Sađenje bagrema i bagremar

Ja ovo prvi put čujem da ima razlike u bagremu na kojoj je zemlji rastao. Recimo beli bagrem, rastao kraj Morave, Tise ili Misisipija isto će goreti. Može da bude u brzini rasta, al za štoret?
 
Nzm, ovdje ima bagrema (mada sve manje) i gori sasvim dobro, drva ne kupujem tako da se nisam koristio bukvom, jedino na ratistu kada sam bio i ona nije ostavila neki utisak na mene.
 
Po jedinici težine bagrem grije bolje od bukve, ali po jedinici volumena bukva daje više topline. Ogrijevno drvo se, za sada, prodaje po volumenu, zato je bukva skuplja. Na zapadu je već počela prodaja drveta prema težini i sadržaju vlage.
Za svaku vrstu drveta je bitno gdje (na kakvoj zemlji) raste. Na slabijim tlima je drvo gušće i izgaranjem daje više topline.
To je samo moje skromno znanje (možda nepotpuno), vezano na prethodne postove.
 
Брка45, кубик багрема или букве које су димензије? Знам да закидају код нас на дрварама, чак одбијају да продају ако им скренете пажњу на то.
 
Kako god da ga slažeš, kubik je kubik.
Nego, sažvakali smo u drugim temama to sa ogrevima i ja nisam hteo o tome ni da pišem, nego bi ostao na bagremu, kao drvetu.
Po meni vrhunsko drvo za sve.
Za ogrev odličan.
Trpi vlagu, teško truli, za ograde i stubove.
Nameštaj vrhunski. Ima ogromnu čvrstoću.
Brzo raste i pravo, pa je samim tim i jeftino.
 
Е па баш због тога слагања не желе појединцима да продају дрва на дрварама. Испостави се да немамо сви исти метар.
 
Ima samo jedna mala zackoljica. Drva za ogrev se prodaju na metar,a ne na kubik. Trupci se prodaju na kubik.
 
Ako ste nekad prodavali trupce oraha ili slicno,videli ste kako racunaju otkupljivaci. Znaci racunaju zapreminu i to se izrazava u kubicima.
 
Pa ja cenjenom magistru da odgovorim na palamuđenje: kubik drva za ogrev je količina oblica koja stane u dimenzije 1x1x1m.
S tim što se obično seče tako da mera izgleda 1x1.1x0.9m što daje 0.99m3 to je približno kubnom metru zapremine.

To ako ćemo metodologijom i lingvističkim zavrzlamam da se bavimo. Ja bih to izbegao, jer nikakve koristi od toga nema.
 
kubik drva za ogrev je količina oblica koja stane u dimenzije 1x1x1m.
S tim što se obično seče tako da mera izgleda 1x1.1x0.9m što daje 0.99m3 to je približno kubnom metru zapremine.
Oblice ili cepanice,stim sto kad istu kolicinu oblica iscepas dobijes vecu kolicinu jer ostane vise supljina izmedju. Mnogi prodavci to rade. I to je prostorni metar. Kubni metar je drugo. Kao sto rekoh. Trupci i gradja se mere kubnim metrom.
 
Nazad
Vrh