Soja 2021

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Moja posejana pocetkom maja kao i kukuruz. Kada je vlaga bila 18% ostavio sam je da jos malo spadne vlaga...
@grunt Meni da bi samo da ostane za semena, ali kakvo je vreme i to tesko. A bila je jedna od najboljih u kraju
 
Nisam pametan, ovo mi se prvi put desava sa sojom. Sreca pa imam samo 5ha
 
5 ha nije malo pri ovakvoj ceni i kad govorimo o tome da ce propasti, a kako kazes jos je bila i jako dobra.
Trebao si iskoristiti zadnji dan pre kise za skidanje bez obzira na vlagu, sad ako je pokisla vise se ne postavlja pitanje vlage vec da li ce se ikako skidati.
 
Само чекати мраз добар два-три дана и по мразу је покосити. Тако је задруга код нас зимус имала и по мразу је скидали.
 
Ja radim redovno sa senkorom, ako padne vise od 4l kise do 10 dana od setve, uspe da suzbije sve korove ( meni najvaznije ambroziju i pepeljugu) osim tatule i cicka.
 
Radim već par godina i to u količini od 0,5 l/ha sa dodatkom nekog S -metahlora u količini od 1,2-1,5 l/ha. Radi dobro posao čičak slabo uništava, a najmanji efekat ima na kereće grožđe. Ranije koristio Mistral 400 grama/ha. Sad ima i drugih preparata... Max 51....
 
Par godina psenica na psenicu i sad mora soja ,cista zemlja nema travke ,sejacu sejalicom za psenicu pa da uradim dubinsko i to je to. Divlje svinje prave problem tako da kukuruz otpada
 
5 ha nije malo pri ovakvoj ceni i kad govorimo o tome da ce propasti, a kako kazes jos je bila i jako dobra.
Trebao si iskoristiti zadnji dan pre kise za skidanje bez obzira na vlagu, sad ako je pokisla vise se ne postavlja pitanje vlage vec da li ce se ikako skidati.
Pod to "sva sreca sto imam samo 5ha" mislio sam da je sreca sto nisam uzeo jednu veliku parcelu u zakup na kojoj bi sad bila soja. Mozda se i ova izvuce ali manje sijedim. Da sam znao da ce biti ovakvo vreme vrsio bi je i u tri ujutru.

@DraleTD @cicimoric To meni i cale govori, valjda je imao takav slucaj. Prognoza mi govori da bi oko nove godine moglo biti mraza pa bi novu mogao provesti u kombajnu ili u prevozu.
 
Види није за бацити ако треба и у поноћ за дочек је коси колико год да накосиш то су сада паре и вреди је чекати и у марту да је косиш. Значи само мраз и удри.
 
Mi smo ove godine uhvatili poslednji dan za zetvu. 1. Novembar. Ostalo bilo 4,5ha. U sustini za taj dan ostalo ono najgore. Nesto iz kasne setve, na jednoj njivi sam ja produzio vegetaciju prehranom preko lista, a nesto je bilo retrovegetiralo zbog suse i period sazrevanja se oduzio poprilicno. Skidalo se do 2 sata posle ponoci i u toj poslednjoj njivi bila vlaga oko 15%.
Inace nas kraj je takav da zetva soje krece otprilike 20 dana kasnije nego u Vojvodini a oduzi se zavisno od jesni nekad i do polovine Novembra kod domacina koji nisu zurili sa setvom.
 
Danas spremili kombajn za soju i idemo da je skinemo, vlaga po proceni vise ljudi (zubima) ima oko 18-20%. Posle vrsidbe je vozimo na susenje. Kukuruz smo mjerili na masini i ima 27% vlagu...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh