Stubaste jabuke

Jel zna neko sta treba da radim sa tim povrsinskim zilama? objasnio sam u poruci iznadtj dve iznad, da ne ponavljam...Cini mi se da ih ima bas dosta i guste...
 
Pa tu su bas kod kalemljnog mesta, neke ispod a neke bas kod kalema, mozda sam pogresio i neke malo dublje nego sto treba ih nasadio...Cini mi se da na jednoj su bas kod kalemljenog mesta, ne razumem se ali vidi se linija oko 4,5cm gde je kalemljeno... Ako u prolece malo otkopam tipa 5cm oko stabla i skinem te zile jer ce biti neke stete?
Ne svidja mi se kako izgleda to i ako ih nekad polijem malo jace ogolice se a i da ne preuzmu hranjenje a one dublje zile da ne zaostanu....
 
Moje mišljenje je da uradiš tako. Ako se kalemljeno mesto zatrpa može doći do truljenja. Ako skidaš žile ne verujem da će biti problema. Koren će se potruditi da stvori nove da bi nadoknadio stvaranje hrane.
Ali se ipak konsultuj s nekim ko bolje poznaje materiju.
Mislim da pravilno razmišljaš i da znaš šta ćeš uraditi ali da tražiš potvrdu za svoje namere. Nekad je najbolje uraditi onako kako 'osećaš'.
 
Moracu na prolece to da uradim sad je previse mokro a i jos ima oko 2/3 lisca na njima, mlade su proslog novembra/decembra posadjene, jutros palo 5 litara a ocekuje se mozda i 40+ litara kise, nece se to skoro isusiti... To ovako izgleda, ocisticu te zile i skinuti zemlju malo...
Screenshot_4.png
 
Ja ne vidim gde je tebi tu kalem. Ako se ozili preko kalema onda nije dobro jer preuzima sve osobine koje ne treba, inace se ne bi ni kalemilo. Zaista nisam strucan oko stubastih jabuka, ali verujem da je to sve slicno kao i obicna jabuka.
 
Kalem je desno ali se skoro ne vidi na ovoj slici, ja se sad ne razumem bas najbolje ali kad sam ih kupio videla se kosa linija od 4,5cm na svim jabukama, e sad ja malo pogresio jer se plasio da se zemlja previse ne slegne jer je bila duboko izriljana pa izgleda malo i kalem zatrpao mozda 2cm na nekim jabukama...Ne mogu da slikam ponovo sada je veliko blato palo je preko 90 litara kise za malo vise od 2 dana... Skinucu zemlju na prolece i te zile...

Jel postoji neki nacin da kad skinem te zile da ih nesto stavim ili uradim da prestanu da rastu?
 
ako je spojno mesto u zemlji raskopaj da bude van zemlje,sto se zilica tice to je ok,ne brini nista,moje su stare oko 20 godina i nemaju nikakvog problema osim buvaca od ruza :D
 
Danas sam prošetao pijacom i naletim na jedan kombi sa sadnicama voća...prišao sam, onako iz znatiželje, da čujem šta ima i sa kojim cenama...
I priča se zaustavila na stubastim jabukama ...i na moje pitanje koje jabuke ima , nabrajao je crveni i zlatni delišes te ajdared, greni i još neke...
Malo sam se začudio jer sam navikao na neke druge nazive stubastih jabuka tipa smaragd i kako beše još...
Da li su počeli da kaleme standardne sorti jabuka kao stubaste biljke?
Na kraju nisam pitao ni odakle je ni cene...jer mi je bilo sumnjivo...
No možda sam ja u neznanju ili zabludi!!!
A planiram nabaviti upravo nekoliko stubastih voćki-jabuka.
 
Danas sam prošetao pijacom i naletim na jedan kombi sa sadnicama voća...prišao sam, onako iz znatiželje, da čujem šta ima i sa kojim cenama...
I priča se zaustavila na stubastim jabukama ...i na moje pitanje koje jabuke ima , nabrajao je crveni i zlatni delišes te ajdared, greni i još neke...
Malo sam se začudio jer sam navikao na neke druge nazive stubastih jabuka tipa smaragd i kako beše još...
Da li su počeli da kaleme standardne sorti jabuka kao stubaste biljke?
Na kraju nisam pitao ni odakle je ni cene...jer mi je bilo sumnjivo...






I još nešto dobro ti je pitanje šta ima ali i tu bude caka ako su u paru on vikne kolegi na drugom kraju ima li ako on nema označeno.
No možda sam ja u neznanju ili zabludi!!!
A planiram nabaviti upravo nekoliko stubastih voćki-jabuka.







Ja mislim da ti nisi zabluđen nego video starijeg čoveka pa ajde da mu uvali.
 
Pretpostavljam da su te novije sorte kalemljenje na slabobujne podloge ali mislim da ne bi bile stubaste jabuke već mini sadnica-stablo - one se nazivaju kao patuljaste forme. One stubaste su verovatno takve sorte koje ne daju grane sa strane ili su te grane veoma kratke.
 
@Miroljub, vidim po vasoj slici na profilu neke voćke, je l' imate vi mozda nesto od tih stubastih na prodaju?
 
imam neku sarenu po boji slicnu ajdaredu ali suva,nije socna za tacan naziv mogu samo da lazem,zato i kazem da je lazov,jer znam da niko ne vodi racuna oko stubastog voca po nazivima jer i nema ozbiljnu prodaju,prodaje se po par komada otud i ta nezainteresovanost za tacan naziv sorti,tako je kod mene a i kod svih ostalih,kakav zlatni,kakav greni,daj boze da su mu uopste i zelena,crveza,zuta ili sarena sve je to jedna te ista,pogotovo ako kupuje pa preprodaje a takvih je po pijacama 80 procenata
 
Ma kakve slabobujne podloge,to je prevarant zesci,cudi me da nije imao i mody ili je zaboravio da pa stavi na listu

Pa šta da vam kažem ,osetio sam to, zato sam odmah sinoć i postavio takvo pitanje...
A inače je bio stariji od mene ( po mojoj proceni...po njegovoj...ko zna...)
Da planiram da nabavim 5 ili 6 komada stubastih jabuka...taman imam idealan deo dvorišta gde će biti zasađene....
No kontaktirao sam "ozbiljne" rasadnike iz okoliša zapadne Morave...Kao što su Gajići, Antići, Čolići...koji imaju sav asortiman koji mene zanima
No nisam se još odlučio za koga...
A inače sam od Miroljuba prvo tražio na pp...ali tako kako je gore napisao i meni je odgovorio...
 
imam neku sarenu po boji slicnu ajdaredu ali suva,nije socna za tacan naziv mogu samo da lazem,zato i kazem da je lazov,jer znam da niko ne vodi racuna oko stubastog voca po nazivima jer i nema ozbiljnu prodaju,prodaje se po par komada otud i ta nezainteresovanost za tacan naziv sorti,tako je kod mene a i kod svih ostalih,kakav zlatni,kakav greni,daj boze da su mu uopste i zelena,crveza,zuta ili sarena sve je to jedna te ista,pogotovo ako kupuje pa preprodaje a takvih je po pijacama 80 procenata
Nije bas tako kolega Miroljubceful,ima rasadnicara i koji vode racuna o sortama.
 
Imam i ja kupio od Race iz Stragara pre 18 god 6 sorti za 50 maraka i dobio sve jednu istu gore opisanu,koja je to sorta?
 
Nazad
Vrh