Slobodna diskusija o beracima kukuruza.

to ja ćaletu govorim da uzmemo nekog dvorednog polovnog zmaja, on ni da čuje, samo novo i šempetera...

kaže polovno je uvek mačka u džaku, dok je novo, novo...

inače s njim bi se bralo oko 100-tinak jutara možda i malo više (od toga 30 mojih)
 
:haha: :haha:
Post je spojen: [time]1276285887[/time]
_________________________________________________
to je u njegovom selu kao dobar dan :haha: :D
 
nesumljam ja da je dobar berač, ali glavni razlog je godina proizvodnje... i bez obzira što sve izmenjano, svi znamo kakva je naša mala privreda...a i cena je povoljna, samo on sada ima 24 godina, ja bi njemu posle 100 jutara morao raditi remont(zbog gore navedenog razloga - delova), i kako bi on kod mene proživeo ostalih 20-ak godina...

inače moja računica je bila (za nov šempeter) - 15 vagona kukuruza (sa odprilike 30 kj. po ceni od 13 - 13,5 din koliko je sad i ja ga odplati za godinu dana, i sve što obere meni je zarada....

ali videćemo još, nikad se nezna....
 
Shale,moj ti je iskren savet da se ne zalećeš mnogo za novim stvarima,i one imaju mana a kod polovnih stvari su te mane neutralisane.Za berač bilo koji ako uložiš 1000 E (ako treba),taj mora i da peva.Dobro razmisli :sta: :sta: :sta:
 
ipak postoji fabrika...zar ne:haha:

slažem se ja s tim da danas novo i nije baš nešto, ali ako ja moram zmaja svaki dan da čačkam nešto, a obere 7 - 8 jutara...to nije posao za mene...

inače raspitivao sam se malo o šempeterovima, i sve koje sam ja pitao jako su zadovoljni, dok sa zmajom nije takva situacija...

čak sam imao ponudu za šempetera star 3 god za 10000...čovek obrao 500 kj, nije ni ključ stavio za njega... a jedan čovek kod nas ima u selu jednoredni šempeter, (jest da nema veltilator i malo prljavije bere) al on bere u toku dana 5 - 6 jutara, tera sa fergusonom prvom brzom....

kao što sam već napisao, trenutno imam zmaja 216 i stvarno je berač radio ko metak prvih par godina kad smo ga kupili, brao je i on oko 5 kj dnevno, e onda 2003 (mislim) otišao neki ležaj i povukao je one lopatice, tj ceo taj lim i od tada nikako da se ušteluje...a nema ko ga nije nameštao...a jesenas sa njim smo imali neviđene muke, samo odkine stabljiku i prepreči je kod tih lopatica i možeš njakati, nema ti pomoći, nego silazi i odgušuj... jest da je bio problem u odkidačkim pločama, a kad smo njih naštelovali, išao je malo bolje.... a tarup, pa to je posebna priča... ne bi ni da je komentarišem....

e sad videćemo, nismo definitivno rešili da kupimo, zavisi to od raznih faktora, al ako nekupim novog šempetera, verovatno će alternativa biti 222 ili 223...
 
Šenpeter može da obere 3 do 4 jutra i to treba da teraš ceo dan a isto tako i zmaj.Ako sa jednorednim obereš 5 jutari onda koji će ti dvobrazni.
 
Možda čovek avionom vuče berač! Brao sam ja takav kukuruz uslužno.... Jedno jutro jedan bunker.... Al me bilo žao čoveka, pa sam svaki treći krug praznio bunker, da gazdu ne ufati srčka!
 
daj ljudi, nepričam ja napamet... lično sam terao tu kombinaciju i da mi je neko pričao ne bi mu verovao...
 
Shale,moguće je ali zavisi koliko si i kakvih prikolica nabrao.ja kada oberem 3 jutra -to je oko vagona na dupli metar ili 6 pobedinih prikolica od 3 tone-to je dosta dobar kukuruz.Kada bi kukuruz bio duplo lošiji toliko bi više obrao
 
Nazad
Vrh