Solitarne pčele

Ja sam je narucio od ljudi koji prave takve asure tako da sigurno moze. Vazno je da sirina otvora bude od 6 do 8 mm.
 
Može i takva trska da se koristi. Ja imam neku vrstu nastrešnice koja je od trske povezane žicom i u svakoj trski koja odgovara pčela ostavi kokone i zapečati zemljom. E sad je važna i dužina slobodnog dela trske do onog članka ali nije presudna. U svakoj pogodnoj rupi će pčelica napraviti kokon.
Evo dva kontakta ali nisam siguran da li su pravi brojevi...

http://subotica.kompanije.co.rs/shilf-riet-doo 063580617
https://www.kupujemprodajem.com/Dvo...iste/Trska-u-rolni-1-5mx5m-50393316-oglas.htm

Ja sam trsku sekao pored Dunava a dorađivao sa kalemarskim kresačem.


Evo još nekih sličica....





Razmišljam se da li da ponudim kokone na prodaju. Prošle godine su svi navalili da traže pčele kad je vreme postalo toplo za slanje poštom.
Generalno se femkaju jer im je kao skupo a kad u martu i aprilu bude hladno i nema oprašivanja onda bi da kupuju pčele a tada je kasno.

Imam neke količine koje bih mogao da prodam ali samo kokone.
 
Ima li neko saznanje koje bi drvo bilo najbolje busiti za naseljavanje pcela? Da li je bolje tek iseci drvo ili uzeti neki stari panj?
Sta mislite, da li bi orah ili bagrem bili odgovarajuci?


Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Можете користити било које дрво само да рупе буду промера од осам до десет милимитера. Има на интернету приказано како се у рупе убацује ролница папира и да се онда створи могућност да се извуку кокони из рупа.
Ипак најбоље је и најједноствније да се направе свежњеви са трском.
 
Можете користити било које дрво само да рупе буду промера од осам до десет милимитера. Има на интернету приказано како се у рупе убацује ролница папира и да се онда створи могућност да се извуку кокони из рупа.
Ипак најбоље је и најједноствније да се направе свежњеви са трском.
Video sam uglavnom sta treba i pripremio sve za pakovanje. Malo mi je veca zapremina, tako da cu mesati trsku, panjeve i mozda neke blokove.
Hvala, pozdrav

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Može i takva trska da se koristi. Ja imam neku vrstu nastrešnice koja je od trske povezane žicom i u svakoj trski koja odgovara pčela ostavi kokone i zapečati zemljom. E sad je važna i dužina slobodnog dela trske do onog članka ali nije presudna. U svakoj pogodnoj rupi će pčelica napraviti kokon.
Evo dva kontakta ali nisam siguran da li su pravi brojevi...

http://subotica.kompanije.co.rs/shilf-riet-doo 063580617
https://www.kupujemprodajem.com/Dvo...iste/Trska-u-rolni-1-5mx5m-50393316-oglas.htm

Ja sam trsku sekao pored Dunava a dorađivao sa kalemarskim kresačem.


Evo još nekih sličica....





Razmišljam se da li da ponudim kokone na prodaju. Prošle godine su svi navalili da traže pčele kad je vreme postalo toplo za slanje poštom.
Generalno se femkaju jer im je kao skupo a kad u martu i aprilu bude hladno i nema oprašivanja onda bi da kupuju pčele a tada je kasno.

Imam neke količine koje bih mogao da prodam ali samo kokone.
Jel ima ko da prodaje te pčele i po kojoj ceni

Послато са LG-H815 помоћу Тапатока
 
Ја немам слободних количина. Све је већ капарисано од стране старих купаца. Ове године је било и мање залежених кокона јер је пролеће било кишовито и хладно. Пробајте да нађете на интернету и огласима. другарски поздрав
 
Da podignem temu.
Šta mislite da u kanalizacionu cev tipa fi 110 ili širu stavim trsku? Cev isečem sa obe strane pod kosinom i napravim kao nadstrešnicu?
Takve cevi rasporedim po voćnjaku.
Koliko mi je optimalno potrebno trske (25cm/pregrada/25cm), da predpostavimo da su skroz naseljene za 1ha šljive?
 
Зависи од дужине парцеле.
Постоје писања где се каже да солитарне пчеле лете до 300 метара.

Али узми да је двеста па постави на сваких стотинак метара дужине или ширине... Или краће... У зависности од димензија шљивика.

До хиљаду пчела односно кокона све зависи шта планираш да поставиш... Да ли имаш коконе или имаш коконе у трсци.

Штити "гнезда" кад прскаш, прскај рано ујутру или касно увеће а те цеви покри неким најлонским џаком... Да не прскаш директно пчеле...

Боље ако можеш да их поставиш ван шљивика због прскања...

Дешава се и да птице хоће да кљуцају трску али то се дешава у току лета када пчеле више не лете него су већ трске затворене...
 
Ja sam ove godine video da su gnezda napravljena u jasenovim oblicama i postavljena u jednom vrtu. U principu je dužina tih komada kao za loženje, uzdruž su presećeni po pola i položeni da stoje na ravnoj strani, sa jednog čela je u svakom komadu izbušeno oko 20 - 30 rupa ali ne znam koji je prečnik. Pri razgovoru sa domaćinom mi je par puta napomenuto da se potrudio da nabavi jasen i da samo tu vrstu drveta koristi. Ova zima je prva da je to poslagao, pa ne znam kakvi će biti rezultati.
 
Pa pošto imam oko 3700 stabla šljive u ukupno 10 šljivika postavljao bih za početak prazne trske pa ako uspe super ako ne videću da polako nabavljam za voćnjake formirana legla. Mada vidjao sam ih po voćnjacima tu i tamo.
Recimo jedna cev fi110 sa opisanom trskom za radijus od 200m, jel to po iskusnijima ok?
Ili da idem sa manjim radijusom.
Mislim da je ovo ok jer kad se, ako se, usele kad zatvore rupice jednostavno se negde skladište cevi i ponovo pre izlaženja vrate u voćnjak...
 
Napravljena kućica za pčelice
Slika <b>IMG_20240208_124035.jpg</b> nije ispravna.

Slika <b>IMG_20240208_124411.jpg</b> nije ispravna.
 
@zekas Odlično odrađeno.
I ja ovih dana pravim kućicu, da preselim pčele od kuće u voćnjak.
Pravim malo veću, pošto imam poprilično popunjene trske, a staviću i nove još.
Baš ću slikati kada sve završim.
 
Trsku sam postavio prošle godine. Svežnjevi trske u pvc cevi pa na voćke. U neke su se naselile, u većinu nisu,ali i ovo je solidno. Nažalost jak vetar a pogotovo ptice su pravile problem. Valjda osete kokone u cevčicama pa razvaljuju i buše. E sad su jake i dobre kućice, možda ih malo doradim sa nekom mrežicom kao zaštita od ptica.
 
Trsku sam postavio prošle godine. Svežnjevi trske u pvc cevi pa na voćke. U neke su se naselile, u većinu nisu,ali i ovo je solidno. Nažalost jak vetar a pogotovo ptice su pravile problem. Valjda osete kokone u cevčicama pa razvaljuju i buše. E sad su jake i dobre kućice, možda ih malo doradim sa nekom mrežicom kao zaštita od ptica.
Gde da nadjem trsku,koje dužine da budu te cevčice ,i koliko treba da budu široke,kog promera,pozdrav

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
 
Trsku sam skidao sa nekih starih asura a ima ih i pored vode. Rupa prečnika fi od 6, 8 10 otprilike i dužine dvadesetak cm. Sečeš na kolencu da jedna strana bude zatvorena. Lako se lome pa ih treba seći sitnom testericom ili brusilicom. A drvo u kućicama dugačkom burgijom raznih prečnika dubine od 15 do 18 cm nebitno. Ako ima pčela u prirodi, naseliće se pre ili kasnije. Nisu probirači. Imaš predhodne postove forumaša, pročitaj. Poždrav
 
Nazad
Vrh