Soja 2017

Kod nas ove godine nema soje koja ravnomerno sazreva, na svakoj parceli ima mahuna koje se već same otvaraju, a između zelenih još mnogo, pa ovi cepaju na primese...
U petak uslužno vršio Galeb na kome se već dosta mahuna otvorilo, a zelenih još preko 20-30%, sreća pa je samo jedno jutro bilo, tako da će je čovek sušiti na betonu.
 
Zasto nema nista od ceg ce se naglo osusit kad su one u julu naljevavale po nakoj vrucini a nisu se osusile sto bi se ove osusile na manjoj temperaturi a dobila 30l kise
 
Konkretno u ovoj situaciji smo procenili, da bi bilo mnogo više štete da sačeka da te zelene sazreju, jer bi ostalo ispucalo preko 50%.
 
Meni se to desilo na Galebu prosle godine. Bio sam zaokupljen drugim poslom i zaboravio za 2.2kj Galeba, otisao, ono ispucalo masovno maune. Sava nek malo manje rodi od Galeba, nece se otvoriti i nece ispadati.
 
Malo soje... Postrna setva prvo, miks kace i favorita, predusev psenica, setva 30og juna, predsetveno nista baceno, tretman samo WingP:

IMG_6513.jpg


IMG_6514.jpg


Onda sava... Jes da je presevak i cale me ubedjiva da od posinka i presevka nema nista (uglavnom zbog toga sto je nicao kilavo zbog jer je posejan oko mesec dana posle primene Wing-p preparata koji se izgleda spustio do semena koje sam presejavao), ipak, bice dobar po meni. Setva 1. Maj, 150 kg petnestice predsetveno. Na prvoj slici sejac doneo neko drugo seme, da se neko ne zbuni:

IMG_6519.jpg


IMG_6521.jpg


IMG_6523.jpg

Zalivana je sava tri puta sa po 30-40 l/m2 jerbo je susa i u macvi dobra.
Ne bih rekao da ce skoro... Mozda 20 dana, do mesec pa zetva. Javljam se sa prinosom.
 
Pa ne znam kako mislis... Ako mislis kad se izadje na preki put za Glusce onda nije, ali je blizu da tako kazem. Ovo je vise na pocetku sedmog jula, iza kuca odmah.
 
Zasto nema nista od ceg ce se naglo osusit kad su one u julu naljevavale po nakoj vrucini a nisu se osusile sto bi se ove osusile na manjoj temperaturi a dobila 30l kise

Kod nas ove godine nema soje koja ravnomerno sazreva, na svakoj parceli ima mahuna koje se već same otvaraju, a između zelenih još mnogo, pa ovi cepaju na primese...
U petak uslužno vršio Galeb na kome se već dosta mahuna otvorilo, a zelenih još preko 20-30%, sreća pa je samo jedno jutro bilo, tako da će je čovek sušiti na betonu.

Procitaj boldovane delove oba posta.
 
A tu mi dođi da ce se od susenja na betonu skupit bice gulavo i u mene sto se tice dozrijevanja mada je dukat dobar ne pucaju maune prosle godine mi je isto bilo nejednako pa vlaga bila ok.
 
Jel može neko da objasni ovu pojavu u soji??? Nemam sliku ali pokušaću objasniti...Ima jedna stabljika soje recimo svaka dvadeseta...od dole do gore sva zelena i lišće i stablo sa puno napunjenih mahuna i višlja od ostale za 15 cm,a 19 komada(Npr.) oko nje zveče toliko se osušile sa malim brojem ultra sranje mahunama...:ppozdrav:

Kucaj na google " green stem syndrome in soybean " , uglavnom ništu tu nije pozitivno , jedino na ovako ekstremno sušnoj godini te biljke budu bolje od ostalih , ali u kolko tolko normalnoj samo su žilavije i teško sazriju , teško je od toga izvući neku korist. Dešava se kod nekih stresova sporadično , oće i od napada nekih insekata , najčešće smrdljive bube , bubamare , tripsa i slično.
 
Kucaj na google " green stem syndrome in soybean " , uglavnom ništu tu nije pozitivno , jedino na ovako ekstremno sušnoj godini te biljke budu bolje od ostalih , ali u kolko tolko normalnoj samo su žilavije i teško sazriju , teško je od toga izvući neku korist. Dešava se kod nekih stresova sporadično , oće i od napada nekih insekata , najčešće smrdljive bube , bubamare , tripsa i slično.
Ooo jeee...Thank you...Moram sutra da slikam to šta sam danas video u vezi te zelene soje da se naježiš kako izgleda naspram ostale...:osmeh:
 
Kris jes' gledo tvoju Savu, koliko se sećam krajem aprila je sejana,kad bi mogla pod kosu? Juče sam bio kod Dukeja pokazao mi njegovu u prikolici, ono u životu nisam video:sta:
 
Nazad
Vrh