Teske drljace

Kolko je mene puta dubička "poluteška" spasila i u kakvoj zemlji to se nemože opisati . Sad imam u planu ako se sve poklopi za ovu sezonu uzeti baš ovakvu "tešku " , inače Dubičaka poluteška komotno može ići u kategoriju teške kod drugih proizvodjača . Šta to radi u lošem i zapeklom proljećnom oranju , pa tu bi se mala privreda morala tovariti na prikolicu u dijelovima , jedino me nervira što daska lupa da se čuje nadaleko , nema onih federa kako sad ide . Nije to predimenzionisano nego baš krila sa klinovima moraju imati težinu , a ne ram jer onda tek nijedan busen ili grudva nemogu da prodju niti da odignu slučajno krilo a opet ima kolko tolko kopiranja i plivanja.
 
Teska drljaca AG Cret o kojoj sam pisao prije. HR proizvodnja, stara pitaj Boga koliko. Teska kao olovo. MF 4cilindra 100ks ju jedva donese do kuce. U njivi ju spusti u zemlju da samo krila diraju zemlju krene i traktor se propinje a kad spusti ram na krila jedva ide. Na slici je JD 105ks sestak koji ju nosi i vuce osjetno lakse od MF-a ali i on ima posla. Ursus 1634 ju vuce taman kako treba kad se spusti ram na krila.

ftpyxv.jpg


Nudili mi da ju probam s Brenom vuci, nisam se htio igrati uopce, da mi traktor po pola pukne ;) Tek jucer skuzim da je kopcanje kategorije III i da na brenu to i kad bi htio ne bih mogao zakopcati.
 
Prednji su do pola potroseni, zadnjih ima jos "dosta". Ovaj stroj je dosta star i izradjen. Teraju tu drljacu tako kako ide jer je i ovako teska za rad kamo li jos da ima nove klinove, jedva da bi ovdje bilo traktora sposobnih za vucu te drljace. Da ima rotore kud i kamo bi se lake vukla jer bi bila oslonjena na njih al ovako ram na krila i po gasu... Tu se traktori poznaju, pogotovo po ovim nasim brdima i cukama ;)

Moja brena nije gabaritima nista manja od JD-a sa slike ali kazem da i mogu zakopcati ne bih se usudio jer sam vidio sta ova drljaca radi puno sposobnijim traktorima...
 
Pazario sam danas polovnu Dubičku tešku drljaču stare proizvodnje 7 m !! Bez rotora , novi klinovi . Naravno da je neću moći vući sa MF 145 ks , ali smanjiću je , možda skinem oba krila ako bude moralo , jer ovako nevjerujem da ću je moći i dići od zemlje i nositi a kamoli raditi . Radio je do sada JD serije 8R !! Šta mislite kolko je realno za platiti ?
 
Prezadovoljan sam , štaćeš kupio od neke sirotinje , kažu da su to prevazišli , ali nevjerujem , evo nekih slika njegove mehanizacije , šteta što su traktori bili po njivama da poslikam ima zelembaća ukupno jedno 3000 konja .

DSC05303_zps7elx1ivp.jpg


DSC05305_zps9y8xettu.jpg

DSC05307_zpsks6s1pia.jpg


DSC05309_zpsi7phxmfo.jpg

DSC05310_zpsrsnog6mb.jpg

DSC05311_zpsbecs4th2.jpg
 
Teske drljace su prava stvar, ja, od kada je imam, prezadovoljan sam, odradim sve u jednom prohodu. Ove godine sam samo za repu prosao 2 puta I jos jedno kj gde je bilo bas lose oranje, ostale njive, jedan prohod I setva. moja je od 4,5m, vuce je Rus od 130 ks, bez ikakvih problema.
 
Vozac koji mi je dovezao kombajn, dovezao je i njima kombajn John Deere.. I kaze da su njemu pricali da vozaci kad voze psenicu prodaju po jedan sleper psenice da ovi i ne skontaju.. Tesko mi je u to povjerovati, al ajd...
 
Vozac koji mi je dovezao kombajn, dovezao je i njima kombajn John Deere.. I kaze da su njemu pricali da vozaci kad voze psenicu prodaju po jedan sleper psenice da ovi i ne skontaju.. Tesko mi je u to povjerovati, al ajd...
Znaju reparosi kako zacas sleper repe nestane,tako da njima na 3500 ha nije lako zagubiti sleper psenice..inace sam imao cast da ih sretnem na putu u sjetvi pre par godina,2 dzipa sa rotacijama sklanjaju sav saobracaj da prodje horsh sijacica i jd 8 serije
 
Zanimljivo je da većinu zemlje rade po brdima , svi ovi kombajni na slikama imaju nagibe točkova i kedera , inače gazda je možda najjači igrač na Balkanu u jednom drugom biznisu , a ovo mu je posao kao hobi i nešto slično ...
 
Nazad
Vrh