Startno djubrenje

Da li ima nekih novih pozitivnih rezultata upotrebe startnog djubriva? Dakle, ne interesuje me početni porast i boja lišća nego prinos.
Posto sam se nasao prozvanim recicu samo da u dobroj godini prinos raste jako lepo u odnosu na kontrolu,a u losoj kao prosloj ne ocukivati nista preko 5-10% razlike.
 
Jel ima neko sliku depozitora za ss unutra,da se vidi koji je princip izbacivanja tog djubriva?da li je slicno kao na imt kutiji ili ?
ako neko moze da postavi sliku da se vidi?
hvala!
 
Kad je najbolje i da li uopste ima efekta ako se sada baci 3x15 u njivu na kojoj planiram kukuruz.Jesenas nisam stigao da je uzore a njiva nije bila radjena 2 godine pa sam je juce uzorao.
 
Ni ja nisam nista zaorao,sad cu u prvom prohodu da bacim NP 16:20 i predjem spremacem. Ako vec moras da bacas npk,onda uzmi Zorkin Specijal 3×16, gde su ti fosfor i kalijum preko 90% vodorastvorljivi.
 
E pa ja vec uzeo 3x15.Jedino to i bilo u zadruzi.E sad,dal ima svrhe baciti sad i ako ima kada je taxno najbolje?!Dal na desetak dana pred sejanje kukuruza ili mogu i ovih dana.Juce je uzorano da ponovim.
 
Mogu da je ostavim za jesen.To nije problem.Ali posto je vec imam ajde da vidim dal moze koristiti ako je sada bacim jer njiva nije radjena dve godine.Ali ok,ako nema koristi od bacanja sada onda je necu ni bacati po njivi vec ostaviti za jesen.Sta preporucujete,kako je najbolje uraditi,tj pripremiti njivu za sejanje kukuruza.Da napomenem da je bilo dosta trave prilikom oranja.
 
Dobri 10-15 kg/Ha, jako dobar startni efekat ali za prinos ne utice.

Mi uglavnom koristimo u secernoj repi zbor ranog prirasta zastite od pipe, pre krene i lakse je sacuvati. Naravno pipu ne ubija!
 
Srdjan Zivkovic,
ja za kukuruz najesen zaorem P-K 20-30, a ako ima biljnih ostataka za zaoravanje, onda i malo uree. Predsjetveno dodam ureu, a u sijačicu stavljam 3x15. Prinose imam zadovoljavajuće. Prošle godine sam dobio oko 11 t/ha.
Pošto berem u klipovima, prinos sam preračunao na način da 1 m³ klipova daje 410 kg suhog zrna. Ako griješim u preračunavanju kubika klipova u kg suhog zrna, onda treba adekvatno tome korigirati prinos te molim da me ispravite.

Koliko je meni poznato, 3x15 je startno gnojivo.
 
Cek,cek.Ako sa dobro razumeo 3x15 stavljas u sejalicu prilikom sejanja kukuruza.Dal ima svrhe to raditi,dal ce biljka iskoristiti to uopste?Postavljam pitanje jer sam apsolutni pocetnik i radim sam pa i nemam bas nekog da pitam i zato mislim da je ovaj forum prava stvar.Pozdrav za sve.
 
Znam da pitanje nije meni upuceno ali ideja je da se sa manje djubriva postigne isti prinos,djubrivo ima manji kontakt sa zemljistem pa se i manje fosfora fiksira za zemljiste e da i stavlja se na dubinu od oko 10cm a praksa sta kaze videcemo a vidimo i da ima ljudi koji su to radili i opet ce:ppozdrav:
 
Dali imate onda neki savet za mene sti se tice te njive.Hteo bih da zasejem kukuruz a njiva nije radjena 2 cele godine.Uzorana je pre tri dana i bilo je dosta trave.Ostruga,palamida,pirevina.Uglavnom sirokolisne trave.Sta je najbolje uraditi?Djubrenje,prskanj itd.
 
Pa mozda je najbolje posejati jari jecam ali ako mora kukuruz onda da bude ultra hibrid da bi mogao da se prska fokus ultra herbicidom zbog pirevine to jest zubace a ostrugu ili divlju kupinu ja mislim da resava bonaca za palamidu dikamba je dovoljna uglavnom izvodljivo.Sto se tice djubrenja posto njiva nije u kondiciji trebalo bi propisno nadjubriti.Valda sam bio od koristi ako sam nesto pogresio molim neka me neko ispravi
 
Jel se sve to prska na crno ili kasnije u listu?A sto se tice djubriva,kad sta i koliko je najbolje?Njiva je 40a a ako moze i neka preporuka sto se tice semena.
 
Srdjane i Bojane,

ja sam samo napisao kako radim. Svatko od nas ima slobodu raditi kako on misli da je najbolje.
Sijačica ima odvojene prostore za sjeme i za gnojivo. 3x15 koji se deponira sijačicom dođe blizu sjemena i samo u trake uz zasijane redove. Tako je na početku vegetacije koncentracija sva tri elementa uz same redove najveća. Nekad sam bacio to startno gnojivo kod spremanja za sjetvu po cijeloj površini. Ovako mi se pokazalo bolje i sad to prakticiram.
Za pravilnu gnojidbu bi trebalo napraviti analizu zemlje. Meni je to preskupo jer imam jako usitnjene parcele. Zato rađe dajem malo više gnojiva. Neiskorišteni višak P i K se iskoristi u slijedećoj sjetvi druge kulture.

Primjer gnojidbe i potrebne količine gnojiva se mogu vidjeti ovdje.
 
Ovo sve navedeno je za prskanje na zeleno sto se kaze a za prskanje na crno ima vise kombinacija ali recimo mont+terbis posle setve a pre nicanja ali idemo redom tako zapustenu njivu je potrebno bar 2 put setvospremirati kako bi se rizomi pocupali i zemlja usitnila zatim izmedju ove dve operacije baciti 150kg ureje zatim sejati ako ima mogucnosti sa sejalicom dodati neko startno djubrivo {Milovan je spomenuo Zorkin specijal tri 16} posle setve oprskati kombinacijom mont 0.9l+terbis1.3l parcelu obilaziti i kad kukuruz bude imao 4 lista ako treba a oce sigurno ce izaci palamida i ostala sirokolisna banda onda prskati recimo sa kambiom 1l i dodati bonace ako ima kupine [ ali posto to nisam radio nebi da lupam nego pogledajte temu herbicidi u kukuruzu tamo su strucni clanovi do detalja opisali kako se koji korov suzbija] Posto sam savetovao ultra hibrid zbog prskanja fokusom nemate velik izbor ima ns 444 i ns 640 pa onda bolje ns 640 ultra .Fokus ultra je odlican za pirevinu koja se inace tesko suzbija u redovnim hibridima.Nisam nikad sejao ultra hibride i nisam kukuruz prskao fokusom pa zato i nisam napisao da se zajedno primeni sa cambiom verovatno je bolje da se prska odvojeno .Valda sam bio bar malo od pomoci,a vi svakako trazite i drugo misljenje pa cete sigurno pronaci resenje koje vam odgovara:ppozdrav:
 
Mi ovdje radimo kao iwanho...tri petneske stavimo u sijacicu a poslije prehranjujemo kukuruze sa kanom a neko pomijesa i ureju.Ja vec par godina bacim petnesku rasipacem po parceli pre sjetve na 10,20 a nekad i mjesec dana i prijedem tanjiracom i pred sjetvu samo brnanje .
 
Bojane vise nego lepo opisano.Koliko dana pred setvu tih 150 kg ureje?3x15 u sejanju nije problem jer imam dva dzaka (50kg)kuci a ako treba uzecu jos.
 
Nazad
Vrh