Teljenje krava

Jutros akcija...obilazio prvotelku do jedan poslije ponoci i djelovala da se nece telit iako je vec u 289 danu.Jutros oko 6 pocela i mi joj malo pripomogli i dosta lako se oteli al pola sata ni da mrdne,lezi ispruzene glave,nista...Mi joj nutkamo malo secera i gurnemo u usta i tek onda poce reagovat.Nakon sat je sve bilo ok,jedino mi telce nije htjelo popit vise od pol litre mlijeka al sam ga pustio da malo ojaca pa cemo na podne da se potrudimo vise oko njega

Nek je korisna prinova! Kad nece da ustane pospes joj hladne vode po vratu. Ja kravi odmah nakon teljenja dam kantu mlake vode i u nju umesam solju secera i soljicu soli. Da li je dobro ili ne ne znam, to sam kao dete gledao pa i ja tako radim. Sat, dva nakon teljenja izmuzem rucno 4-5 litara, dam teletu da sisa, a sto ostane dam kravi da popije. U narednim muzama muzemn istu kolicinu s tim sto tele ogranicim na 1,5 litara, a ostalo prospem. 48 sati nakon teljenja pocinjem da je izmuzam do kraja.
 
Bilo i kod nas telenja. Jedna 21.3 a dve 26.3 ... ove što su se otelile isti dan su zajedno i osemenjene ...

5744bbddfe702fffdeb9654350c3c3cf.jpg


Sa desna na levo po starosti ...

A nabavio sam im i čuvara

b63061ae8162b46237e9e9a989211894.jpg
 
Kod nas u zadnih 15 dana 5 teljenja, 4 muska i 1 zensko, okrenulo se. Usrecio sam jednog forumasa sa teladim, nadam se da ce izbaciti dobru turu bikova. Inace ocevi Wanmeile, Iserda, Astromen

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Jutos se otelila jedna krava, tele musko bas krupno, malo nesto posalo iz dva pokusaja ali ne moze ustajati i oslanjati se na noge, sad smo ga probali drzati da bi posalo medjutim nece ni da pose. Takodje ne pose ni iz kante, nekako izgleda smoreno od velikog broja pokusaja da ustane, sta bi bilo pametno raditi dok ne stigne veterinar?
 
Jutos se otelila jedna krava, tele musko bas krupno, malo nesto posalo iz dva pokusaja ali ne moze ustajati i oslanjati se na noge, sad smo ga probali drzati da bi posalo medjutim nece ni da pose. Takodje ne pose ni iz kante, nekako izgleda smoreno od velikog broja pokusaja da ustane, sta bi bilo pametno raditi dok ne stigne veterinar?

Bilo je slucajeva da tele nemoze normalno da stoji i do 7 dana od telenja,tada smo ga morali drzati da bi moglo da sisa ali vremenom su mu noge ojacale i mogao je da stoji sam i izrasto je u redovnog bika, ja mislim samo malo vise paznje i bice sve u redu:ppozdrav:
 
Nocas mi se otelila junica,dan ranije od termina al ona nije nesto ulila u vime i mi smo mislili da ce prenijet par dana.Gledajuci ovako...ona danas nece dati vise od 10 litar mlijeka.Dal ce ona spustit mlijeko postepeno :sta:......Junica je dobro uhranjena i citavo vrijeme je hodala u cuvaru....Otelila je zensko telce
 
Nocas mi se otelila junica,dan ranije od termina al ona nije nesto ulila u vime i mi smo mislili da ce prenijet par dana.Gledajuci ovako...ona danas nece dati vise od 10 litar mlijeka.Dal ce ona spustit mlijeko postepeno :sta:......Junica je dobro uhranjena i citavo vrijeme je hodala u cuvaru....Otelila je zensko telce
Pa naravno da hoce ,desavalo se i da uopste nema mleka pa vremenom po malo povecava i za nedelju dana se normalizuje :ppozdrav:
 
Nocas mi se otelila junica,dan ranije od termina al ona nije nesto ulila u vime i mi smo mislili da ce prenijet par dana.Gledajuci ovako...ona danas nece dati vise od 10 litar mlijeka.Dal ce ona spustit mlijeko postepeno :sta:......Junica je dobro uhranjena i citavo vrijeme je hodala u cuvaru....Otelila je zensko telce
Neka je ona živa i zdrava.kao i tele a koliko će imati mleka to ćeš tek videti.Ne može to za 1 dan.:ppozdrav: Napiši za jedno 10 dana koliko ima mleka.
 
Mene kao novopecenog poljoprivrednika zezaju da mi se da u kravama posto mi u poslednje vrijeme konstatno tele zensku telad
 
Nazad
Vrh