Saranski ribnjak -izgradnja

Bojan B123

Novajlija
Učlanjen(a)
3 Avg 2020
Poruka
1
Lokacija
Uzice
Postovanje svima ,
Nemam iskustvo u ovoj oblasti ali sam dosao na ideju o izgradnji Saranskog ribnjaka

Naime imam svoje zemljiste u zapadnoj Srbiji (u blizini rodne kuce )
Tuda prolazi potok ,ne bas veliki ,protok vode varira u zavisnosti od doba godine ,u letnjim mesecima oko par litara u sekundi , ostatak godine je dosta vise
Potok je sa dve strane ogranicen prirodno(udubljen izmedju kosih starana )
Moja ideja je da napravim branu -nasip i podignem nivo vode na nekih 1,5/2 m
Po nekim procenama tako bih dobio jezero nepravilnog oblika velicine, duzine oko 120-150 m , sirina bi varirala ,od 20ak m (brana )
Do 40-50 m oko sredine i usca
Malo sam pregledao internet i tu vidim da treba dosta dozvola za izgradnju ribnjaka i pustanja u promet
Da li moze neko da me uputi gde bih mogao da nadjem pravnu pomoc za dobijanje sve potrebne dokumentacije(neka firma koja moze to da pripremi ) ili bilo sta za pocetak

Na toliku povrsinu /priliv vode, koliku bih kolicinu sarana mogao da odgajam ?
Koju metodu preporucujete ,2/3 god?
Voda je veoma cista ,bogata kiseonikom (moj otac je nekada imao mali ribnjak za pastrmku 7*1m,i uspesno je odgajao neku manju kolicinu za kucnu upotrebu )
Ph je isto veoma dobar
Trenutno ne zivim u Srbiji ,ali bih voleo da se vratim jednoga dana
Posto nemam nikakvog iskistva u oblasti uzgoja svaki savet i sugestija bi mi mnogo znacili
Hvala unapred
 
Pozdrav i dobro došao na poljoinfo forum. Pisalo se dosta oko toga, ali ako imaš potok, razmisli da izbetoniraš jedan bazen i držiš pastrmke, možda je to pogodnije. Ako je manji ribnjak, lakša je distribucija. Sa šaranom moraš čekati svetog Nikolu i božić radi prodaje po dobroj ceni, a izlov u tom periodu je interesantna stvar pošto temepratura vode osvežava.

Uglavnom sa ribnjacima se može napravii posao, ali treba vremena.
 
Бојане ако сам те добро разумео, ти хоћеш да преградиш поток браном и да у том вештачком језеру гајиш шаране? То ја мислим да неће да може, нарушаваш микро систем флоре и фауне, ако немаш баш баш подебелу везу и поприлично вишка пара за бацање.....то боље да направиш хидроцентралу. Причам само, ако сам те добро разумео.
Својевремено сам и ја имао идеју, време и место за рибњак на 3ха, али нисам имао довољно средстава за инвестицију а нисам био прошао на конкурсу код државе (покрајине, кад немам везу)за дофинансирање субвенционисаним кредитом......тако да је то остало иза мене, као неуспех.

Послато са Mi 9T помоћу плуга
 
Ne može se od potoka napraviti ribnjak, nego se pord njega pravi bazen u koji se dovodi voda iz potoka prema potrebi.
 
Nazad
Vrh