Sistemi za navodnjavanje

pitanje za sve
imam bunar plasticna cev 6/4 sa nepovratnim ventilom
kako da najbolje odradim prikljucak za pumpu tj imam vilager 35
 
Taj bunar ce biti registrovan , bar bi trebalo da ima svu pratecu papirologiju , ako se konkurise za povrat, a to sa sobom povlaci i placanje naknade za koriscenje bunara tj.vode. Koliko ja znam ,drzava po zakunu , naplacuje koriscenje vode iz bunara.
 
Tako je kako je rekao Kanacki a doci do papirologije za koriscenje vode je ravno skakanju u taj isti bunar.Ima jose jedna metoda a to je stavljanje vodomera u bunar.

Mene interesuje kad se zaliva iz kanala, da li se za to trazi papirologija, da li se to placa drzavi ili je to ono sto placam odvodnjavanje/navodnjavanje, sto mi i traze da je izmireno da bi ostvario pravo na povratna sredstva pokrajne?
 
Jos ne naplacuju vise ako imas bunar ili iz kanala zalivas to je sigurno ovde kod mene ima puno paprikara koji uzimaju taj povracaj

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Isti je precnik a i da nije napravis reducire i radice,mozes ti i pumpu od 3cola da stavis sa teducirom,imaces manje vode nista drugo,a na svakoj pumpi sto ti pise koliko daje vode to se racuna iz bazena a ne iz bunara

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Isti je precnik a i da nije napravis reducire i radice,mozes ti i pumpu od 3cola da stavis sa teducirom,imaces manje vode nista drugo,a na svakoj pumpi sto ti pise koliko daje vode to se racuna iz bazena a ne iz bunara

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

Razumem ja da će raditi, samo da li je to dobro za pumpu? Ne može imati dovoljan protok. Možda ja nisam u pravu, ali nikad ne bih to radio sa mojom pumpom.
 
Dva cola je spoljni precnik 63mm unutrasnji bi trebalo da bude 51.6mm dok 6/4 cola je spolja 50mm a unutra bi trebalo da bude 41mm .Na Wilager 35 montiras naprimer vatrogasne spojke od 2".Ima ovde ko koristi taj sistem veca pumpa manji bunar i sve to radi, mozda malo manje vode ali ide.
pozz
 
Nista pumpi nece biti sem manjeg protoka vode. Radio sam godinama na 6/4 okiten i Dmb pumpom slap 500 i nikakav problem. Najbolje jeste kad je bunar i okiten dovoda siri od usisa pumpe ali veci mnogo problem je kad se redukuje izlaz pumpe odmah jer to utice na turbinu pogotovu pri vecem gasu i pritiscima. U skladu sa kolicinom vode tako ga i gasom podesavam da pumpa neradi nepotrebno vecim gasom nego sto treba i nema problema
 
Koji top za zalivanje npr kukuruza je najbolji u kombinaciji sa dmb slap 500 pumpom koja nije vakumska vec standard dok povuce malo se namucis ali dobro gura? Neki predlog???
?/?
 
Da li neko ima iskustva sa ruskim potapajucim pumpama za vodu?

Potrebna mi je da povremeno izbacim vodu iz podruma... Na trzistu ima par razlicitih marki oko 25evra.

Koje su se ruske pumpe pokazale kvalitetne i da se ne kvare cesto?
 
Koji top za zalivanje npr kukuruza je najbolji u kombinaciji sa dmb slap 500 pumpom koja nije vakumska vec standard dok povuce malo se namucis ali dobro gura? Neki predlog???
?/?
Ja zalivam sa topom od 5/4 kojem sam napravio stalak oko 2,2m visine. Pumpa mi je modifikovana Slap 500 i ide preko kipor motora na hondi i teram taj top bez ikakvih problema na duzinama preko 300m od pumpe i 2 cola crevima. Cak razmisljam da probam na 2 komada istovremeno ali razmaknuta 5-10m . top je bio nekih 6500 din prosle godine a slikacu ga ako treba. uglavnom oko 35-40m u precniku moze da zalije
 
Zdravo kolege. Muka me natera da vam se javim ovako kasno. Prvo zalivanje ove sezone tifonom, pa muka. Sta se desava.... Kada pustim vodu u hidro-turbinu, bari na tifonu ekstremno padaju. Recimo pustim malo vode, ocekivao bih 5m/h namotavanje, a padne mi pritisak za dva bara. Takodje, lancani prenos staje ako nastavim da pustam vodu i nema uopste namotavanja a obrtomer je na nuli. Kada je ventil za pustanje vode skoro zatvoren ili skroz zatvoren, **greška li ga, turbina i lancanici se okrecu a kotur se (naravno) tek malo okrece. Posto bih da zalijem njivu malo brze, pitam se sta se dogodilo? :) Otvorio sam jednu cev koja dovodi vodu u turbinu cisto da bacim oko na brzinu, turbina je u osi i nisam primetio da je i jedno pero otpalo (kada tifon ne radi, tj nema protoka, mogu lagano da okrecem turbinu rukom, okrecuci zubcanike), tako da mislim da nije slomljena. Razlog zasto je nisam otvarao je sto mi treba neki veci imbus kljuc koji nisam imao pri sebi. Tipujem da je nesto upalo u turbinu, ali ne mogu biti siguran dok ne otvorim. Ako neko procita ovo do sutra a zna mozda sta je, mozda je i ne otvaram. Hvala kolege!

- - - - - - - - - -

Pa, danas sam se malo mucio. Na kraju nisam ni otvarao turbinu vec sam samo skinuo cev koja joj daje vodu za rad. Na tom sastavku nalazi se jedna kupa, nesto slicno dizni, samo dosta vece, daje usmerenje za vodu da ciljano tuce po lopaticama. U njoj nasao sam klip kukuruza. Odakle tu nemam pojma, ali eto, problem resen. Dobro je samo kad nije bilo nesto gore. :)
 
Ko bi rekao. Meni se desavalo da kamencici zaglave turbinu dok pustam vodu i onda sam morao da otvaram turbinu da bih je pokrenuo.

Poslato golubom pismonosom
 
Nazad
Vrh