Stočni grašak 2009

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Grašak može roditi i do 2 t/kj, kao meni lane...
Ali može roditi i 600kg/kj kao ove godine. ::lose::
 
moze on roditi 2 tone po jutru ako ima gust sklop i ako se navodnjava jer je kod nas jedan covek sto gaji zeleni grasak na vecim povrsinama (onaj za ljudsku ishranu) i navodjavao ga imao u proseku 18 meteri suvog cistog graska po jutru a imao bi i vise da nisu dosle te kise kad se trebao vrsiti koje su smanjile prinos jer je dosta zrna ostalo na zemlji usled ucestalih kisa i sunca pa su se mahune popucale i zrno ispadalo na zemlju ali taj grasak se vrsio ovako:kad je jos rosa naprimer u noci ili kasno ujutru najpre se suncem pograbulja u redove i onda ide kombajn sa posebnim hederom i sve to guta i tako ga bolje pokupi nego kad on lezi na zemlji i taj zeleni grasak daje isto oko 1000kg po jutru bez navodjanvanja a sa navodnjavanjem moze i zeleni grasak i junior da da i do 2 tone po jutru :ppozdrav:
 
moze on i tako da polegne i prosle godine smo sejali grasak sa zobom i najveci problem je sto je u zetvi graska sam grasak je suv a zob zelen i kombajner je popizdeo kad je to vrsio :udri: :zli: :zli: nekoliko puta mu se zagusio kombajn (kosio je s nekim malim massejom sa kosom od 2 m) i grasak je ipak polegao i bilo ga je tesko pokupiti ali imamo mi jos i 3,5 jutara grahorice koja je tako polegla da izgleda kao tepih,i od silnih kisa i sva na visini od svega 10 cm i to ce biti problem sada pokupiti a tamo gde imamo na jednom jutru(arenda) dosta divljeg sirka tamo ni grahodica nije polegla i dobro se drzi za njega ali tamo ima dosta zelene mase(mislim da korove) pa ce i to biti problem da se skombajnira :zli: ali videcemo kao ce to ici...
ako nezelite da vam grasak polegne slobodno ga posejte u extra zakorovljenu njivu i nebojte se da ce vam grasak poleci ali cete imati muke dok kombaj bude gutao tu zelenu masu (korove) sa graskom :udri: :zli: :cao: ali nek svako radi kako oce :ppozdrav:
 
Prošle godine sam imao prosek 1900kg/kj a nisam navodnjavao, niti za to imam mogućnosti.

Kombajniranje graška se vrši sa kombajnima koji imaju malu širinu hedera i obavezno imaju montirane podizače, koji grašak pridižu sa zemlje i navode na kosu.

Ove godine one mahune koje su trebale da daju gro roda, dakle one na najižim "spratovima", imale su u sebi jako sitna zrna, usled suše, a bilo je i dosta zrna koja su istrulila, opet usled prekomernih kiša...
Jedino gornji spratovi su dali upotrebljiv rod, ali to je samo oko 25 do 30% ukupnog prinosa.

Janko, znaj da će ti silni korovi prouzrokovati velike gubitke prilikom kombajniranja.
 
jel neko sejao grašak planiram za probu da ga posejem pa me zanima neka informacija o načinu sejanja i ostalo
 
Ukratko, seješ što pre na proleće.
Setva sa žitnom sejalicom.
Setvena norma 80-100kg/kj semena.
Obavezno povaljati nakon setve.
Kada ima visinu 15cm oprskati sa kombinacijom Pivot+Deltazon.
Ako je za žetvu semena onda je taj tvoj kombajn idealan za to jer ima uzan heder, ali nabavi podizače.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh