Soja 2013.g.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas ovršio soju. Sorta Gorštak. 1.5kj, prinos 2280kg. Ima na dosta mesta miševi napravili kuršlus i nagomilali maune. Možda odem i pokupim to pa proteram kroz krunjač. Vlaga 12%, necistoca 2%
 
Zavrsio sa sojom za ovu god. Nisam koristio u soji ove godine ni gram djubriva i najverovatnije nikad vise necu to ponoviti. Godinama sam koristio bar 100 kg/kj 3x16 pod brazdom ili 100 MAP-a u zadnje vreme. Prosecan prinos od 1450 kg/kj je uzasno nizak kojeg nisam imao od davne susne 2000 god. Sorta Trijumf. Balkanu sam dao sansu na 2kj jos ove god. i nikad vise. Koliko dobar zna biti u kisnim godinama u toliko je losiji u susnim. Sve u svemu tesim se time sto mi je ulaganje u soji bilo najmanje, od nekih 100 evra/kj i time sto je necu prodati sad, vec tek negde nakon nove god. ili na prolece, nadajuci se ceni od 55 din.::namigivanje::
 
Zavrsio sa sojom za ovu god. Nisam koristio u soji ove godine ni gram djubriva i najverovatnije nikad vise necu to ponoviti. Godinama sam koristio bar 100 kg/kj 3x16 pod brazdom ili 100 MAP-a u zadnje vreme. Prosecan prinos od 1450 kg/kj je uzasno nizak kojeg nisam imao od davne susne 2000 god. Sorta Trijumf. Balkanu sam dao sansu na 2kj jos ove god. i nikad vise. Koliko dobar zna biti u kisnim godinama u toliko je losiji u susnim. Sve u svemu tesim se time sto mi je ulaganje u soji bilo najmanje, od nekih 100 evra/kj i time sto je necu prodati sad, vec tek negde nakon nove god. ili na prolece, nadajuci se ceni od 55 din.::namigivanje::
Druze ja vise nikad necu baciti ni gram djubriva na soju.Ove godine sam isao sa 150kg 3x15 po kj pa se nisam ovajdio samo bezpotrebni trosak,a pogotovo na ove cene.Prosle godine bez djubra duplo veci prinos.
 
U zadnjih par dana sam dosta balirao sojine slame, u našem ataru su soje skoro svima donele oko 1500 1600 kg/kj.... I ko je bacio veštak i ko nije.....
 
Ja godinama pratim to djubrenje soje kod nas ja nisam nikad bacao ni grama a imao sam rod od 1tonu po kj pa do 2t.Zavisi od godine ovi sto su bacali nesto od djubriva uvek su imali isto kao ja!Nisam primetio neki veci prinos kao sto je slucaj kod psenice i kukuruza kod kojih rod direktno zavisi od djubriva naravno i ostale agrotehnike ali djubrivo je na prvom mestu.
 
Od ove god kod mene ide kukuriz soja psenicu izbacujem sejem nesto simbolicno da ne kupujem stocno.Dobio sam rezultate od analize zemljista preporucuju oni npk 8 16 24 azot u prolece,ali nisam siguran da cu ispostovati to verovatno probam na 5kj ili manje ali ne smem da rizikujem na vise pa cu videti dogodine sta ce da bude.
 
@MomoSaric
Prinos soje mozemo povecati navodnjavanjem i fungicidima. Za prvo dosta nas nema mogucnosti, a za drugo smo skepticni dok to ne proba neko iz okruzenja.:osmeh:
 
Uglavnom dosta nejasna biljka , svi lupaju glave oko prinosa soje . Tip zemljišta u kombinaciji sa vremenskim prilikama u avgustu ima veliku ulogu. Kažem u kombinaciji jer ima čak slučajeva da je veći rod bio na nenavodnjavanom dijelu nego na onom drugom. Fungicidi su najveći efekat pokazali korišteni kao tretman sjemena . Veliki potencijal leži i u sortama koje formiraju veći broj , gušće mahune i toga nam ovde fali . Čini se da ipak soja voli više lakšu zemlju nego tešku , ali neke tipove lakše zemlje , ne pijesak.
 
Soja voli ritove, dolje i sva ostala mesta gde se voda najduze zadrzava. Ne mislim da lezi voda nego da je najbliza povrsini. Soja voli vodu, a zemljiste joj je najmanje bitno kao i kolicina hranjiva u njemu. Soja je korov da veci ne moze biti i oko nje nema puno mudrolije, voda i da je relativno cista. Ima ljudi koji soju na soju seju i vise od 10 godina i bude odlicna a da pri tom ne bace ni zrno vestaka.
 
Dokazano vise puta soja voli jake rose imam dve njive koje su u doljama i tamo se rose u letnjem periodu zadrzavaju malte ne do 10sati,prosle god na tim njivama sam imao 15meteri soje dok na ovim visljim terenima 7 ili 8 po kj.Od ove god cu na tim mestima sejati samo soju sake god.
 
Kod nas u ritu (a ima ga dosta) ko god je sejao soju ove godine, nije imao ispod 2t po kj. Bitno je kako reče Paorpaor da ne kvari voda i da je RELATIVNO čista i ne može da omane. Dogodine mojih 6 kj u Švajgerovom ritu bice posejano sojom, i to ranijim sortama, pošto ove kasnije ne mozes dočekati ako se okiša
 
Dokazano vise puta soja voli jake rose imam dve njive koje su u doljama i tamo se rose u letnjem periodu zadrzavaju malte ne do 10sati,prosle god na tim njivama sam imao 15meteri soje dok na ovim visljim terenima 7 ili 8 po kj.Od ove god cu na tim mestima sejati samo soju sake god.
Braca moja tri jutra su pored kanala i bila zalivena letos na mojoj zemlji prva klasa zemlje i tu sam najmanji prinos imao
 
Momosaric, koji fungicidi se koriste za tretman semena? Može nešto od onih koji se koriste za pšenicu?
Nikola, koliko puta si zalivao i sa koliko vode?
 
Neznam stvarno koji fungicidi , to sam našao na nekim Američkim stranicama da koriste u tretmanu sjemena pored onih bakterija još i fungicide a i zaštitu od insekata i da ima isplativosti. Čak pominju i fungicide na sjeme kukuruza osim onih osnovnih , ali ta je priča bila dok je bila lanjska cijena kukuruza sad mnoge stvari više nisu isplative .
Ja još ništa soje nisam skidao , planiram za koji dan , tako da neznam kakav ću prinos imati . Neki dan mjerio vlagu 19%.
Inače neću odustati od sijanja na 70cm , našo sam dosta prednosti u tome , još samo da je naći sortu koja je baš žbunasta , dosta se grana da što prije sklopi i sve su strane na 70 cm . Kod nicanja je najveća prednost 70cm redova.
 
Soja voli ritove, dolje i sva ostala mesta gde se voda najduze zadrzava. Ne mislim da lezi voda nego da je najbliza povrsini. Soja voli vodu, a zemljiste joj je najmanje bitno kao i kolicina hranjiva u njemu. Soja je korov da veci ne moze biti i oko nje nema puno mudrolije, voda i da je relativno cista. Ima ljudi koji soju na soju seju i vise od 10 godina i bude odlicna a da pri tom ne bace ni zrno vestaka.

Svaka rec koju si napisao je tacna i u potpunosti se slazem sa tobom.


Primetio sam i ove i prosle godine da su mi soje rodile vise na parcelama gde nije orano
 
Ja se isto slažem sa svime osim da hoće na svim zemljištima.Kod nas ima neka bjelica (lugara,) .Cele godine je žuta i nikada da predje u fazu intezivnog porasta kada predje na azot iz vazduha i da se ono zazeleni i raširi .Jednostavno ostane mala. Dobra je na crnicama (barama )što vi kažete rit. Zatim na nekim žilqavim ,kod nas kažu brestulja. Najbolja bude na naplavcima pokraj Save i Bosne. Ako se odbrani od ludih trava poput Abutilona i sličnih ,neretko prinosi dosežu 4-5 t./ha.
Ja npr iza štale imam njivicu 0.35 ha. Kad god je tu soja ,uvek je za semena i navršim bunker od 132 da kipi .Dodjem u šupu i napakojem 23- 25 džakova i ostavim.I ove god. je isto tu ostala i čekam da je ovršim za seme.A u ostalim velikim parcelama je duplo manje. Jednostavno je tako.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh