Teranje krava

Estrus vam najvise zavisi od kvalitete ishrane i premiksa koji koristite evo jedna receptura po kojoj ja pravim koncentrat
50kg kukuruza
15kg suncokretove sacme
10 kg sojinog griza
15 kg psenice
10kg jecma
+ premiks 2.5%
a Premiks koristim gelamin
 
Kad krava prokrvavi u malim kolicinama dva dana nakon osemenjavanja to znaci da nije ostala steona?
Vecita prica.I redovno se ljudi bune oko toga.Literatura je jasna i ona je to pokazala jos odavno i nema tu neke nejasnoce.Znaci nema ono nekad su pricali ovako a sada ga i oni menjaju.Znaci:kod jednog odredjenog procenta krava se desava krvarenje kao znak prosle ovulacije jajnika i do ce se desiti bez obzira da li je ostala steona ili ne.Jedne godine moze da se pojavi a neke tamo sledece nece se pojaviti i sl.,nema pravila.Ali zasigurno nema povezanosti sa trudnocom,da tako kazem.To se i kod mojih krava redovno desava.Sto neko gore rece to je jako dobar znak da ce se za 20-ak dana ponovo pojaviti estrus,narocito treba paziti kod krava koje imaju tiho gonjenje.Jer to im je jako dobar pokazatelj da je nesto bilo.
 
Vojkane, malo off-a, kako lečiš kad se u štali pojavi virusni proliv, tj. kad jedna po jedna krave sve dobiju proliv pa dodje do toga da bude krvav, koliko sam shvatio obično traje nedelju dana?
 
E to je nesto malo zeznutije.Bilo je raznih kombinacija.Sto je najzanimljivije toga nije bilo nikada u mom kraju do pre par godina i onda je pocelo svake godine da se javlja masovno.Skoro celo selo je zarazeno pa i okolna koliko ja znam.Prvo velika preventiva.Obicno se javi u periodu hladnijeg doba godine.Znaci minimalno strano ulazenje u stalu,ako i nako udje mora imati zastitnu odecu i obucu ili se navlace kese na obucu i koristi nove rukavice,oprema i vet. torbe se ostavljaju van stale i nikad se ne primenjuju nosne brunde.E kad se bolest ipak pojavi lecenje je dosta ograniceno ako je ustanovljen virus a uglavnom jeste.Obavezno i momentalno je primenljiv svaki kvalitetan zeolit koji dosta pomaze a po potrebi i med. ugalj,vit. mineral. dodak se duplira,dnevno vit. C 30ml,sulfopreparat neki po izboru a u vise slucaja je dobre rezultate davao i enrocin 10% i ako je virus u pitanju.Dosta cesto se javljala i bakterija kao posledica obolenja i pada imuniteta pa bi zato trebalo vec oko pojave krvarenja zasigurno ubaciti enrocin.Probali smo i da nista od lekova ne dajemo i prolazi za 7-8 dana ali bolje je sa lekovima.Bolest je nezgodna i dosta smanji proizvodnju a krava se posle ceo mesec oporavlja i estrus joj dosta zaostaje.To je obolenje koje nikako ne bih voleo da vidjam kod mene.
 
danas mi dolazio veterinar za kravu, kaze sve uredu, jajnici bi mozda mogli biti malo veci ali dobro, kaze mi da dajem vise koncentrata i proklijalog zita pa ako to ne uspe onda hormonska
 
nemam nista u tovu a kako si mislio da ga pustim sa njom, one su vezane a da li bi znacilo da je pustim napolje ako bude htela samo malo da proseta kad je lepo vreme
 
Ako nikad nije bila pustena onda moras da obratis paznju da se negde ne podvuce, jer kad je pustis ona trci i ne obraca paznju na okolinu, ako imas beton bolje nemoj da je pustas jer se moze okliznuti i onda nisi nista uradio. Jesenas trazila junica bika, meni ostalo jos 6 vrsta kukuruza da oberem idem to da zavrsim pa kad se vratim zovem vet da je osemeni,, kad sam dosao kuci imao sam sta da vidim ona iskocila napolje trcala po dvoriztu i zaglavila se pod zmajevku iza obrtaja kad sam je izvukao nije mogla da ustane, sutradan sam je prinudno zaklao pukla joj kicma kod karlice.
 
ma pusta se ona od kad je rodjena , nego ne znam hoce li joj to pomoci sto su je pustiit napolje, da pustim jos neku sa njom ?
 
juce sam dao kravi hormonsku, sta da radim ako opet ne bude trazila, jel da joj dam opet posle 11 dana
 
imam problem sa nekoliko krava,sve imaju redovno teranje 2 meseca od teljenja ali posle povadjaju 2-3 puta
i dosta mi produze laktaciju!
inace su sve grla oko 30 litara!
ima li neko kakav savet ili misljenje!:ppozdrav:

kod mene krava 5 puta se telila ii veterinar je morao oplodjavati svaki put po 3 puta aa jednom meni provali struju i ode ispod bika koji je bio odmah do nje ii iz prve i sad joj je 10 tele od tada svaki put ostane iz prve ispod bika
 
juce sam dao kravi hormonsku, sta da radim ako opet ne bude trazila, jel da joj dam opet posle 11 dana

Nakon 11 dana daje nakon toga od 48-72h semeni se bez klinickih siptoma ne mora biti ,ona unutra ce biti otvorena za osemenjavanje.Sa ova satnica za osemenjavanje zavisi od hormonske koju si dao na upustvu pise .Ako nije problem napisi naziv hormonske.
 
A ne znam za hormonsku, veterinari su nam za k. pitacu ga ako bude znao koja je, ne znam ni da li ce je osemeniti dobro jer stvarno muku mucimo sa veterinarima, veze nemaju
 
Odradio sam ono sa hormonskom, dao sam joj drugu pre 3 dana i danas osemenio, posle nekoliko sati je izbacila malo providnog sluza, treba li to nesto da znaci ?
 
Providna ,bistra sluz je dobar znak da je krava spremna i da nema neki proces unutra ,ali moraces da cekas 18-20 dana da bi video uspesnost osemenjavanja.
 
Pa bojim se najvise ako ne ostane necu znati jer joj se nikako ne promecuje kad trazi i da li uopste trazi.
 
Nazad
Vrh