Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

@mojalovaa
Tako se ne prave sadnice sadnice se prave kalemljenjem a tako se razmnozavaju i to uglavnom podloge :ppozdrav:
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Pa ekonomskog opravdanja sigurno nema za tako nesto. Teoretski nije nemoguce, mada verujem da bi bilo veoma tesko to u praksi ostvariti bar ako je u pittanju kruska posto je ovo tema o njoj uglavnom. Malina, kupina...... se mogu tako razmnozavati ali to je vec druga tema
Jedini razlog moze da bude neka egzotika, mozda neko zeli da ima sadnice proizvedene na nesvakidasnji nacin bez obzira na kvalitet istih.
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Da, al mi još ne znamo cilj svega toga! :sta:
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Pretpostavljam da mu je neko rekao ili je procitao pa zeli da razmnozi neku vocku :sta:
U svakom slucaju to je pogresan nacin znaci:
podloga+plemka= ::novac::
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Ja kontam da on priča o nagrtanju kao vegetativnom načinu razmnožavanja!
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Upravo o tome i prica zato sam i napisao da se tako razmnozavaju podloge :D
p.s.
ajde sad svi lepo na temu o sljivi u gustom zasadu moram nesto da se konsultujem sa vama :haha: :haha:
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Pa kod mene ima covjek koji pravi sadnice jabuke na takav nacin , prvo sibe povije da budu horizontalno a onda kada iz te sibe izrastu grane onda sibu zatrpa u zemlju , i iz te sibe izrastu zile , tada na grane koje sada sluze kao podloga kalimi odredjenu sortu jabuke , i nakon 2 godine on ih isjece da svaka ima svoj korjenov sistem i tako prodaje sadnice , pa me zanima kako se to radi.
Covjek je imao 1 hektar takvih sadnica.
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

E sad lepo procitaj naglas svoj post i videces da si sam sebi odgovorio na pitanje :D
Ali jos jedanput tako se proizvode podloge na koje se kalemi najcesce kod nas jabuka ali postoje i za drugo uglavnom jabucasto voce ima naravno i za kosticavo :cao:
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Pa nisam znao da je to cijela tehnologija , mislio sam da je to nesto odredjenije , zahtjevnije , ako je to samo to onda super , ali voli bi da mi netko napise kako se dobiju te sibe od sadnica , dali je to biljka iz sjemena ili , sta vec to jeste.
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Dali zaista mislis da biljku dobijenu iz semena/genretivno/razmnozavas reznicama/vegetativno/
:sta:
Naravno da i majka mora biti iz reznice :cao:
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

mojalovaa je napisao(la):
Pa nisam znao da je to cijela tehnologija , mislio sam da je to nesto odredjenije , zahtjevnije , ako je to samo to onda super , ali voli bi da mi netko napise kako se dobiju te sibe od sadnica , dali je to biljka iz sjemena ili , sta vec to jeste.

Tacno je da se podloge dobijaju na slican nacin. Zagrne se nadzemni deo na njemu se obrazuje koren i to je podloga.
Ali to ne moze bilo koja jabuka ili kruska.
Vegetativne podloge su selekcionisane po institutima i rezultat su naucnih istrazivanja i ukrstanja kao i sorte uostalom.
A razmnozavanje tece po sledecoj semi:
Uzme se npr jedna podloga sa vec formiranim korenom zasadi se i prekrati do zemlje. iz nje ce izbiti lastari. Ti lastari se zagrnu do odredjene visine i na zagrnutom delu ce se formirati adventivni koren. U jesen ili sledece prolece se odgrnu, odseku se do osnove znaci i onaj deo gde se formirao koren i to je podloga. Ona se kasnije sadi u rastilo, na nju se kalemi sorta. Iz ostavljene osnovne sadnice ce ponovo izrasti izdanci, koji ce se ponovo zagrnuti, formirace se koren ....i tako u krug.


Podloge zapravo jesu jabuke, one takodje mogu doneti plod. Kao i svaka biljka uostalom. Ali njihov plod nema nikakvu vrednost jer je neupotrebljiv za bilo sta. Razmnozavanjem semenom se ne bi dobile jedinke koje bi bile istih osobina kao biljke majke, pa se njihovo razmnopzavanje vrsi iskljucivo vegetativnim putem.
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

ironman


Ne mesaj voce sa vinovom lozom! :haha: :haha:
Lastre imas u vinogradu, a u vocnaku su mladari, odnosno, letorasti! :p
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

hehe
dobro
nego ako studiras u NS moracas da ispravljas i sefove vocarskih katedri

Keserovic

Voćkama na početku rodnosti proređuju se samo lastari, a ostavljaju se potencijalne rodne grančice. Bujni lastari se režu u osnovi. Stare voćke sa oslabljenim prirastom letorasta ispod 25 cm treba oštrije orezivati da bi se stablo podmladilo.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Ljudi nije mi jasno što toliko buke oko terminologije.
U raznim krajevima Srbije i Balkana granu kao granu ne bitno koje starosti i kojeg voća zovu različitim imenima.
I šta ćemo sad.
Kada ti dođe vinogradar iz centralne Srbije i kaže ti orezao sam gidžu, šta bi ti rekao na to?
Oni gidža a mi čokot i nema ljutnje.
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Ja sam uzimao u REVI2 sadnice, da prosto objasnim sadnice u njigovom rasadniku idu gusto pa budu samo štap(prut) .A imaju i deo rasadnika gde sade ređe i isto godište sadnica ima prevremene grane.Zavisi od potražnje tako i formiraju proizvodnju.Ako ugovore dobro godinu unapred onda zbog mesta sade gušće pa nema puno sa prevremenim granam i obrnuto.
Žika (vlasnik) ok lik,slobodno mu se CVIJO obrati spreeman je na sve vidove saradnje i pošten je.
A VI molim vas ne tupite više ko je pogrešio koje slovo u reči pa je reč izgubila smisao.SMARATE :cao:
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

REVI2 zaista sve pohvale ja sam pre dve nedelje uzeo nesto od njih bilo mi je hitno Zika mi izasao u susret maksimalno vadili su nesto iz rezervi da me ispostuju svaka cast ::svaka cast::
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

@talianu
Pravo kažeš ovaj forum i svaka tema u njemu služi da razmenimo iskustva da naučimo nešto i da bi pravili što manje grešaka u poslu a ne da raspravljamo o glupostima i o gramatičkoj ispravnosti reči!
Zvao sam REVU2 i rekli su mi to ali ja sam rešio da nađem knip sadnice i našao sam u "južnom banatu" u Beloj Crkvi ! Oni su uvezli iz Italije a cene su od 3 do 4,5e u zavisnosti od broja prevremenih grančica!
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

CVIJA je napisao(la):
@talianu
Pravo kažeš ovaj forum i svaka tema u njemu služi da razmenimo iskustva da naučimo nešto i da bi pravili što manje grešaka u poslu a ne da raspravljamo o glupostima i o gramatičkoj ispravnosti reči!
Zvao sam REVU2 i rekli su mi to ali ja sam rešio da nađem knip sadnice i našao sam u "južnom banatu" u Beloj Crkvi ! Oni su uvezli iz Italije a cene su od 3 do 4,5e u zavisnosti od broja prevremenih grančica!
Imaju li sajt?
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Imaju otkucaj na goglu južni banat Bela crkva pa ćeš videti
 
I na kraju, kako se dobijaju sadnice kruške sa prevremenim grančicama?? :sta:
Jesmo se dogovorili oko tehnologije?
 
Nazad
Vrh