Ručne kose

@Philby
Vidim da si se otvorio za kosu, pa si verovatno u toku, interesuje me ko je sada vodeći od tih kovačkih radionica za kose?
Prijatelj je letos kupio u Banjaluci za 50€, i dobio garanciju da vrati ako nije dobra..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
Slab sam ja poznavalac (i ovu je otac birao), ali je kupljena na preporuku komšija koji su kupovali njihove kose.
Inače, moji su prije rata tridesetak godina kupovali kose od nekog Duvnjaka, jednu prilično istrošenu imam i sad. Tu kosu je neki čovjek vratio kovaču kao faličnu, a po svoj prilici nije znao kako je poklepati i naoštriti. Ovaj dao pradedi da je on proba, a da plati kad se opet vide (nije htio pare odma) znajući da može garantovati za svoj rad i da je kosa sigurno dobra.

Sad se kao kovanica može naći svakakvog smeća na pijaci, toliko da su slovenačke kose postale sigurnije. Nisu suvi kvalitet, ali bar budu jednako okaljene i cijelom dužinom su isto "ljute".
 
hvala @Philby
Što se tiče klepanja tu sam već rasterećen, jer već 15-tak godina imam uređaj za otkivanje koji savršeno obavlja posao.
Koštao je papreno ali radi posao vrhunski.
Mislim da ću i ja kupiti kod tog Buhića, izgleda mi pouzdano čovek, a pretpostavljam da daje i neku garanciju..
 
Poslije Mrkonjica prema Sipovu , pored Ugra ima neki kovac , stajali smo kod njega kad smo isli na pecanje , kaze da trenutno jedini kuje varcarke kose.
 
Jel onom sa slike ime Dabar ili mu to dođe neki špicnamet kao kod nas u banatu što svaka kuća ima.Naše je "Talianu " zbog nekog pretka kojeg je Q&Q monarhija odvela da ratuje u Italiju.
 
Imam kosu ostala jos od pokojnog dede, ima joj sigurno 50god.
deda je kosio kao masina, otac je kosio dobro ali nije ni imao sta mnogo kositi...
a ja sam probao mnogo puta i to meni ne ide od ruke nikako....
 
Zanimljivo je kosiste bilo za kosu kojom se kosila psenica , ima dodatke za obaranje i skupljanje zita za snopove . Vidi se na pocetku ovog videa , inace tradicionalne manifestaciju u selu blizu mene .

 
Samo sto su trave u brdskoplaninskim krajevima mnogo manje i lakse za kositi od trave u ravnicama pogotovo niskimmi vlaznijim .
Nisam siguran u to, a kosim redovno na obe strane. Jaka trava u ravnici se lako kosi bilo kakvom kosom, a kratka i oštra planinska trava zahtijeva vrhunski alat i vještinu. Jednostavno je nema dovoljno i mora se brijati do kraja, a tu se redovno pokupi poneki kamen.
Baš zečiji brk što pomenu @mirosti je specifičan da se izvlači ispod kose, nije ga lako kositi kao što je slučaj sa lucerkom i sličnim biljkama.
 
Baš na zečijem brku i isprobavam kosu, ako njega kosi, sve drugo će biti manji problem.
Za košenje u ravnici treba snaga, kvalitet kose ne dolazi do izražaja..

Žito sam kosio, a i pripremao kosu sa drenovim štapovima.. Pravio snopove ručnom presom-vezačicom, tovario snopove od 50 više kilograma itd..
 
Lucerka je puna vode i lako se kosi, nema tu nekog otpora, al kada je otkos bujan, onda je i težak. Livadska je teža za košenje - žilavija.
 
Nazad
Vrh