Sibirski brest - Ulmus pumila

mims

Član
Učlanjen(a)
23 Jul 2009
Poruka
7.462
Lokacija
Zrenjanin
Bavim se već neko vreme proizvodnjom između ostalog i sibirskog bresta i uglavnom sam ovladao tehnologijom, ako nekog zanima mogu mu pomoći, jedino što mene zanima je da li je neko radio primenu herbicida protiv uskolisnih korova - konkretno sirka u rasadniku. Viđao sam ranije neke oglase za prodaju sadnica na forumu, ne znam da li su ti članovi aktivni još uvek, ako jesu molim za savet.
 
pokusao sam da nadjem nesto o sibirskom brestu, ali postoje samo oglasi.Za sta se sadi ovaj brest?i kako se sadi, mislim na razmak sadnje i ostalo, a i koja je recimo prednost u odnosu na bagrem
 
Prednost je odlična krošnja, i prilično brz rast, bar koliko sam javideo iz direktnog primera u komšiluku. Sa krošnje nema nekog otpada, kao kod lipe ili oraha, pa da ništa ne možeš ostaviti ispod.
 
znaci samo kao dekorativna biljka sluzi.parkovska.za tehnicku gradju ili slicno i nije bas?
 
Samo za ukras, koristi se za poljozaštitne pojaseve, drvorede i sl., nije loš ni za ogrev.
 
Trebalo bi da medi (medonosan) a i kao brst za koze, pročitao sam negde da je lisna masa kvalitetnija od najboljeg sena.
Nisam siguran da li to važi i za sibirski.
 
Koliko sibirski brest ima brzi rast,uporedite ga sa rastom breze, posto sam planirao da ispred kuce posadim par breza, pa da znam.
Za koliko godina bi brest uspeo da oformi krosnju , od ~ 2 m u precniku?
Kakav koren ima odraslo drvo, tj da li se tesko vadi panj ? ,,,ako dodje do toga jednog dana, da li je kao orah?
 
ja ti brezu ne bih preporucio.imaces punu kucu nekih zutih ljuspica, cudo jedno koliko to leti
 
Raste brest brzo, iz semena je prosek oko 50 cm mada može do 1,5m bez problema, u drugoj godini do 3,5m u visinu a kasnije tek razvija krošnju sa neke 4 godine je pravo drvo, ako se malo vodi računa o njemu. Breza daje dosta više lišća i ima površinski koren, jednom mom rođaku je digla parket u dnevnoj sobi.
 
U poslednje vreme ga preporučuju za sadnju radi hladovine. Ali je to u poslednje vreme, pa nisam baš ispratio kako to izgleda za neki duži period, ali kod komšije za dve godine je imao solidan prirast. E sad i tu ima raznih varijeteta, ali verujem da su razlike samo u nijansi.
 
Mi smo ga jos 2000. godine, u okviru ekoloskog drustva, posadili kao drvored na putu ka groblju, jer je groblje nekih 800m od sela te je tokom leta ili kada jako duva vetar, znalo biti vrlo neugodno za sahrane i ljude da bez hlada pesace tu deonicu. Sada je to pravi drvored. Sadili smo tada vise vrsta drveca (topole, crni orah, bagrem i sl) medjutim sibirski brest se primio 100% i za sada najbolje raste, dok ostale vrste tako-tako. Nekoliko desetina sadnica smo podelili mestanima po selu i danas je to zaista veliko i prelepo drvo. Vrlo je prilagodljiv na razlicite uslove (ljudi su ga sadili na razna mesta i razne pozicije sto se tice zemljista, osuncavanja i sl.) i brzo raste. A bas bi bilo interesantno cuti o nekim njegovim svostvima kasnije nakon sece, osim za ogrev.
 
Raste brest brzo, iz semena je prosek oko 50 cm mada može do 1,5m bez problema, u drugoj godini do 3,5m u visinu a kasnije tek razvija krošnju sa neke 4 godine je pravo drvo, ako se malo vodi računa o njemu. Breza daje dosta više lišća i ima površinski koren, jednom mom rođaku je digla parket u dnevnoj sobi.

Znaci brest u odnosu na brezu daje manje lisca, manje problematican koren i brzi rast. A hladovina mi je takodje vrlo bitna.

Da li neko ima sliku kako izgleda to drvo s.bresta? Trazio na guglu, al nisam siguran da li je to to?
 
Kakav mu je korenov sistem?Da li je pogodan za zaustavljanje klizista?Ako jeste,na kojem se razmaku sadi?
 
Varijeteti prevaspodno zavise od načina rezanja (ili ne rezanja) a prirast najviše od količine vode odnosno zalivanja.

---------- Poruka napisana u 12:39 ---------- Prethodna poruka je at 12:36 ----------

Mi smo ga jos 2000. godine, u okviru ekoloskog drustva, posadili kao drvored na putu ka groblju, jer je groblje nekih 800m od sela te je tokom leta ili kada jako duva vetar, znalo biti vrlo neugodno za sahrane i ljude da bez hlada pesace tu deonicu. Sada je to pravi drvored. Sadili smo tada vise vrsta drveca (topole, crni orah, bagrem i sl) medjutim sibirski brest se primio 100% i za sada najbolje raste, dok ostale vrste tako-tako. Nekoliko desetina sadnica smo podelili mestanima po selu i danas je to zaista veliko i prelepo drvo. Vrlo je prilagodljiv na razlicite uslove (ljudi su ga sadili na razna mesta i razne pozicije sto se tice zemljista, osuncavanja i sl.) i brzo raste. A bas bi bilo interesantno cuti o nekim njegovim svostvima kasnije nakon sece, osim za ogrev.

Po rečima pouzdanih đumarskih inženjera ima loša tehnička svojstva za to je mnogo bolja topola.

@Farmer II postavi sliku pa ćemo videti

@Nikola.KV za klizišta je najbolji bagrem
 
Evo te slike, da li je to sibirski brest ? Koliko bi mu godina trebalo da naraste do ove visine ?
futk07.jpg
 
Ovogodišnja proizvodnja, slikano prošle nedelje, posle prvog orezivanja:

imag0241.jpg
[/IMG]

A evo i podmlatka:

imag0242.jpg
[/IMG]
 
Dali one sa gornje slike su sadnice koje će na jesen-proleće biti za prodaju i sadnju ili će ove dole porasti do proleća.
 
One gornje će biti za prodaju - prosek bude 2m (to je cilj), a ove donje budu ustvari gornje za sledeću godinu.
 
Nazad
Vrh