Secerna repa 2015

Ma obilazim repu u velikom luku čak nejdem uratinama u kojima će biti posejana.

- - - - - - - - - -

Samo da bude u martu ja više i nezovem za pare.
 
60din za 50kg pakovanje u SECERANI. Sto znaci da u maloprodaji je verovatno 70+pdv sto po meni nema sanse da bude.
 
U Hr sirovinci kukaju da imaju ugovoreno 6000 hektara a treba im oko 10 000 hektara. Nadam se da im je to to što se tiče ove godine, dali je moguće da su se ljudi napokon opametili ?
 
Pozdrav svima, trebao bi mi savet uvezi setve. Da li krenuti sa setvom ove nedelje? Pošto kod nas javljaju krajem meseca preko noći temperature oko nule.
 
Ja necu da seljem dok temperature ne porastu, samo posle jutranjih mrazeva, pilirano seme izlazi za 7-8 dana , cemu onda zurba!?
 
Brazda zatvorena i drugi put, vestak bacen, seme kuci, cekamo lepo vreme i seljemo! :ppozdrav:

p.s. Senta platila resto ostao SAMO :pDV, premija i prevoz.....:osmeh:
 
Danas počeli pripremu za setvu,a i setvu

IMG_20150319_155855.jpg


Sorte za ovu godinu Terranova,Eduarda,Serenada i Western
 
I kod nas pocela setva. Clan @stp83 seje usluzno, jednoj musteriji koja ako ne seje prva u selu nece da bude ziv :haha::osmeh:

BSDclgN.jpg


Danas smo malo razbacivali vestak za repu. Za malo oborili rekord sa malim Viconom i 539. 2kj nam falilo da oborimo dnevni rekord iz jeseni 2012.
 
Mindjusar jel ti njiva malo meksa ili mi se cini kao da su brazde potopljenije nego sto bi trebalo.
Jeste,ovaj kraj malo lakša zemlja,pa sve malo tone

Danas smo fino odvalili,sve radim u dva prohoda pripremu,ali veoma plitko,neznam dali ima 3cm,najpliće što može,a sejemo oko 4cm,pa ovako to izgleda prvi prohod


I posle sat vremena finiš,a sejalica se vidi u pozadini

 
Dnevnik.rs:

Од сетве репе зависи судбина српских шећерана



И ова година биће тешка и за произвођаче шећерне репе и за шећеране, али прерађивачи позивају ратаре да не дижу руке од слатког корена,уз поруку да ће учинити све што могу да би им обезбедили




Сетва шећерне репе почиње за неколико дана


најбоље могуће услове и да се већ догодине не би довело у питање да ли ће Србија уопште имати те сировине.
Пољопривредници који се баве том производњом у најмању руку су незадовољни јер им неке шећеране још увек дугују за репу иако нова сетва само што није почела, а при том је, да подсетимо, лањска откупна цена оборена у анексима уговора, око чега се дигла велика прашина. Уз све перипетије које су пратиле потоњу кампању, „репароши“ су сад пред одлуком – да ли да прихвате још нижу цену за овогодишњи род и уђу у њиве или да дижу руке од слатког корена јер, на крају крајева, шта им значи уговор са шећеранама када га оне, видело се лане – нису поштовале. Како ствари стоје, многи су изабрали другу опцију те ће, по проценама, овог пролећа бити посејано тек око 40.000 хектара, а пре годину под овом културом Србија је имала рекордних 70.000.
– Потпуно смо свесни ситуације у којој су ратари и разумемо њихово незадовољство, али ваља имати на уму све специфичности лањске производње и цену на светском тржишту, која се рефлектује и на наше – наглашава у разговору за „Дневник“ директор ове компаније Љубиша Раденковић. – Мало је година у којима смо имали толико засејане репе као прошлог пролећа, а потом су уследиле потешкоће – веома лоше временске прилике, појава болести и неодговарајуће третирање, умањена дигестија, дуга кампања прераде... Ипак, „Суноко“ је све количине преузео и у потпуности исплатио ратарима.
Он наводи да је цена шећера на светском тржишту за годину и по безмало преполовљена: са 700 евра пала је на 380 до 400, што довољно говори о томе да шећеране нису без разлога спустиле цену слатког корена.
По Раденковићевим речима, за овогодишњи род „Суноко“ је формирао цену од 28,5 евра по тони шећерне репе, што је, како каже, у овом тренутку, с обзиром на кретања на глобалном тржишту, реалан и коректан ценовни ниво. Важно је, додаје, и то што је она изражена у еврима, а ако услови на тржишту дозволе, увек се може кориговати.
– Дакле, то је најнижа загарантована цена коју „Суноко“ даје, што не значи да она неће ићи навише – напомиње наш саговорник, и наглашава да ће та компанија учинити све што је у њеној моћи да произвођачима изађе у сусрет и да они буду задовољни да не би била упитна судбина целог шећерног сектора. – Домаћа шећерна индустрија је, због суноврата цене шећера у свету и код нас, на коленима. Захваљујући претходним значајним улагањима у модернизацију производње, што је допринело смањењу трошкова, „Суноко“ је успео да одржи пословање на задовољавајућем нивоу и исплати кооперанте. Међутим, да није било прошлогодишње корекције цена, питање је шта би сада било са српском шећерном индустријом, а важно је не само за нас већ и за пољопривреднике и целу привреду ове земље да тај прерађивачки сектор постоји. Наша је порука произвођачима да не одустају од сетве овог пролећа јер би и они, без те културе, били на удару тржишта, остали би без великог дела профита. С друге стране, ми ћемо дати све од себе у настојању да омогућимо произвођачима најбоље услове за пословање. Реална су очекивања да ова година буде лагоднија за производњу, с обзиром на мање засејане површине, кампања се неће отегнути већ ће се, претпостављамо, одвијати у најкраћем року – од почетка септембра до половине новембра.
Раденковић додаје да ће „Суноко“ вероватно бити у прилици да авансно плати слатки корен, што произвођачима много значи.
Он указује и на чињеницу да ће сви ратари који остваре принос већи од 55 тона по хектару, имати бенефита и уз цену од 28,5 евра.
– Не сумњамо у способности наших произвођача. Увек су се репом бавили најквалитетнији пољопривредници јер та култура захтева много посвећености и знања. И прошле године, у отежаним условима, уз смањену дигестију, Војвођани су постигли просек од девет тона шећера по хектару, што је за нас рекордан резултат. Ове године биће још боље – очекује Раденковић, уз оцену да ће велики, квалитетни произвођачи од репе неће дићи руке већ ће одустати они који су се њоме бавили успутно, без одговарајућег знања и властите механизације и опреме, подстакнути одличном зарадом, какву је слатки корен омогућавао пре две и више година.
С. Глушчевић

Довољне четири фабрике
И ако се остваре прогнозе да репом овог пролећа нећемо засејати више од 40.000 хектара, за сада не треба да бринемо да ли ћемо имати довољно шећера јер имамо и лањске залихе.
– Домаћа потрошња је 200.000 тона, а 180.000 тона шећера иде у извоз. Четири фабрике у Србији могле би без проблема да произведу 400.000 тона, што је довољно и за нас и за извоз – каже Љубиша Раденковић.

 
Nazad
Vrh