Sanska koza

Za umaticene koze imas podsticaj za preko 10 grla ili bese 30 kao za ovce. Msm da je 5000din premija po kozi a umaticenje mozes da odradis ako su ti koze u cistoj rasi i to tek da prijavis postojece pa uzmes jarca sa papirima pa njihove cerke ili unuke da ti budu umaticene a petina od premije za krave ide maticnoj sluzbi, znaci mozda oko 1000din po kozi bi ti uzeli po kozi godisnje.

- - - - - - - - - -

Nego ko moze da proda 15 000kg tvrdog sira mesecno!!! na svim bg pijacama ako se proda 600kg nedeljno, ili max 2400kg mesecno i to belog mekog kozijeg, a gde moze toliko tvrdog?
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Mozda sve zavisi od robe, morate se sloziti da neke stvari mnogo njih ima i da su nabavljive i kod nas i u okruzenju po manjim cenam.
Koziji sir nije jedna od dostupnih stvari a mnogi ljudi ga traze. Cena tamo gde ga ima oko je oko 2000din za kg, tako da mozda neko i hoce avansno da ga placa
Nemanja kod nas mozes naci i kozu za 2000din pomladu i solidno mlecnu
 
Nemanja baš bi voleo da vidim tog proizvođača koji drži koze da mu daju 300 lit mleka u toku laktacije ja lično ne vidim razlog držanja tih koza.Kad gledam ovu diskusiju o proizvodnji sira ovo je samo neko maštanje a ne realna procena.Ne mislim samo na tebe.U mojoj praksi svaka koza u proseku mora da da cca 100 kg polutvrdog-tvrdog sira u toku laktacije a to je cca 1000 mleka .Jeste da tu kozu treba hraniti ali treba hraniti i onu od 300 l mleka ona za održavanje svoje mase potroši skoro istu količinu sena kao i ona koja da 1000l mleka samo šta ovoj treba dodati još i koncentrata ali normalno treba imati koze koje to mogu dati.Nije mi jasno ta računica da koza daje 300 lit mleka znači za 1000 litara mleka treba 33 koze a kod mene je to trebalo samo 10.Dobro to nije moglo u početku dok nisam savladao način ishrane koza i dok nisam počeo sa eksperimentisanjem.U početku sam bio zadovoljan sa 500 litara da bi dostigao 1000 pom kozi u laktaciji.Ispočetka sam bio presretan sa 3 litre kod prvojarke a nakon nekoliko godina sam imao iprvojarke od 5-7 litara mleka.Da bi to dobio mnogo sam eksperimentisao u ishrani i došao sam do zaključka da hrana i postupanje sa životinjama daju neočekivane rezultate. Farma koza u Kukujevcima ne može se uzimati za primer jer ulaganja u nju sa prosekom mlečnost se ne mogu nikako povratiti.
 
Samo sam bio realan sa stanjem na terenu, jer gde ces ti po povoljnim cenama da nadjes koze od 1000l mlecnosti, i da u pravu si jer ako ima 3l u startu i 2 drugih 100dana i 1l trecih sto dana to je vec 600l sto daje bolja koza iz seoskog odgoja a ima i boljih. Malo sam potcenio koze, mada su mi u glavi podaci od balkanki da daju od 270l za 170 dana laktacije do bese 500-670l kod odlicnih primeraka.
Ali ipak ipak treba ishraniti i okrenuti prodaju i proizvodnju za 10-20koza a kamo li za 1000-2000 grla, koliko tu para treba da se sve to zaokruzi i dodje do finalnog i placenog proizvoda!!!
I naravno iskustvo ili obrazovanje i posvećenost u radu sa stokom, ljudima pa kupcima pa nekvalifikovanom radnom snagom za hranu i rad oko stoke , pa proces u mlekari pa drzavni sluzbenici za papire i dozvole itd
 
Nemanja u pravu si ti tako je stanje na terenu mada ima dobrih odgajivača koza.Prvo najveći problem je što neko kad počinje sa kozama prvo pročita literaturu ali nažalost ti koji su pisali nisu dobili tačne podatke pa su buduće uzgajivače koza prosto pogrešno edukovali.Ti da znaš od čega sam ja počeo i kako još bi mi manje verovao ali vera u ono šta radiš i verujući da je svaki posao isplativ ako se radi kao treba isplativ.Ja kad nekom kažem da je to isplativ posao niko ne veruje samo me sažaljavaju a to je samo zbog neznanja jer svaki posao koji se radi kako treba a ne kako nekirade je isplativ da desi se nekad i manja zarada kao i u ostalim poslovima.Sad nakon nekog mog iskustva mogu slobodno reći da jedna porodica daje mlađa može lako da ima 20 koza i da od toga živi kao gospodin.Kad kažem gospodin neko će se smejati ali na zapadu svi rade pa su gospoda akod nas gospodin nebi trebao da radi e to nemože.Kod nas bi svi da zarade a da nerade e toga nema.Ali da bi uspeo u bilo kom poslu prvo moraš da savladaš sve radnje da se naučiš da svaka proizvodnja ima svojih problema i da posle toga postaneš jači a kod nas je glavno da se kaže da bilo koji rad se ne isplati a nije ni probao niti zna kako se to radi a prvo mu je da kaže da od toga nema ništa.Toliko za večeras pozdrav Milan!
 
Milane poslao sam Vam jednu privatnu poruku, ukoliko imate vremena voleo bih da cujem te podatke
 
Da to mi je jasno i u startu se vidi da je 300 grla malo ,prodati se moze ali je problem nase trenutno stanje nemamo kapacitet i to nas tera na udruzivanje ali ako sam dobro primetio ono je vec izazvalo sumnju ,ja sam spreman da investiram u ovu farmu koju sam naveo ,ali kako da vas sve okupim u jedno i ispostujem kolicine.Mislim da je to kod nas sizifov posao ali mislim ako je rabota korektna da nije i neostvariv
 
Pkb možda ćeš se iznenaditi kad ti kažem da maksimum 4 koze može da ti da 300 EU neto prihoda mesečno tokom cele godine ali to je kod mene praksa pokazala .Recimo primer restoran u BG mi sad mesečno otkupljuje u 2 nošenja po 14 kg tvrdog kozijeg sira po ceni 1400 dinara koju nisam menjao već drugu godinu ako odbijaem 1 mesec znači da u toku godine dobijem po ceni za koju sam ja kriv jer sam ukinuo 2x godišnje usaglašavanje cena zaradio bruto 431200 e sad kad odbijem negde 1000EU troškove sad izraćunajte zaradu ja se ne mučim tim jer mi je zadovoljstvo kad odem u BG i donesem 20000 dinara x 2 u mesecu to me učinjava srećnim u životu.Ne kažem da mi je to sav prihod jer imam penziju od 24500 dinara mesečno.Kad mi kaže neko da pokrenemo čavrljanje odmah vidim da se taj ismejava sa temom jer ne misli ozbiljno.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Nije da ja nisam ozbiljan nemamo svi isti zargon i recnik ,neko pristupa mnogo ozbiljnijim stvarima kroz salu i vedrog duha .Ja imam niz zivotnih problema ,i necu da mracim nikog sa time ali ja sam takav po prirodi vedrijeg duha i svemu prilazim tako ne samo ovome .Ja nisam ni pomislio niti imam nameru da se ismevam nekom nego hocu da saslusam vasa iskustva.
 
E moj PKB verujem da danas mnogi imaju životni problema i ja to shvatam i razumem ali ako misliš da su tvoji životni problemi najteži možda nisi u pravu.Svi prijatelji i rodbina su sigurno blizu tebe a ja na majčinom i očevom grobu i svom rodnom mestu nisam bio više od 20 godina i sasmatrao sam ai sad smatram da je to moj lični problem i nije bitno to kolegama sa foruma.A šta se tičr duha kad vidim da je neko uspeo u nečemu ja sam oduševljan i imam osećaj da sam i ja uspeo.Pogledaj malo u nazad šta si mi napisao pa malo razmisli šta jeto možda moj mozak nije u stanju da proceni dali je to podmejavanje ili podstrek!
 
Ajde kad smo krenuli u tom pravcu ,sta mislite (po vasem licnom iskustvu) koliko je potrebno koza da bi covek ostvario neki prihod u proseku 25 -30 000 dinara .

A imam jos jedno pitanje koje sigurno zanima dosta ljudi ,dali ima podsticaja na koze i kakvi su uslovi ?? Koliko je potrebno para da bi se umaticilo jedno mini stado od desetak koza. Eto da pokrenemo cavrljanje i da se raspisemo jos vise :bravo::osmeh::sjasi::osmeh::haha::haha:


Pa nije bilo nista licno ,nikom licno nisam uputio dva pitanja ,jos sam namerno razdvojio za zivot koliko je potrebno i posebno pitanje za ostvarivanje subvencije za koju znam da je za bilo sta preterano zakomplikovana i lepo sam razdvojio te dve stvari i smejo sam se na drugo moje pitanje jer znam da je to jako jako tesko pod ovim uslovima.
 
Na ovoj temi je spomenuto više stvari koje traže bar mali komentar. Nažalost ni jedna od njih nema veze sa Sanskom kozom pa ću moj stav napisati u temi ekonomika u kozarstvu...
 
poz svima evo mojih kozica. :)








opva bela je Hajdi. :)
jednom se jarila, samo sto nije pustana da se pari prve godine kao jare vec sledece kao dviska pa je zato sazrela. kupio sam je jesenas i imala je 3 l mleka, sada je smanjila na oko 2 posto je parila 13 septembra.

- - - - - - - - - -

Ajde kad smo krenuli u tom pravcu ,sta mislite (po vasem licnom iskustvu) koliko je potrebno koza da bi covek ostvario neki prihod u proseku 25 -30 000 dinara .

A imam jos jedno pitanje koje sigurno zanima dosta ljudi ,dali ima podsticaja na koze i kakvi su uslovi ?? Koliko je potrebno para da bi se umaticilo jedno mini stado od desetak koza. Eto da pokrenemo cavrljanje i da se raspisemo jos vise :bravo::osmeh::sjasi::osmeh::haha::haha:

da ti kazem iskreno ja sam jesenas kupio 3 koze dve su mi davale preko 3 l a jedno u pocetku 1,5l a sada nema ni pola litra. sto znaci samo trosak. e ovakodok su bile pustene. dnevno su me kostale 100 dinara a davale su od 600 do 700. znaci neka bude i 500 da ostae cisto, to ti je 15 000 mesecno ako prodajes mleko kao ja po ceni od 100 din. a sir prodajem po 400 i sada mi treba 9-10 l mleka za 2 kg sira (mladog). ovo racunam sa 3 koze ali da imam jos jedno dve kao sto su mi ove dve koje su mi mlecne samo bih bio u plusu.
e sad je druga stvar kad krece stalsko drzanje i polaganje suvog sena. ali i to nije veliki rashod. o5 si u plusu samo ako imas koze koje daju preko 3 l mleka.
 
2lvh5i1.jpg
trojke dodose dvoje zenskih i musko :bravo:
 
Da recimo Anglo-Nubijske koze sadrže najveći %m.m. i proteina i zato su naj pogodnije za proizvodnju sireva.Ova rasa se meni po karakteristikama najviše sviđa osim što su jako bučne. :)
 
Poštovani "Forumaši", bio bih Vam jako zahvalan ukoliko bi me uputili gdje i na koji način se mogu uvesti/kupiti dvije mlade čistokrvne ženke Sanske koze od provjerenih roditelja i majke visoke mlječnosti?
Unaprijed zahvalan.
 
Molim sve koji imaju broj od "Milan Bac" da mi ostave na forumu, želim da ga kontaktiram po pitanju Sanskih koza....
Takođe, jako bi mi od koristi bile informacije ukoliko je nekom poznato gdje se mogu kupiti čistokrvna ženska Sanska jarad?
Unaprijed zahvalan.
 
Nazad
Vrh