Sta mislite- kakva ce biti cena maline 2011. godine?-glasanje

Kakva ce biti cena maline 2011 godine?


  • Ukupno glasača
    26
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sve ispod dva eura je lopovluk i otimanje, s obzirom na trenutnu cenu smrznute maline na Evropskom trzistu, odnosno u Nemackoj koja ustvari kupuje 90 % Srpskih malina...
 
Apsolutno se slazem sa zokijem .


Mada neverujem da cemo dobiti tu senu 2011 godine. Mislim da ce opet biti oko 1 euro.

To je sve mafija , samo gledaju kako da zarade na tudjoj muci. . . To je strasno. ::lose:: ::lose::
 
Ocekujmo 1 euro,sredjujmo je kao da ce biti 2 e.Ove godine je bilo i kise i grada previse,tesko ce se opet ponoviti udruzeno.Cena od 1,5 eure bi bila sasvim pristojna i realna.
 
U razgovoru sa ljudima upućenim u prodaju ovogodišnjeg roda maline došao sam do informacija na osnovu kojih mogu pretpostaviti da će cena iduće godine biti nešto niža nego ove godine. U poslednjih par godina došlo je do skoka cene maline pa su ljudi krenuli u sadnju, površine se povećavaju pa samim tim i rod. Verovatno da će doći do sniženja cene. Kada dođe do pada cene onda ljudi krče zasade jer im se ne isplati da plaćaju radnike. Obično ostave onoliko koliko sami s porodicom mogu da urade, u tom periodu dolazi do rasta cene. Krčenje malinjaka kod nas se događalo oko 1990, 2003, kada će ponovo , videćemo.
Evo grafikona cene maline u zadnjih 8 godina.
rckn04.jpg

Moja pretpostavka, ne mora biti tačna. Sigurno da mnogo zavisi i od vremenskih uslova.
 
@ MPopovic
Gde ti je kurs eura? Dijagram nije merodavan jer je u dinarima sto nema veze sa realnoscu. 2008 godine u avgustu euro je bio 75 din, 2005- 60 , 2003 - 50.... U sustini svi znamo da je sve ispod 2 eura prevara, a ispod 1,5 eura otimanje...
 
Cena maline je presla 1 euro tek 2007. a 2005. je bila oko 50 eurocenti. I meni kao proizvođaču bi odgovarala što viša cena. Problem je što se kod nas sve radi stihiski pa nema nikakve kontrole i onda dolazi do nepredviđenih oscilacija cene.
U mom kraju malina je tek isplaćena oko 60% što se nije dešavalo ranijih godina. Mali hladnjačari slabo prodaju robu.
Ja se za sledeću godinu ne nadam dobroj ceni.
 
Podgorina Frukt je poslala sve svoje radnike na PLACENO ODSUSTVO do 20. januara. Prodali su svu malinu,kupinu i sve koncentrate od istih. Druga velika hladnjaca ZZ Pecka, jedna od najvecih u Srbiji uopste vise nema malina za prodaju, vec samo kupinu koju neda ispod 80 eurocenti. Hladnjaca Kostic i sin takodje ima minimalne zalihe. U Radjevini i podgorini mislim da ne postoji ni jedan neisplacen proizvodjac...
 
Ja sam naplatio 80% malina a ostalih 20% izgleda da i neću jer je banka stavila pod stečaj hladnjaču kojoj sam predavao malinu. Bio sam optimista da će cena biti bolja nego do sada ali po svim izgledima ako bude 1e biće super jer kao što vidite euro naglo skače.
 
Skok evra povoljno utice na cenu.Malina se izvozi i naplacuje u evrima.Povoljan kurs uvek odgovara izvoznicima a smeta uvoznicima.Pa jedan od razloga visokog uvoza u prethodnom periodu je bio precenjen dinar.
Ali za cenu maline su bitnije druge okolnosti.Nasi otkupljivaci i izvoznici nisu veliki igraci na svetskom trzistu.Njima je uvek lakse da obore cenu nama proizvodjacima ,a da ne preduzimaju nista na organizovanijem i efikasnijem nastupu na trzistu.Jer oni imaju pribliznu razliku i kad je dobra i kad je losa cena.Oni su samo jaki igraci prema nama proizvodjacima zato sto smo mi isuvise slabi,inace u nastupu na trzistu maline oni su neorganizovani i medjusobni konkurenti.
Ako bi se cena stabilizovala na 1.5eura prihvatljivo.
 
secam se da je pre jedno 20-ak godina cena bila izmedju 80 feninga i marke.jedne godine se desio neki lom pa je bila 1.2 marke -nemacke!!!tada sam razbio pare.mislim da je neka cena oko 1 evra sasvim realna i sve vise od toga prava premija.Cena moze da bude veca ako poljaci imaju los rod.koliko se secam prosle godine se cekala cena poljske maline kako bi odredili cenu kod nas.Ako kod nas cena bude veca od 1,2 evra znaci da je podbacila i u tom slucaju necemo da imamo optimalnu kolicinu sto prouzrokuje manje zarade svakom od nas.Ako cena bude do 1,2 e to je pun pogodak i onda mozemo da se nadamo vecim zaradama.To sto neki mole boga da bude 1,5e potseca me na ono da komsiji crkne krava
 
Cenu odredjuje trziste i nju ne moze niko znati.Uslovljena je uticajem velikog broja faktora i uglavnom je to istaknuto vise puta.Ono o cemu mi govorimo su nase zelje,ali kao proizvodjaci treba da zahtevamo sto visu cenu,jer je to nas interes.Zato imamo puno pravo da trazimo 1.5 eura i vise.Ne treba da prihvatamo laznu tezu da ce proizvodjaci unistiti malinu ako im se dobro plati.I inace proizvodjaci nece nikad diktirati cenu maline.Samo u uslovima podbacaja proizvodnje nastaje konkurencija medju otkupljivacima i oni tada daju nesto vece cene,ali to prvom prilikom nadoknade.
 
pa kad podbacim sa rodom imam dobru cenu a kad rodi podbaci cena. ::vadjenje_repe::

nekako je lepse kad imam sta da berem nego kad nemam a imam dobru cenu
 
pa kakva ce biti cena ako je kod nas kisa unistila 20% malinjaka i 25% roda kod poljaka isto kisha napravila propast. jedino chile prebaio 12000 tona vise od ochekivanog
 
Zemljak, nemoj da se uzbudjujes uopste... Ispod 1.5 eura nece biti sigurno videces... Podgorina frukt nudi sta zamislis za malinu 2011...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh