Stočni grašak 2009

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
najgore ce proci oni koji su posejali onaj zeleni grasak za ljudsku ishranu i taj je trebao vec da bude skinut sa njiva ali jbg ova kisa ce uciniti svoje i grasak ce isklijati u mahuni i bice ga dosta na zemlji jer se mahune otvaraju posle svake kise i sunca ali videcemo sta ce jos biti kad cemo i mi ovrsiti graskove bar ove stocne kojima jos tako i nesmeta kisa posto su jos zeleni dok onim suvim graskovima je ovo jako stetno :nono: ::lose::
 
Jel sije ko stočni grašak u kombinaciji sa jarom zobi, te se to kao zelena masa sprema u rolo-bale, znači sjenaža:haha:
 
Kod nas se seje zob sa "divljim" graskom... Kazu "Bükkönyös zab"!!
Ko razume shvatice! A ko neshvati samo ce mu se kasti....
 
tuzna prica o stočnom grašku se završila, konačno smo ovrli. Prinos za ponos, sa 3/4kj 750kg
 
ja kad sam bio poslednji put videti moj stocni grasak izgledao je dobro i za 5 dana cemo ga vrsiti ako vreme dozvoli i ocekujem rod od bar 1000kg po jutru jer je sklop bio redak a i nije porastao dovoljno velik zbog prolecne suse ali mahuna ima dovoljno a prinos cemo videti kad ovrsimo :ppozdrav:
 
Juce sam video u mom ataru jednu pokosenu parcelu graska.Taj je bio cist i lep .
 
mi smo posejali oko 100 kg graska po jutru ali sam posle setve isao sa drljacom da malo poravnam zemlju i drljaca je izbacila jedno 20 posto zrna na povrsinu i to nije moglo da nikne jer je bilo susno prolece pa je sklop bio rednji nego obicno a i divljag sirka vec ima ali ne puno i za par dana cemo ga ovrsiti i nadam se nekom solidnom rodu :ppozdrav:
 
evo kako trenutno pre par dana izgleda moja parcela od 2 hektara pod graskom sorte junior :ppozdrav:
ima i dosta korova jer je bio sklop redji ali videcemo kolko ce da da prinos.
acv3hw.jpg

sutra idemo ovo ovrsiti i nadam se da ce biti bar 4,5 do 5 tona graska iz ovih 2 hektara
imam jos jedan lanac pod graskom ali taj jos uvek nije zreo i treba mu jos par dana da lepo sazri dok je ovaj na slici suv ko barut :D
@branko jesi li ti poceo sa vrsenjem tvog graska??u kakvom je stanju tvoj grasak??koji prinos ti ocekujes? :bravo: :ppozdrav: :bravo: :cao:
 
Naravno evo danas smo ovrsili grasak i iz 2 hektara je rodio 4500kg graska i nisam bas nesto zadovoljan sa prinosom ali ocekivao sam vise ali i ovo je dobro i prosecan prinos po jutru je oko 1200kg ali mogao bi i vise da rodi da nije bila ona prolecna susa ali jbg sta je tu je i ovo je dobar prinos...evo i par slika sa danasnje zetve graska :ppozdrav:
grasak je vrsio zmaj 142 sa hederom 4,2m
mmaqeo.jpg


2u5gdgp.jpg


dy2m4l.jpg

istovar graska iz kombajna u prikolicu i slika govori sve koliko je graska cist vidi se po oblaku prasine kao u cementari :udri:
2s0k1v7.jpg

evo grasak u prikolici,nema puno loma ali zato ima dosta zemlje i prasine... :udri: sad smo bacili u prikolicu nekoliko pilula phosttoxina da ubije sav zizak u zrnu i pokrili ceradom i posle dva dana ide na selektor da se ocisti i podzakira
2z5mav9.jpg

:ppozdrav:
 
Kod nas je bio jedan jos cistiji i taj covek je pokosio kaze da ima oko 2 t na 1,5 kj.A jedan drugi koji ima oko40 kj kaze da mu je prinos oko 8oo kg/kj
 
Mi smo danas zavrsili sa selektiranjem stocnog graska i sad je ispalo da nam je prosecan prinos cistog selektiranog graska bio ravno 1000kg po jutru a buraz je imao nesto bolji prinos od 1150kg po jutru jer je imao bolji sklop pa mu je rodilo nesto vise ali meni je na 5 i po jutara rodilo 5500kg cistog selektiranog graska i ja sam jos i zadovoljan s tim prinosom i sa cenom,i na trzistu je cena trenutno 40din/kg i to je isplativije nego psenica koja rodi 3 tone po jutru i cena joj je 9,5 din/kg :ppozdrav:
evo kako izgleda istovar graska iz kombajna u prikolicu
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=v2XT_Xe58DI[/youtube]
i evo kako je kod nas izgledalo selektiranje graska :D
3329vtw.jpg

e a ovakva prasina izlazi iz graska (kao u cementari ni oci mi se nisu videle od prasine ::namigivanje:: ) :udri: i celo dvoriste nam je bilo u prasini i naravno komsije su to jos i nekako tolerisali jer je vetar duvao prasinu i u njihovo dvoriste :haha: :D
2ronjub.jpg

sa graskom smo sad zavrsili i izgleda da ga vise necemo sejati jer su prinosi mali a veliki je rizik gajiti grasak a najveci problem skombajnirati jer to samo jedan covek u nasem selu radi dok mu ne rikne kombajn :udri: a onda :zli: ...niko to nece da radi jer kombajniranje graska nije kombajniranje psenice i tu ima dosta zemlje koju kombajn pokupi sa graskom i ta zemlja i prasina ostecuje lezajeve i ceo kombajn unistava s tom prasinom tako da svi beze od toga pa ga vise necemo sejati a sejemo ga od 2002 godine i do sad smo nemali veci prinos od 1500kg po jutru u najboljim godinama a do danas se taj rod smanjio za trecinu pa polako odustajemo od toga,...veliki je rizik ga gajiti,prinos mali,tesko naci kombajn koji ce ga ovrsiti,pa selektiranje i gutanje prasine :zli: :udri: i na kraju zemlja se jako tesko ore posle graska i tako to ide....neka seju grasak oni koji imaju i mali kombajn za njega jer grasak je kao tesko pokupiti sa velikim kombajnom i taj dosta zrna prospe tako da je za grasak idealni mali kombajn sa kosom do 3 metra i podupiracima i posto takav kombajn kod nas nema mi ga necemo vise sejati i radije cemo umesto njega gajiti kukuruz soju i psenicu i te kulture mnogo vise rode od graska i lakse se gaje i imaju dobru cenu :ppozdrav:
meni je sad cale reko da je kupio par dzakova uvoznog belgijskog mesanog graska koji je radjen pod pritiskom pare i nema ni trunke prasine u njemu ni lomova ni zizka i mozes maltene da ga kuvas i kasikom jedes koliko je cist i moze da stoj i do 5 godina ali nemoze se sejati jer nema klijavost jer je radjen pod parom koja ubija zizak u zrnu i zato on moze dugo da stoji a cena mu je 60din/kg :D
da kazem jos da mi nas stocni grasak koristimo i pravimo od njega hranu za golubove i to prodajemo(znaci mesavinu graska,kukuruza,psenice,sirkova,suncokreta i ostalih komponenti) a grasak prodajemo i pojedinacno po ceni od 40 din/kg ali posto vise ne planiramo da ga sejemo radije cemo ga kupiti od nekog ko ima cist selektiran grasak ili da kupimo onaj uvozni belgijski mesani grasak po 60 din/kg i taj da dajemo u hranu za golubove umesto naseg stocnog graska :D :ppozdrav: i da kazem da je lane semenski grasak iz semenske kuce NS bio po 50 din/kg i oko 50 tona su prodali u grand kafu i oni taj grasak samenju i tako mesaju u kafu(tako da znajte da nepijete cistu kafu) i 50 tona su prodali nekim pojednicima nedaleko od rimskih sanceva po ceni od 50din/kg a oni su ga prodavali po 100din/kg(ma lopovi :zli: ) tako da nismo mogli nabaviti semenski grasak i sejali smo nas iz dzakova ali ove godine smo kupili semenski grasak u semenskoj kuci NS ali po ceni od 58 din/kg i posejali smo ga 120kg po jutru i rodio je 1000kg po jutru,i za sada smo zadovoljni ali polako odustajemo od njega.... :cao:
 
E sad sam skroz sludjen, dal ga treba sejati ili ne, dal se isplati ili ne, dal je zadovoljan,ili ne?Dal je uciteljica gledala kroz prste,to da. Idem da popijem grasak ili kafu sta vec :sta:
 
za grasak netreba ni kilo vestaka jer on to ne zahteva mada se moze prihraniti urejom ali to je vise stetno nego korisno tako da se grasak samo poseje krajem februara ili pocetkom marta i po potrebi oprska ako ima korova i kad naraste napuni mahune,sazre i bude suv molis boga da ti neko to dodje skombajnirati i da sve pokupi ali prinos nece biti vise od 1000kg (ili nesto vise) po jutru kakva god bila godina,jer je stocni grasak radjen pretezno za zelenu masu s kojom se hrani stoka a manje je pogodan za zrno jer daje male prinose... jel se ti to jugos spremas sejati grasak ili sta vec??
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh