Suncokret 2022

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jbmlg ja ne "mazem" suncokret nicim, to sto ga dira imidor ne stiti (zec, makazar, vrana)
Sta ga napada kod vas kad ga stitite ili je to onako iz navike daj da ga "namazemo"?
 
Iskreno meni je seme suncokreta preskupo da ga ne namazem s necim, s druge strane znam dosta primera da sipaju iz dzaka pravo u sejalicu i nema problema. I iovde na forumu bio neki post kako su neke crne bubice pojele suncokret, ako se ne varam ,al ne znam da li je bio tretiran
 
Sve zavisi od uslova. Ako je topla i vlazna zemlja,on brzo izadje i stetocine ne mogu puno da urade. Kad je seme dugo u zemlji,onda zicar pravi haos. Pre 5-6 godina su ljudi jako puno presejali,sklop nije bio ni 50% i to uglavnom na strnjiku
 
Do sada sam praktikovao uglavnom ranu setvu suncokreta, prva dekada aprila. Mislim da ću ga od ove godine sejati nešto kasnije. Bude hladno, vlažno, dugo niče... Muči se. Par puta sam imao slučaj da neku parcelu posejem nešto kasnije, oko 20. aprila. Suncokret napredovao kao lud.

Nisam ga mazao nikad, pa sam prošle godine platio školu. Kad nemaš sklop kako treba, dzaba sve. Glave kao lavori, ali slabo curi...
 
Tako bi bilo najbolje. Jedne godine sam probao bez zemljišne hemije, nisam mogao da ga odbranim od trave, ni express ni clp hibride. Ajd neke njive su tu i tamo bile čiste, ali na nekim me je ambrozija rasturila. Prinos bio jedva 1 tona po hektaru.
 
Kod nas u ataru jako malo se radi zemljišna ,ja je praktikujem godinam 3 x0,5 l kj mont,terbis,girasolin.
Prošle nisam stigao mas 97 da isprskam, 8 od 20-tak kj bio je napolju 6-7 dan,92 i Subaro sam u 8 danu bez problema.na tih 8 kj je išlo dva špartanja bio haos od korova ali je imao neverovatan porast pa su korovi ostali dole ,prinos je bio u proseku nije bilo podbačaja ali je žubrivo bilo pojačano i fungicid obavezan
Godinu ranije u tim njivama je bila pšenica,čiste ostavljene .
 
Do sada sam praktikovao uglavnom ranu setvu suncokreta, prva dekada aprila. Mislim da ću ga od ove godine sejati nešto kasnije. Bude hladno, vlažno, dugo niče... Muči se. Par puta sam imao slučaj da neku parcelu posejem nešto kasnije, oko 20. aprila. Suncokret napredovao kao lud.

Nisam ga mazao nikad, pa sam prošle godine platio školu. Kad nemaš sklop kako treba, dzaba sve. Glave kao lavori, ali slabo curi...
I ja ću isto malo kasnije, u drugoj polovini aprila. Kad se rano poseje onda i sazri rano a još ne počne otkup + što se muči da nikne kao što i sam kažeš.
 
Tako bi bilo najbolje. Jedne godine sam probao bez zemljišne hemije, nisam mogao da ga odbranim od trave, ni express ni clp hibride. Ajd neke njive su tu i tamo bile čiste, ali na nekim me je ambrozija rasturila. Prinos bio jedva 1 tona po hektaru.
Cek zar ambroziju ne tuce dobro podjenako i imazamoks i tribenuron metil ?,bas sinoc citao na netu nesto malo posto mi niko nije odgovorio na forumu u vezi toga kakva je borba protiv ambrozije u suncokretu.
Evo ovo npr:
 
Kad sam sejao "gada" gledao da posejem pocetkom Aprila,izbegne makazara koji je najveci problem,da ne padne kisa odmah posle sejanja,na frisko,uhvati pokorica pa ima problema sa nicanjem,ako se oprska na crno i padne kisa odma bude cista njiva ali i on kuburi i hoce da podbaci,najbolje na 24cm razmaka i za dobar rod treba da ima i dobar sklop.EKspres dobro resava korove kada se primeni kako treba,metlu i ambroziju sisa,ne voli mnogo N,treba ga sejati na svaku 4-tu godinu,voli Fungicid,voli spartanje suvo vreme,kisnu godinu nikako bude krupno zrno ali ne naliveno i dosta praznih.
 
Cek zar ambroziju ne tuce dobro podjenako i imazamoks i tribenuron metil ?,bas sinoc citao na netu nesto malo posto mi niko nije odgovorio na forumu u vezi toga kakva je borba protiv ambrozije u suncokretu.
Evo ovo npr:

Dugo je nicao, ambrozija nikla pre njega. Kasnije slabo napredovao, a ambrozija gurala kao luda. Zato od tada idem tender + basar + girasolin, i ne razmišljam.
 
Ranijih godina sam najviše sejao LG50.635. Pored njega imao sam Bacardi, Neomu. Pre par godina sejao sam i Pioneer Le25 i 99. Sa LG sam zadovoljan što se tiče prinosa, ali on kod mene nikako da izgubi zeleno lišće... Neoma, Bacardi, Pioneer pocrne skroz, a LG se zeleni kao gora. Zrno zrelo, vlaga 7-8%, ali dok sve to prodje kroz kombajn, ode vlaga u nebesa. I sundjer mu baš dugo zadržava vlagu. Da li je još neko imao takav slučaj sa lg50.635?
 
Zato sto su unistili nasi doradjivaci seme,ovo sto je atraktivno,pogotovo Syngentu.
Pa to je nekad bilo lepo "fabricki" zasticeno,pa tacan br semena,pa nikne kao vojska,nema bolesti,nema crnog,jednako uzri,prinos boli glava.
Sad budza,cena paprena za seme a nije za **greška,a cena msm sta reci,jbt ja ga sejao 2007-8 bio 22din/kg a koja bila cena semena,hemije,nafte...
 
Ja sam imao takav slučaj sa le99.. Olalija mi nije verovao da zmaj nije mogao da ga skida, leksikon ko od šale.. Ali kod mene je predšostavljam bio slučaj da je zemlja bila prejaka, dosta đubriva, dosta stajnjaka godinama...
Upućeno darku...
 
Ja se namučim sa Zmajem samo tako. U sindzentinim hibridima ide extra, ali u lg-ju katastrofa... Zato ga najverovatnije izbacujem ove godine, i vraćam Pioneer.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh