TEKSEL OVCE

Preparene su texel dviske.Odmah dobiju na sirini kad se ukrste sto je i normalno i prirast je ok,teski su ko tucak.
romanovi na slici su ojagnjeni u isto vreme kao i ovaj sareni,par dana razlike,al oni su dvojke,on je jedinac i njegova majka je teska skoro kao 2 rom ovce skupa:)
 
Nisi mnogo pogresio,samo sto ce majka ovih crnih u prolece dati verov jos 2,vec se parila(a majka ovog dripca ce cekat leto da se pari),tako da crni opet vode.moji su i jedni i drugi al to su cinjenice
 
Kolega @majilovac koliko dugo se Vi bavite uzgojem tovnih rasa Sarole i Texel ?
 
profesijalno ili iz hobija?
Post je spojen: [time]1294153074[/time]
_________________________________________________
odrastao sam u selu kde su moji imali ovce,prvo w da bih kasnije presli na bergamo,pre par godina sam se ukljucio 100% pa nabavio teksela i sarole da bih od aprila krenuli iz hobija na ozbiljniji rad sa ovcama
 
Nema tu dileme, šarole i texel imaju samo sezonsko jagnjenje, kao i suffolk.Sve ostalo je bujna mašta
 
@majilovac
Imao sam priliku da u Srbiji vidim texel mnogo pre nego sto su ga Nikodijevici uvezli i moram da priznam da sam cak bio u dilemi da kupim jednog muzjaka i tako malo eksperimentisem ali su mi rekli da ta rasa isto kao i sarole nem tzv. vansezonska jagnjenja pa sam odustao.
Posto sam ja covek u godinama i nisam dovoljno informisan a mozda sam i naleteo na nekog kvazi-texela, molio bih Vas da nam sa aspekta jednog iskusnog odgajivaca pojasnite i taj segment i tako razresimo dileme.
Takodje bih Vas molio, posto vidim da dobro poznajete prilike u Francuskoj, da nas informisete i kolika je procentualna zastupljenost ove dve rase kod njih u ukupnoj populaciji?
 
bilo bih dobro da mogu da imaju po 10 od jednom ali nemaju,sezonsko jagnjenje zavisi ne bih se reklo,da se nejagjnje kao ramov to ne ali da se mogu jagnjiti tri puta u dve godine to moze,ja danas u ovcarniku posedujem,3 krvne linije od teksela,nesto od joce nesto iz sedlara,kod sarolea pet krvnih linija,imam i bergamo,na pasi su,
Post je spojen: [time]1294166786[/time]
_________________________________________________
u francuskoj sto se teksela tice ima ga ali ne nesto mlogo,daleko vise ima sarole,neznam tacno koliko u procentima,znam da je teksel uvezen u srbiju zajedno sa saroleom iz francuske i da mozda jedini regularan uvoz sto se te dve rase tice,kolega zemun neznam sta vas jos interesuje u vezi tovnih rasa ali mislim da se moze uzivo dobiti dosta odgovora,
 
Onda si "prvi" u ovčarstvu u zemlji Srbiji, a i šire, čestitke
No comment
 
ako pustis ovna sa ovcama konstantno budi siguran da otpada sezonsko jagnjenje,probaj pa ce mo komentarisati,po meni sezosko jagnjenje je jednom u godini i to isto vreme sledece godine,na par ovaca gde je ovan stalno sa ovcama otpada sezonsko jagnjenje,svaka cast svakom ali ako covek hoce kolicinu jagnjadi onda treba da drzi ramovu a ne tovnu rasu,voleo bih i ja da se tovne rase jagnje kao ramova i da ima visinu kao w ali takve jos nema
 
U nasim uslovima ako nema tog "treceg jagnjenja" u 2 godine,svaka tovna rasa je totalno ne rentabilna,izuzev ako se nahvataju 'ljubitelji' koji placaju jagnje po 300 evrica.Nemam iskustva sa texelom i saroleom ali ako nisu vansezonske u praksi,dzaba im sve. :ppozdrav:
 
Teksel je u svojo maticnoj zemlji izrazito sezonska ovca,plodnost prosecna je oko 1,75 po ovci.E sad posto,Nemci,Francuzi i Englezi imaju teksela koji je malo oplemenjivan kojecime(to se vidi po izgledu a i selekcija se vrsi na drugi nacin) desava se da pojedina grla budu policiklicna,to je izuzetak a ne pravilo
 
Hm,sem hormona slabo ce sta pomoci tu,ali uz dobru ishranu imamo 2 extra jagnjeta po ovci godisnje kod texela,to je po meni sasvim ok
To su iskustva ljudi koji drze grla u Srbiji uvoz iz Fr,prosek blizu 2 godisnje sa pojavljivanjem trojki
 
alfa 9 je napisao(la):
zemun ti samo idf forciras? i ja imam idf pa zato pitam
Idf je bio moj izbor jer mi je ta rasa sa svim svojim vrlinama i manama a s obzirom na moje uslove i nacin uzgajanja najvise odgovarala a dopao mi se i njen izgled.
Davno smo se saglasili da ne postoji idealna rasa i bilo bi vrlo neozbiljno sa moje strane da tvrdim da je to idf.Meni se licno dopadaju i Miladinoviceve pramenke i Dekijev i Miljkov W, dopada mi se i Sarole i Texel ali sam se opredelio za jednu rasu i tacno je da je forsiram (i to u praksi u svom ovcarniku a ne verbalno) pokusavajuci da iz nje izvucem najbolje.Nekada sa vise uspeha, nekada sa manje.
Nemam nista protiv kada neko pokusava da pise afirmativne tekstove o rasi koju uzgaja, samo bih voleo da se pored svih vrlina navede i poneka mana, na koju ni jedna rasa nije imuna i to ne zbog nas starijih koji smo vec nesto naucili ( mada moram da priznam da sam i ja tek sada naucio da idf nije tovna rasa) nego pre svega zbog mladjih kolega koji tek ulaze u te vode, da nebi pomislili kako je sve ruzicasto a da posle dozive bolno otreznjenje.
 
nazalost rase ovaca bez mana barem za mene ne postoje a uvcarniku trenutno imam dve ile de france,penastak bergamo,trideseta sarole i osam teksela sve imaju i dobre i lose strane ali zavisi zasto se covek odluci,postujem svaku rasu ali nepostujem diskusiju uporedjivanja tovnom rasom sa drugom vrstom,po meni tovna rasa se mora uporedjivati sa tovnom rasom,domace sa domacim,oplemljene sa olpenjenim i ovce koje se cesto jagnje sa ovcama koje se cesto jagnji,izvinjavam se ako se neko vredja na moja misljenja
 
Nazad
Vrh