Teljenje krava

Hvala momci... I ja sam se začudio. Ovo nam je sigurno deseto tele od Vanmeila, od toga 6 smo zatekli ispod krave, par puta smo bili tu pa smo pomogli, i ovo sad baš odvaljeno, i mene je iznenadilo. Muško tele, majka u punoj kondiciji ali nešto sitnija, zasušena preko 60 dana, sve se namestilo. Inače bik sa jako lakim teljenjima, zato sam ga i uzeo pre dve godine.
 
Prije 3 mjeseca se otelila krava i otelila je zensko tele. Krava je prava domacinska pa bi to tele ostavio za napredak ali imam jedno pitanje. Sise su joj veoma male, kao pola sise u ,,Normalnog,, teleta. Dali h
je mogu ostaviti za reprodukciju odnosno dali ce joj narasti?
 
Ja kao resio da rasprodam goveda,i pre mesec dva mi sine ideja,ajd da ostavim telad da tovim,a muzna grla ce da putuju....pre dve nedelje je nesto krava otislo,ostale steone,em ih niko nece em reko neka se otele treba mi teladi sad kad cu postati tovljac...pisao sam da je jedna otelila mrtve blizance,a ovo malo pre,majko moja,nisam nista gadnije video...glava nije gde su prednje noge,nego kod zadnjih ide iz stomaka,ma strasno...sba sreca pa je mrtvo,da ne moram ja da ga lupam lopatom...
Ima jos dve da se tele ovog meseca...i sad ne znam sta da ocekujem...kad krene tako...
 
Boga mi Zorane,uz duzno postovanje,ne bih ze slozio.licno mislim da je sam tov manje komplikovan od mlecnog govedarstva.ipak je ceo ciklus steonosti i samo teljenje mnogo veci rizik sa vecim ulogom.daleko od toga da rizika u tovu nema to se razumemo.
 
Boga mi Zorane,uz duzno postovanje,ne bih ze slozio.licno mislim da je sam tov manje komplikovan od mlecnog govedarstva.ipak je ceo ciklus steonosti i samo teljenje mnogo veci rizik sa vecim ulogom.daleko od toga da rizika u tovu nema to se razumemo.
Nisam mislio u smislu posla nego oko kojekakvih bolesti,uginuća,lomova...
Obim posla je daleko manji a i zarada je manja pa ko šta voli....
 
Hvala,hvala postovane kolege...Ako Bod da ,ce da padne diskaona kosa,a mozda i Gaspardo..

- - - - - - - - - -

Prvi put da mi se desi da tele odmah ustane i nikako nece da legne?!Dok nadjem da mu pregradim mesto,moram da ga jurim po celoj stali..Mislim da nije za tov jer koliko je nemiran...Moze da "smulji" ambar cas'...
 
Nas bas ove godine nesto nece...matora krava otelila lepo musko tela i prilikom teljenja pupak na teletu otpao kratko...usili smo ali je posle 12h tele uginulo....
 
E svasta...nikad nisam ni obracao paznju veliku na pupak a vidis kako ume da se izjalovi..bez potrebe...jbg
 
Kolega Pajac jel semene ljudi kod tebe u kraju sa limuzinima dali znas hoce biti takve teladi za prodaju?Korisne prinove svima neka samo ovako nastavi...
 
Ne znam da li neko radi sa limuzinom ... uglavnom idu sa simentalcom.

Послато са SM-J320F уз помоћ Тапатока
 
Od ove krave imam vec dvoje zenskih teladi ostavljenih-jedna od Waldbranda a jedna od Mercatora.Ova prva je extra krava perzistencija i vime prednosti a mana jedino uza karlica.Drugu cemo da vidimo danas napunila godinu.A ovog bikcica cu da tovim pa cemo videti.Za mesec mi se teli boze zdravlja najbolja krava Imposium bik i tu bih voleo zensko jer od nje nemam nijedno. Pozz profo.
 
Ko ima malo ima i veliko nego jel dobio ime?

Jeste, sva goveda u stali mi imaju imena i na njih reaguju. Posto je od krave Mice, a otelio se na sv.Jovana zove se Jovanca Micic.
@Sava21 Ne sekiram se, potpisao bi da tele nikad ne bude krupnije od ovog, ali da se same otele. Bitno mi je da tele bude vitalno, a za to sto je malo porasce.
 
Jeste, sva goveda u stali mi imaju imena i na njih reaguju. Posto je od krave Mice, a otelio se na sv.Jovana zove se Jovanca Micic.
@Sava21 Ne sekiram se, potpisao bi da tele nikad ne bude krupnije od ovog, ali da se same otele. Bitno mi je da tele bude vitalno, a za to sto je malo porasce.
Ne znam da li si sarkastičan ili ne ali kod mene svako grlo ima ime i itekako se odaziva na njega. Ako sve leže i preživaju a veterinar treba jednu da pregleda samo je viknem po imenu i ona ustaje dok ostale ne reaguju. Ili ako je nemirna kad se muze a ja sam u drugom redu samo im podviknem :)
 
Ozbiljan sam, nego nisam hteo da napisem bas da se odaziva, nego reaguje. Proletos kad smo pustili goveda u sumu izgubi se jedna moja junica. Kad sam otisao da je trazim, ja je vicem imenom, kaze mi drugar " nije to ker da se odazove na ime" Kako ja viknem ona rice iz sume, tako smo je i nasli.
 
Surdonja,jedno od prvih teladi sto sam kupio bese maleno kao to tvoje.cak i istih boja.kao jagnje sam ga ubacoio u gepek.na leru za 14 meseci 540 kg.
 
Mi imamo jedna problem sa kravom,posle teljenja koje je bilo nesto pre nove godine nije izbacila lozu,veterinar je posle 2 dana dosao i ubacio tablete,opet nista,zatim je te tablete ponavljao svaki drugi dan jedno desetak dana i udarao joj inekcije,pa ispiranje. Loza Koliko sam ja video nikad nije izasla u komadu,neki deo jeste u sitnim parcicima... U toku tih njegovih terapija krava je jela normalno i povecavala je mleko,bila vesela sve do danas. Od juce slabo jede,melko smanjiva i tesko ustaje doktor dosao veceras isti taj sto je radio sve ostalo kaze sunja da je ketoza... I sada meni nije jasno kako ketoza odjednom? Jos da kazem da je krava matora 8 godina prosle godine nije ostala steona,tj 1 godinu se nije telila,ove godine kad se otelila pri teljenju pupak se iscupao iz teleta i tele je uginulo...
 
Nazad
Vrh