Sekvoja

worm

Član
Učlanjen(a)
20 Apr 2010
Poruka
2.993
Lokacija
Банатско Карађорђево
Zna li neko nesto o Sekvojama, vidim da neki po oglasima prodaju semenje pa me interesuje poseduje li ko ovo drvo i sta misli o tome



- - - - - - - - - -

I znate li ima li gde u BGu da se kupe sadnice Sekvoja ?
 
Ovaj na kupujemprodajem je pravi šampion, za ilustraciju svojih semenki je stavio sledeću sliku

3332344_sekvoja.jpg

Ipak je za nabavku biljaka potrebno se obratiti nekom ozbiljnom.
 
Pitacu kolegu sumara (radi na institutu za nizijsko sumarstvo, a upoznat je sa rasadnickom proizvodnjom, jer ide u obilazak istih) kad ga sretnem ovih dana, da li se moze uspesno naklijati seme... Pa cu da vam javnem :)

Sad sam mu poslao poruku, nadam se da ce imati neku informaciju korisnu, pozdrav :)

Evo sa neta informacije neke o naklijavanju semena cetinara, mozda vam bude od koristi :
Postupci setve su sledeći: seme potopimo u mlaku vodu 24h da stoji, zatim ga ocedimo i stavljamo benomil (protiv truleži semena ). Setvu vršimo u Duneman leje ali pre setve se obavljaju pripreme zemljišta. Vrši se mešanje crnice, šumske zemlje (bukove šume),pregoreli stajnjak,glistenjak i tinja (zemlja pored Drine ). U ovako pripremljeno zemljište se vrši setva. Setva se vrši na gredice, razmak do 10 cm. Zaštitu ponika od poleganja i truleži vršimo benomilom. Leje se pokrivaju lestvama od trske. Sadnice u Duneman lejama ostaju 3 god. za to vreme vršimo mere nege plevljenje,zalivanje,zaštita u slučaju bolesti. Tokom zime lestve se skidaju i sadnice se pokrivaju slamom to je najbolja zaštita od mraza, prema iskustvima ovog rasadnika. Posle 3 god ove sadnice idu ili direktno na pošumljavanje kao 3+0 ili na pikiranje 3+1.

Prema zapažanjima iz rasadnika setvu semena Jele vršimo odmah nakon sakupljana šišarica (oktobar ) tada ima najbolju klijavost. Setva ostalih četinara se obavlja u proleće, seme se do setve čuva u hladnjači.

- - - - - - - - - -

Evo i odgovora "Cao, mislim da je bolje da kupis sadnicu, ali sto mladju po mogucnosti jer ce se bolje primiti. ..... Inace i ova sekvoja lepo raste, samo sto joj ovo ipak nije podneblje....." za kinesku nije siguran , bez latinskog naziva ne moze nista vise reci... Nadam se da sam kolko tolko pomogao. Uzdravlju :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Nasao sam svasta interesantno za sekvoje kod nas. Ima likova kao onaj sto sam napisao da prodaju semena ali sam nasao i rasadnike koji prodaju sadnice. U Krusevcu ima neki rasadnik koji prodaje severnoamericke sekvoje od 60cm koje su 1000dinara komad i kineske koje su 2m visoke i 1400dinara sadnica. Saznao sam jos da negde na Kalemegdanu ima jedna sekvoja, da su nedavno u Novom Sadu u nekom parku posadjene, a najbolje uspevaju kod nas na jalovistu u Kolubari gde su vec narasle vise od 30m u visinu i iznenadjujuce brzo napreduju za ovo nase klimatsko podrucje.
Inace razlika izmedju ove dve vrste je u tome sto kineska(metasekvoja) ne raste u visinu kao i severnoamericka, malo brze napreduje od iste i spada u listopadne cetinare. Severnoamericka raste u visinu do 120 m precnik stabla moze da bude od 9-12m , mogu da zive 3500 godina i da budu teske 2500 tona

Sta je tu kubika ogrevnog drveta :osmeh:
 
Ove sam posadio u novembru,bice ogreva za nekih 3000 god. sequiadendron giganteum


i3fkh3.jpg

2iror2s.jpg
 
Jel neko od vas sejao seme i naklijavao. Nabavio sam seme sekvoje americke pa bi probao. Svasta sam citao ali me interesuje iskustvo oko yemljista u kakvo ga posaditi u koje doba godine posaditi i ostalo
 
Jel neko od vas sejao seme i naklijavao. Nabavio sam seme sekvoje americke pa bi probao. Svasta sam citao ali me interesuje iskustvo oko yemljista u kakvo ga posaditi u koje doba godine posaditi i ostalo
Nije pitanje bas najjasnije setva,sadnja... Moj savet je da kupis male kontejnere za rasadu napunis ih supstratom ili zemljom za cvece zalijes ih dobro kako bi se lako seme zalepilo za podlogu. Posle sve prekrijes tankim slojem i opet zalijes. Sto sitnije seme ide plice i obrnuto , to je zlatno pravilo setve. Obilno zalivaj sve dok ne nikne a i posle toga ali malo manje da ne bi pravio uslove za nastanak bolesti. kada budes zadovoljan velicinom biljaka presadi ih na planirano mesto i to naravno uz obilno zalivanje. Koliko znam sekvoja nije nesto posebno zahtevna prema zemljistu tako da ce kod nas na vecini mesta da uspeva. nema potrebe da zuris sa presadjivanjem na otvoreno. Ako ti lepo rastu u kontejneru mozes ih ostaviti godinama uz eventualno prebacivanje uz vece kontejnere....
 
Nazad
Vrh