Teranje krava

Krvarenje je normalna pojava 1-3 dana nakon ovulacije. Krvarenje nema veze sa kasnijom koncepcijom i steonošću ako se radi o ovom terminu. Krvarenje nastaje u materici a ne na jajnicim (pucanje folikula i izlazak jajne ćelije na jajniku moze dovesti do krvarenja ali u smešno malim količinama, jer je na mestu pucanja folikula doslo do atrezije - normalnog razlaganja, krvnih sudova, pa je prosto taj deo zida folikula krt i puca), kako to mnogi, pa i veterinari misle. Krvarenje je rezultat dejstva estrogena, a kasnije i progesterona, i nastaje pucanjem kapilara i manjih krvnih sudova u endometrijumu (unutrašnjem sloju zida materice). Pošto se ono javlja kod svih krava koje su prosle kroz normalan estrus biće pre primećeno kod onih koje imaju manju matericu i krava sa plićom vaginom - krave koje nisu duboke. Dakle zbog toga će se pre primetiti kod junica.
Obim krvarenja moze biti i do 100 ml.
Dotičnu kravu bi trebalo pregledati 17-ti dan od dana kada je prokrvarila, ako imaš iskusnog veterinara on će videti u kom se stadijumu nalazi folikul pa predloziti osemenjavanje, osemenjavanje nakon 16 h od aplikacije gnrh preparata ili dalje čekanje i ponovni pregled narednog dana, tako bih ja radio. Ili indukciju 10 dana nakon krvarenja i osemenjavanje nakon pregleda posle 72h.
 
Ja praktikujem indukciju 11-i dan pposle krvarenja i osemenjavanje posle 72h tako radimo vec godinama na farmi.
 
Ratko nikakve terapije,ako imas bika pusti ga i ne sekiraj se on ce sigurno kao i prvi put da zavrsi posao. Jesenas posle telenja 4-5 dana bik preskoci ogradu i zaskoci na tu tek oteljenu kravu , posle bozica pozvao sam dr vet da je pregleda posto nije trazila bika nikako posle telenja , pregledom je utvrdjeno da je steona. Bik je cudo 3 dana pre nego sto ce krava da trazi bika on se ne odvaja od te krave vec stalno ide za njom i samo ceka pravi momenat, isto tako ako kod krave nesto nije u redu (npr nekakve ciste ili pojacan sekret) bik je samo njusi i preturi njusku ali nece da skace na kravu.Posto sam dobio po usima od dr vet zato sto pustam bika na krave , u buduce kad krava trazi bika prvo zovem dr vet da je osemeni a posle toga pustam bika da je sigurno oplodi. To ce morati tako jer u protivnom nece mi dati hb broj tih teladi.
 
Kifler druze tako je,pogotovo kod krava kod kojih se estrus ne primecuje bik je zakon,on najbolje oceni spremnost krave.Ja na farmi imam i bikove za pripust sto pustam na problematicne krave pustim bika i osemenim ostaje 90% ako i posle toga povadja onda je treba pregledati.
 
zdravo imam junicu staru godinu dana a jos nije trazila vola probao sam sa jecmom ali ne pomaze pa me interesuje sta mi moze pomoci da sto prije traziii??????????????unaprijed hvala
 
стрпи се мало бар до 14 месеци, иначе обрати пажњу на кондицију и исхрану
 
Nedaj boze da trazi vola,bolje da trazi bika....Sacekaj jos 2 meseca,pa ako ne bude trazila zovi veterinara da je pregleda.U praksi se pokazalo da dobro hranjene junice pocnu sa polnim ciklusom sa 9 meseci,a obilnije hranjene ranije....
 
zdravo imam junicu staru godinu dana a jos nije trazila vola probao sam sa jecmom ali ne pomaze pa me interesuje sta mi moze pomoci da sto prije traziii??????????????unaprijed hvala
Samo bez zurbe.Sto kasnije je osjemenis imat ces bolju kravu:bravo:
Ja imam pet junica tri su po cetrnaest mjeseci a dvije trinaest i jos ni jedna nije trazila ili ja nemogu da primijetim.
Al bilo kako bile ja ih ne sjemenim prije sesnaest mjeseci.
 
Ako su u slobodnom sistemu drzanja one skacu jedna na drugu, a ako su vezane junice onda su u tom momentu jako nemirne i cim pridjes kod njih one dizu glavu na tebe i bez obzira sto je vezana pokusace da skoci na tebe, pogledas sluz i odma znas sta je u pitanju.
 
Ako su u slobodnom sistemu drzanja one skacu jedna na drugu, a ako su vezane junice onda su u tom momentu jako nemirne i cim pridjes kod njih one dizu glavu na tebe i bez obzira sto je vezana pokusace da skoci na tebe, pogledas sluz i odma znas sta je u pitanju.
Kod mene su vezane bar dok ne prodje ova zima pa na proljece idu vani:cool:
Znam za te simptome al ja jednostavno nisam do sad primijetio.A i ne zuri mi se jos su mlade.
Sacekat jos koji mjesec pa cemo vidjet..
poz..
 
napokon da slikam pravi momenat

24o9fyv.jpg
 
ovako imam problem sa tihim ekstrusom kod krave,ova moja krava je mimo cijelog svjeta,nit rice, niti skace, ovako oplođena je prvi put 17.10,zatim je povađala 8.11 ove god,poslije toga nikakvi znakova evo danas vidim dosta sluzi providne,ali nema nikakvi drugi znakova niti se uvija nista,i zovem vetrinara opisem mu to i on kaze ja to ne bi dirao moze pobaciti ako je steona ,sacekaj 3 mj.i ovako ne znam sta da radim, ima li neko iskustva sa ovakvim slucajevima hvala vam
 
Nema tu steonosti, ta krava je imala tihi estrus koji nije primecen po meni je najbolje kravu isprati pa je na sledeci estrus osemeniti ,naravnotreba i pojacati obrok kravi proteini i vitaminsko mineralna predsmesa, nije lose da se da i vitamin spricanjem.
 
ma i ja mislim ali vetrinar glumi svoje,a sto se tice hrane hranim je ko slona,posto je sama sve joj nosimo i kruha i muljeve i neke vitamine sto lize kao sol,ima 800 kg

- - - - - - - - - -

a sad od danas moram paziti sljedeci 17-21 dana ,pa ako ovaj ne htjedne doci zovem drugog

- - - - - - - - - -

zahvaljuljem ovim sto su juce odgovorili ali evo i danas iziđem prije pola sata,krava lezi a sluz se objesila pola metra,zovem ja vetrinara da mu kazem a on kaze" pa ne moze 2 dana voditi",nego "cekacemo 3 sedmice pa ce mo vidjeti", i nista, i sad nesam sigurna moze li je vođenje drzati od juce ili je nesto drugo u pitanju, jer ni vetrinar nije siguran a kamoli ja laik, pa sta vi mislite? hvala
 
definitivno ga menjaj

- - - - - - - - - -

daj joj minerasol ili carofertin ne smeta joj ako je steona a ako nije sledeće gonjenje će pokazati bolje znakove i prati poslije sluzi da li će da baci krv
 
imam problem, krava se otelila pre skoro 3 meseca i ne trazi da vodi, krava je otelila tek drugo tele, sta da radim, kako da je nateram da vodi ?
 
Nazad
Vrh