene.

Da li mogu nekako da sprečim ovo pucanje stabla ili da i dalje idem i "zamazujem"?
 
Ne, nije žilogriz ili neki insekt. Rupa kroz koju curi smola je jako tanka, kao list papira ali je široka, kao da je neko zasekao nožem, tako izgleda.
 
Evo kako izgledaju moje tresnje posle zadnje ture monsunskih kisa koje su zadesile Vrsac.
Sta mislite da li su unistene skroz ili imaju sanse da ozive?



 
Nemoguće da je ovo sam od kiša. Ja sam ih ove godine preko leta dva puta prskao da bi spasao list...
 
Sto ne bi bilo - plamenjaca
I meni su mlade sadnice tresnje (3) - popunjavao sam praznine - dobro je oprljen list odole izgubio je elasticnost (kruti su listovi dosta) ali mislim da i dalje koliko tolio fercera
 
Kod mene se od silnih kiša pojavila mrka prgavost lista a ne plamenjača... Čak nigde nisam ni pročitao da trešnju napada plamenjača. U svakom slučaju na bi njih oprskao nešto na bazi mankozeba, eventualno malo dodao folijarne prihrane.
 
Upravo to al nisam hteo da trujem :) Naširoko viđen fenomen ove godine. Nije problem list, dal će opasti dal neće, one neće krenuti jer su uvenule, zbog toga je list takav.
 
Znaci ove su gotove i na prolece nece oziveti?
Jeste udavljene su, nije bilo jezero ali bilo blato dosta dugo i tek juce (kao sto se vidi na slikama), pocela je zemlja da uhvati koru gore i da se osusi. Ovde u Vrscu za 15 sati palo je 218 litara po kvadratu, sto nije zabelezeno nikada do sada i nadam se da se nece ponoviti.
Posto mi je to u basti iza kuce razmisljao sam da li se isplati da uradim neku drenazu, da ukopam one cevi za drenazu i da li bi to pomoglo ako se poveze na gradsku kanalizaciju ili da zaboravim ovde na tresnje?
Da li su starije tresnje izdrzljivije na ovako nesto?


Evo kako su izgledale 24 jula:
 
Poslednja izmena:
Za drenažu bi morao da imaš pad, pa na kraju tog pada da se postavi cev, sa sve šljunkom itd. Ne znam da li ti se to isplati.

Ovu godinu ne gledaj kao merodavnu za bilo šta, mnogima se posušilo voće, kod mene lično ne puno, 5 komada na 70, a od starijih gledam jednu trešnju od 8 godina i samo se molim da izdrži :)

Ja sam protivnik oranja, ali ako je tu sabijena zemlja i nije propusna, dobro bi bilo da odradiš jedno duboko oranje, čak i rigolovanje na 70 cm dubine ako imaš nekog da ti odradi, naravno sad uskoro da bi na jesen mogao da stigneš da sadiš.
 
Nazad
Vrh