Sistemi za navodnjavanje

relatv

Moguce da je tako no meni u praksi kaze ovako - kod pumpe imam oko 2,7 bara sa slicnom pumpom a kada dodje do razvoda posle 70m duzine i 8-9m visine kroz 1" okiten imam 0.8 bara +- 0.1 bar i sa zatvorenim i malo manje sa otvorenim ventilima od krakova na razvodu. Znaci da mi pritisak pada za 1.8 bara .
 
Ahaa, ja sam mislio da je cev od 100 m na ravnom... A koliki ti je protok u toj cevi od 1" (32 mm spoljni precnik) ?
 
relatv

Moguce da je tako no meni u praksi kaze ovako - kod pumpe imam oko 2,7 bara sa slicnom pumpom a kada dodje do razvoda posle 70m duzine i 8-9m visine kroz 1" okiten imam 0.8 bara +- 0.1 bar i sa zatvorenim i malo manje sa otvorenim ventilima od krakova na razvodu. Znaci da mi pritisak pada za 1.8 bara .

Mislim da je to ok jer ti svakih 8.91m visine uzima jedan bar i na 70m još 0.7 bara to ti je to.
 
Kao sto kaze nikola na 70m duzine manje od jedan bar i toliko gubi na visinskoj razlici , sto dolazi do toga da na 100m gubi bar i toliko na ~10m visinske razlike . Kod bunara imam oko 150-200l/min kako kad bez reducira ( kroz 2" crevo ) a gore nisam merio ali kako tako tera 800m aquagreen creva . Kad kazem kako tako mislim da su redovi 145m i ipak je to prevelika duzina za to tanko crevo da bi imalo isto kapljanje na pocetku i na kraju aqua creva . Razvod mi je popreko na jednoj strani , verovatno bi bilo bolje da je na sredini no to trazi ulaganje za koje mi trenutno ne "daju komsije" .
 
I meni se čini iz prakse da po dužini uopšte ne gubi toliko pritiska , 1 bar na 100m nevjerujem .
Konkretno upravo ovih dana radim baš kod kuće sa manjom dubinskom el pumpom protoka oka 200l/min 0.75kw na dužini 300 do 400 m vatrogasnih crijeva fi 50 na kraju na topu neprimjećujem da je nešto palo pritiska.
 
I meni se čini iz prakse da po dužini uopšte ne gubi toliko pritiska , 1 bar na 100m nevjerujem .
Konkretno upravo ovih dana radim baš kod kuće sa manjom dubinskom el pumpom protoka oka 200l/min 0.75kw na dužini 300 do 400 m vatrogasnih crijeva fi 50 na kraju na topu neprimjećujem da je nešto palo pritiska.

Ako je sve na ravnom mozes maksimalno da gubis oko 3 bar-a na 400 m i to je cini mi se mnogo.
 
Godinama smo povrće zalivali cevima fi75 i prskalicama raznim većinom rinka i pumpama od tomosa preko žaleca do bajera.Imamo 60 cevi i ravne njive.Probleme smo uvek imali sa količinom vode (bunar 3" sito 6m dubina 20m) a ne sa pritiskom.Doduše bajerova pumpa je 800l 16bara ali i sa žalecom na 4bara na 300m pad je mnogo manj od 1bara.
 
pitanje . mozeli tomos mali 300l min vode da zadovolji neki top, a duzina creva nebih bila duza od 100-120m, dubina vode 5-6m,
 
ako vodu treba da vuče sa dubine od 5-6m i gura po ravnom 120m jako mali top bi terala.Tu bi glavna dizna topa morala biti manja od 12mm ili probati sa 12mm.Ukoliko je pumpa blizu vode a usisno crevo dužine 5-6m mogla bi da tera taman top sa 14mm glavnom diznom.To bi bio njen maksimum.
 
ako vodu treba da vuče sa dubine od 5-6m i gura po ravnom 120m jako mali top bi terala.Tu bi glavna dizna topa morala biti manja od 12mm ili probati sa 12mm.Ukoliko je pumpa blizu vode a usisno crevo dužine 5-6m mogla bi da tera taman top sa 14mm glavnom diznom.To bi bio njen maksimum.
pa tomos bi direktno bio zakacen za cevku od 2" koja pobodena u zemlju, a ona u zemlji je oko 5,5m i 0,5 viri nad zemljom.
 
pitanje . mozeli tomos mali 300l min vode da zadovolji neki top, a duzina creva nebih bila duza od 100-120m, dubina vode 5-6m,
Ja imam tomos pumpu 300l prepravljenu na struju vuče vodu sa bušenog bunara fi50 20 metara dubine kroz tifon fi50 150 metara dužine po ravnom i na kraju tera top sa jednom diznom fi14mm i hvata širinu od 32m ali tifon je ručni rad namotava se na struju tako da negubi snagu na hidro pumpu.
 
Ako misliš na ovu na struju biće večeras kad budem otišao da navodnjavam kupusište sad nemam.
 
Rovati pumpa 3 cola, motor trofazni 7,5 kw
fotografija0168.jpg
[/IMG]
snabdeva sa vodom dva topa
fotografija0147.jpg
[/IMG]
 
Slažem se sa stecom , ma šta da teorija kaže ovog puta , znam sigurno da se ne gubi tolko mnogo na dužini po ravnom , 1 bar na 100m , nema šanse.
 
Ljudi, to koliko se gubi na 100 metara cevi na ravnom (ponavljam, na ravnom) zavisi pre svega od precnika cevi, materijala (Gvozdje, Al, PVC, PE...) i protoka uz uslov da brzina kretanja vode kroz cev ne prelazi neki opseg. Cilj odredjene brzine kretanja vode u cevima je izbegavanje pojave hidraulicnog udara. Teorija... mada se dobro pokazala i u praksi, posebno kad krenu da popustaju spojevi- na kolenima, spojnicama, obujmicama i reducirima. :svinja:
 
Nazad
Vrh