Skraćívanje vremena za proizvodnju šampinjona

hteo bih da gajim sanpinjone potrebna mi je pomoc kako :sta:
 
Da bi se dao kvalitetan odgovor treba znati oces pod foliju ili imas objekte,ili si mozda iz planinskih pa imas pecinu.
procitaj teme o gljivama na forumu i pogledaj linkove.Tada ces vec moci konkretnija pitanja postavljati.
U svakom slucaju dobro ti nama dosao u drustvo :ppozdrav:
 
Pozdrav svima,a posebno iskusnim odgajivacima jer mi od njih treba odgovor.Recite mi gde da kupim komposti i hemiju.Cime da izvrsim dezinfekciju prostorije i sta je to od hemije sto je neophodno da se koristi da ne bi obolele-jer su nas naplasili da sampinjoni obolevaju bez obzira na uslove koje obezbedis.Hvala unapred!
 
Slavica je napisao(la):
Pozdrav svima,a posebno iskusnim odgajivacima jer mi od njih treba odgovor.Recite mi gde da kupim komposti i hemiju.Cime da izvrsim dezinfekciju prostorije i sta je to od hemije sto je neophodno da se koristi da ne bi obolele-jer su nas naplasili da sampinjoni obolevaju bez obzira na uslove koje obezbedis.Hvala unapred!
Pozdrav!
Necu nikog da ubedujem ni da savetujem gde da kupi kompost, ima ih kod nas nekoliko proizvodaca komposta. Ali pored komposta treba ti i pokrivka i hemikalija. Ja licno drzim u podrumima i ja podrum dobro oprem posle izbacivanja komposta i sa obicnim krecom prprskam celo prostoriju zajeno sa stelazama, koje su metalne sa zicom od ograde na policama, pokazalo se dobro. Nekad sam koristio Formalin ali ti onda treba gas maska i nije bas zdravo. A itesko ga je nabaviti u BG ima ali ga prodaju na bure 200l. Za pokrivku koristim Sporgon i Sportak ali moze i Miraz,Benomil ili Oktava. Zavisi sta se kod teb moze nabaviti. Nisi naznacila lokaciju pa ti mozda neko iz okoline moze pomoci.
Oboljena dolaze sami od sebe, ali mora se paziti na smpinjonske musice, njih nema nigde ali ako ostavis pecurku na dvodistu za pola sata su vec tu i mogu da ti naprave stetu boli glava. Ako se pojave prenose bolest sa daka na dak i onda nema kraja. a o steti ga ne govorim. Protiv njih se mozes boriti Nuvanom ali ne smeju se prskati pecurke nego samo prostor izmedu dakova. Na otvore za ventilaciju staviti sto sitniju mrezu da ne mogu da udu u prostoriju. Ono sto proizvodaci komposta kazu da ima 3-4 talasa, branja zaboravi. Ako uspes u prva dva talasa da oberes dobre gljive u 3 talasu ce ti se pojaviti bolestine i najbole je izbaciti dakove jer od njih nece biti nista.

Naravno za dobar rod ti je potrebno i zalivanje pokrivke, e to se sam moras snalaziti, jako je bitno kad i koliko zalivas. Jer kako se kaze pecurke rastu posle kise. Ne moze se zalivati kad ti hoces nego to zavisi od samih sampinjona kad i koliko vode da plijes po daku. Pa i temperatura ti je bitan faktor u uspehu. Jako se mora paziti kada koja temperatura. Mora da se odrzava u kompostu i u prostoriji. Kada treba ohladiti miceliju da bi se formirale pecurke. Sve je to medusobno povezano i nije to bas ni lako kako covek misli, pecurke kada krenu i trba brati one ne znaju dali je nedelja bozic ili prvi maj. Moraju se obrati jer sutra je vec kasno.

Usput, trebalo bi da imas i ladnjacu gde ces smestiti obrane pecurke, ako ih beres popodne ili ujutru ne mozes sve prodati znaci ladnjaca je obavezna. Temperatura +2 stepena celzijusa i to da sto pre oladi pecurke inace ces imati sve otvorene pecurke i onda ga ne mozes ni prodati po ceni kao prva klasa. ne preporucujem ladnjacu sa ventilatorom, nego mirno hladenje. od vetilatora /turbulencije vazduha/ oce pecurke da pozute i to ne valja. Najbolje bi bilo da se licno konsultujes sa nekim ko ves proizvodi sampinjone pa da ti i pokaze kako to izgleda, i kako on radi. Ili jos bolje ako si vec ubacila kompost do on dode da ti objasni sta se kada radi i kako.

Pozdrav uz najbolje zele da uspes da savladas tehniku gajenja sampinjona.
 
Odg:

Hoce li neko ko se bavi proizvodnjom pecuraka da mi kaze nesto vise o proizvodnji pecuraka:bukovace i sampinjona.Gde moze da se nabavi seme(micelijum)i koja je cena?Hvala unapred
 
Molim vas recite mi koje klima uredaje da nabavim za uzgoj sampinjona, za povrsinu od 200 m2 za pocetak.Koju jacinu i tip. Hvala
 
Zdravo drugari. Imam jedno pitanje za vas. Moj tast ima vestacku pecinu koja je nekada sluzila za cuvanje sira. Ta pecina mu stoji dzabe i ne moze je nikome izdavati. Jer unutra ima velika vlaznost. Dali ja u takvoj pecini mogu gajiti pecurke. Da li neko moze mi reci nesto vise o tome?
 
Nazad
Vrh