Traktorska bušilica za rupe namenjene sadnji voćaka

A što mora baš 60 cm prečnik?
A ako hoćeš baš to, u tvrdoj zemlji bi ti trebao neki sporiji reduktor, ili da na burgiji ugradiš neku lamelu (može ona sa balirki).
Znaš, ako je baš tvrdo a prečnik veliki, još ako je brza, sasvim je moguće da ti proklizava lamela na traktoru (kardanska) a ako proklizava često nije baš dobro.
 
Ma, ne bih ja to zbog sebe, vec planiram da malo i usluzno radim a svi traze 60 cm rupe, kad bi moglo ni metar im ne bi bilo mnogo... Ja cu za sebe praviti burgiju od 40-45 cm, smatram da je to za voce dovoljno, pa i jednu od 15-20 za stubove iliti direke za ogradu.
Ironman, za opterecenje si u pravu, pa zato planiram da stavim kardan sa "zvrckom", bolje da on oblece nego da mi arci lamelu, a stavicu i jedan sigurnosni sraf iznad burgije, zlu ne trebalo...
Taj diferencijal vec imam, pa me interesuje da li moze da nosi tu pricu. Ako ne, da trazim nesto drugo, poput reduktora Majevica ili Lifam, sto mi preporuci jedan proizvodjac burgija, oni su, kaze, isto 4:1 odnos.
Jedini problem je sto ne uspevam da ih nadjem nigde, niti znam na sta su ih ugradjivali...
 
Pa sam diferencijal mislim da može da podnese to.
Ipak je to četiri puta usporeno.
A što se tiče kardana, verujem da znaš ali kad već pričamo, pazi na smer. Taj koji se najčešće zove sa "zvrčkom" se koristi u slučajevima kad treba omogučiti da se radni deo mašine okreće a da kardansko vratilo traktora stoji ili da se okreče sporije. Kod rotacionih kosa npr, smanjiš gas, kardan normalno uspori ali inercija i dalje vrti diskove istom brzinom. E tu zvrčak odrađuje.
Tebi treba suprotan smer, da radni deo mašine stoji (zaglavi burgija recimo) a kardan traktora i dalje radi. To su kardani sa lamelom (oko 200 evra je takav kod Vese, kad si več iz Valjeva:))
I bre, jesu li ti koji traže 60 cm nekad videli rupu od 50 npr?
To je bre rupetina, zar im je malo?
 
Ima jedan lik kod mene burgiju 60 cm, kopa po celom kraju, sad ih je sve navikao na toliko i kraj... Verovao ti meni ili ne, iskopao je usluzno preko 20 000 rupa za nesto vise od 2 godine! Odlicno poznajem coveka, komsija mi je.
Tek sad vidim da smo zemljaci:)
Hvala ti za ovaj deo sa kardanima sto si mi razjasnio, ja sam mislio da je to sve isti princip, da ih ljudi samo drugacije zovu... Samo nisam ocekivao da toliko kosta taj kardan :sta: , mene cela konstrukcija sa dve burgije kosta otprilike 200 eura!

- - - - - - - - - -

Ironman, bi li mi pojasnio tu varijantu iz pretproslog posta sa lamelom od balirke na burgiji? Imam Class-ovu balirku ali ne znam da ima lamelu ::namigivanje:: ,mozda zato sto se nije kvarila, ili je njoj zamena za to onaj sigurnosni sraf na zamajcu?
Ima li ta lamela mogucnost da se steluje i kako funkcionise? Isto pitanje za stelovanje opterecenja ima li na kardanu sa lamelom?
 
E sad ja baš i ne poznajem balirke da bih znao tačno koja ima tu zaštitu u vidu lamele, a koja sigurnosni šraf.
Komšija ima neku, nemam pojma koja je marka, videću sutra, koja ima lamelu, Baš sam se zezao s njim da mu je maznem i da stavim na burgiju :)

Ona se montira uglavnom između kardana i reduktora, a može i ispopd reduktora, između njega i burgije. I treba da ima mogućnost štelovanja (ova na ovoj balirki ima), Našteluje se tako da ona pre proklizava nego lamela na traktoru, inače nema funkciju.
A može umesto nje i sigurnosni šraf.
Negde, (ja sam ga postavio ispod reduktora, na mestu gde se cev burgije spaja sa izvodom iz reduktora) postaviš cev u cev probušiš obe, gurneš šraf M10 sa buvljka i teraš. To jeste neka zaštita ali nije stopostotna. Viđao sam da burgija vrti i sa slomljenim sigurnosnim šrafom.
Pukne ali ne pukne ravno, okrene se malo pa taj "višak" nekako zaglavi i tera. Posle je problem izbiti sve to.
Ali pošto je kardan skup, i ja sam gurnuo šraf.

Može i tako samo onda bi valjalo da kvačilo bude dorbo naštelovano da dobro odvaja kardansku lamelu. Kad zaglavi stisneš kvačilo da ne vrti dugo i da ne pali lamelu, isključiš kardan pa polse gedaš šta ćeš.
Ako ne odvaja dobro onda je problem.

Nego mnogo si i tu konstrukciju platio, ja to sklepao za mnogo male pare, a radi.
Ima tu još zezalica oko podešavanja ugla i sličnih, ja spemio sve da to dogradim (vint od gumarabe rešava stvar:)) ali nikako da stignem.
 
Ako nadjem tu lamelu, nadjem, ako ne, ide sraf pa sta mu bude. Kvacilo cemo nastelovati do u sitna crevca.
Ne mogu da se ne nasmejem tvojoj ideji za vint :haha: , pretpostavljam da ces njime da stelujes ugao burgije?! Dobra je ideja, ja cu ipak pokusati da to resim sa dva amortizera od ves masine :))
Ajde cim to dogradis izbacuj slike.
Ja obecavam slike cim bude gotova i isprobana, nadam se za oko mesec dana.
E, da, ostajes mi "duzan" za marku te balirke..
 
Pa jbg, stoji mi vint bez veze, šteta da se baci :)
Važi, sutra ču d apogledam pa ti javljam marku balirke.
 
Na skoro svakoj presi bi trebala biti lamela i nalazi se ispred zamajca tj zasrafljuje se sa 3 sarafa za zamajac
a kod nekog je lamela jednostavno izbacena i kardan zavaren za ploci koja se zasrafljuje za zamajac, ko mene pored lamele postoji i siguronosni sraf
 
E baš ti hvala što si se umešao.
Pošto se stvarno ne razumem u prese pomislih da je ova kod mog komšije neki izuzetak, nešto dograđeno ili slično, a lepo sam video lamelicu.
I još hteo da je maznem :)
 
Ja moju skinuo i zavario direkt posto mi je pravila problem osovinica na ploci (na koju se kaci lamela) na koju se kaci kardan i mozda jednog dana vratim to sve kako je i bilo jos samo da uhvatim slobodan dan a da se setim da ga potrosim na nesto sto trenutno funkcionise i bez toga :haha:
komplet nova (namontirana) je oko 100e
 
Evo par slika bušilica sa sajma. Ova prva je jako dobro odrađena, sa velikom burgijom ali košta oko 200 000 dinara, a ova druga nema cenu, nisam ni pitao jer mi se čini da nije ništa jača od pravljenih, a sigurno je duplo skuplja.

picture-130.jpg


picture-131.jpg


picture-135.jpg


picture-209.jpg


picture-210.jpg
 
Ja sam kupio busilicu od nekog proizvodjaca msm da je mesto Begaljica kod Bg.potpuno isto izgleda a platio sam msm 550 ili 600 e.i odlicno odradila posao izbusila 10000 rupa i to u zemlji smonici i jos je ko nova.ako nekom treba broj okacicu.
 
Još jedan član foruma iz Kruševca ima tu iz Begaljice, inače reklama stoji na Polovni-m automobilima, i kaže da je i njega poslužila za 10 000 rupa što njegovih što u nadnici i da za sada radi posao. Inače ona izgleda čini mi se kao ova žuta sa slika.
 
Evo i ja da se pohvalim, stgla danas busilica sa dve burgije fi 400 i fi 250 i kardanom za 600 evra sa prevozom. Kupio kod momaka iz Begaljice novu oni prave, probali na licu mesta u tvrdoj suvoj zemlji pici bez ikakvih napora po traktor imt 539.
 
pitao me prijatelj koliko ide busenje po rupi treba i meni jer planiram zasad sl.god pa da li da kupimo masinu ili samo platimo i da ne boli glava...
 
Nazad
Vrh