Teljenje krava

Zoran0230

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
1 Jan 2010
Poruka
7.853
Malo iznad kolena.Nije ležala ni jedan dan.Samo to jutro nije ustala i nismo smeli da reskiramo_Oslabila je,imala je oko 350-400kg.Preko telefona je nudio 150 a kad je video nije hteo da da.Izvadili smo papire.Kaže da ta krava nema više od 300kg.Loše je izgledala i morali smo da damo.DA mi je uginula još bi morali da platimo.U tim situacijama si nemoćan.Kravu od 300kg izvuku 2 jaka čoveka a vukli su njih 5-oro.

Dobrinčan

Moderator
Učlanjen(a)
15 Mar 2009
Poruka
3.623
Danas u toku dana prinova ali ovakvo teljenje jos nisam video... Napinje se nesto krava od jutros...mi se vrtili i cekamo da izbaci vodenjak nista se nedesava,posle par sati zovnemo veterinara. Kaze doktor uvrnuta materica...Prvo smo morali izvuci kravu van stale i okretali je po dvoristu jedno 3-4 kruga... i sva sreca dobro su i krava i tele...ali onako nesto nisam znao da je moguce....

Zoran0230

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
1 Jan 2010
Poruka
7.853
Sve je dobro,kad se dobro svrši.Dešava se,ređe.Čim se ona napinje a ništa se ne dešava,mora se reagovati (položaj teleta nije dobar)
Neka su ti korisni i krava i tele :ppozdrav:

milan971

Član
Učlanjen(a)
2 Jun 2011
Poruka
3.939
Torzija materice desava se ,nekima od clanova foruma cak dva puta za redom kod iste krave sto je izuzetno redak slucaj.
Ako se reaguje na vreme i vet. je iskusan obicno nema nikakvih problema.

Dobrinčan

Moderator
Učlanjen(a)
15 Mar 2009
Poruka
3.623
Ne bi rekao da smo bas odmah reagovali ali da kazemo imali smo srece da je veterinar dobar i sve je dobro proslo.

Zoran0230

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
1 Jan 2010
Poruka
7.853
Ne bi rekao da smo bas odmah reagovali ali da kazemo imali smo srece da je veterinar dobar i sve je dobro proslo.
Niste reagovali jer niste znali šta se dešava.Ali uvek čim vidite da ima napone a ne počne da se teli onda nešto nije u redu.Dovoljno da se teletu savije noga ili nešto i ondase reaguje.
Niste Vi mnogo pogrešili-nekad je bolje da prođe izvesno vreme da se ona sama pripremi pa se lakše oteli.

Zoran0230

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
1 Jan 2010
Poruka
7.853
Potpuno vas razumem.Onda se uvek zove veterinar.Ipak oni imaju iskustva.Kod nas u ponedeljak-vidim vodenjak (drugi),tele ne kreće.Zovemo veterinara,Bila mu malo noga savijena i ne ide zbog toga.Kada ga je namestio,lako ga izvukli.Ja sam nekako uvek sigurniji kad je veterinar tu.Ako krene nešto po zlu.

milan971

Član
Učlanjen(a)
2 Jun 2011
Poruka
3.939
U 90% slucajeva telim krave sam sa ukucanima ili nekim od komsija kada ustreba pomoc.
Kada pocnu ucestali naponi sapun ,detaljno pranje ruku i provera da li je sve kako treba.
Ako je otvorena, napipava se vodenjak ostavljam kravu da se smiri ,legne i izbaci vodenjak.
Kad izbaci vodenjak opet provera polozaja teleta ,ako je normalan sa glavom napred nema zurbe i pustim da ga sama svojim naponima ubaci u karlicu.
U proslom teljenju (muskarac od pre nedelju dana) polozaj je bio sa zadnjim nogama napred i lezi na ledjima ,tad se trudim da sto pre zavrsimo teljenje.
Ta brzina spasava tele ali nije dobra za kravu jer se desavaju naknadni naponi i moze da izbaci matericu (sto se kod mene i dogodilo).

Zoran0230

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
1 Jan 2010
Poruka
7.853
Što se materice tiče,desilo nam se samo jednom.Ako je tele na leđa okrenuto-veterinar ga okrene na stomak i onda ide dobro tele-neki put i lakše nego sa glavom napred.
U suštini ti dobro postupaš prilikom teljenja.

milan971

Član
Učlanjen(a)
2 Jun 2011
Poruka
3.939
Naravno i ja sam ga prvo okrenuo na stomak , pozurim jer tele sa zadnjim polozajem ima vecu verovatnocu da se naguta plodove vode, ranije mu se otkine pupak i obicno se otkine do samog stomacica pa praktikujem da podvezem sa koncem.

Zoran0230

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
1 Jan 2010
Poruka
7.853
Naravno i ja sam ga prvo okrenuo na stomak , pozurim jer tele sa zadnjim polozajem ima vecu verovatnocu da se naguta plodove vode, ranije mu se otkine pupak i obicno se otkine do samog stomacica pa praktikujem da podvezem sa koncem.
Sve po PS_u si uradio a Bog dalje sudi.
Mi smo pre izvesnog vremena imali blizance.Prvog sama izbacila kod drugog probušimo vodenjak i izvučemo ga za minut ali se nagutao sluzi i uginuo.Tako je bilo suđeno.

Učlanjen(a)
4 Maj 2010
Poruka
1.426
Kod nas drugi blizanci u zadnja 3 meseca, i oba puta ženska telad. Slute na proširenje, samo ne znam dokle. Inače jutros smo prešli famozni brojku od 30 grla.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Učlanjen(a)
4 Maj 2010
Poruka
1.426
Joga otac a deda po majci Imposium, zanimljiva kombinacija, videćemo šta će biti kad cure stasaju za 2 godina a možda i malo jače.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Vrh