Ručna pumpa za vodu - kako popraviti?

maxpain

Novajlija
Učlanjen(a)
21 Mar 2011
Poruka
13
Lokacija
Beograd
Nisam našao pametnije mesto gde bih ovo mogao pitati.

Kupio sam polovnu ručnu pumpu za vodu, onu klasičnu, ali unutra je onaj dihtung što je na pokretnoj šipci skroz propao.
Da li ima negde da se kupi taj dihtung ili može da se improvizuje nešto od neke gume ili sličnog materijala?

Šta savetujete?
 
Imam problema sa ručnom pumpom za vodu, kada ispumpa vodu, postoji veliki otpor vode da podignem ručku na gore, gura vodu u oba smera.
Šta bi mogao da bude problem?
 
Promeni koze,al obadve kad si zadnji put menjo,to je potrosni materijal.Nije koze da te ne zbunim nego nemogu cirilicu da pisem iznad z ima v.
 
E biće da te to, nemam gore kožu nego gumu, ne izgleda loše ali mi prodavac u prodavnici reče za taj "leptir" ili korpu, ponekad otkoči pa radi ali vrlo brzo opet zaglavi, diže mi puno peska kad zaglavi, voda nije nizašta.
 
Naizgled ručna pumpa nije komplikovana ali nije nimalo jednostavna. Veoma je bitno i da li je cev pobijena kako treba i da li ima dovoljno vode i bitno je da se stalno koristi da se cev ne zapuši. Potrebno je redovno održavanje, zamena gumenih/kožnih delova kao i zamena osovinica koje drže klip i šipku i klip i dršku/polugu. Obično su to šrafovi pa mogu da se 'pojedu'. Da bi proverio kad nešto menjaš i proveravaš moraš je skinuti-razmontirati pa ponovo namonitirati pa probati pa ako nešto ne fercera ponoviti pa....
 
Rasturio sam i ponovo sstavio, nešto ne štima. Da li onaj komplet klip možé da se kupi posebno, izgleda mi dotrajalo?
 
Možda je problem već riješen ali rekao bi sledeće. Problem jest u korpi ili onom leptiru ali nije on pokvaren. Neće pomoći da kupiš čitavu pumpu osim ako nije drugačije konstrukcije. Njega zaglavljuje pjesak. Između leptira (onih krilca na donjem djelu) i klipa postoji određen razmak. Tu upadne pjesak a kad pritisneš ručicu pumpe voda pod pritiskom gura leptir, zatvara ga i ujedno zaglavi.
Neznam dali imaš mogućnost da staviš neki filter na usinu cijev. Ako ne jedna od mogućnosti je da obrusiš ona krilca na leptiu malo u konus. U donjem kraju skineš svako krilce za neka 2 mm i ideš prema gumi ili koži (šta već imaš) na nulu. Tako ćeš izbjeći da pritisak vode zaglavi ventil.
 
Paaažnja ! (Dal će ko primjetiti pitanje u ovoj temi , čini se slabo posjećena , ali je odgovarajuća) Koje su najbolje ručne pumpe za navlačenje vode za recimo Moravu pumpu , ili neku drugu koju imam u planu da nabavim ? Imam sad na Moravi onu običnu starinsku , tzv "tulumbu" ali nisam zadovoljan . Gdje mogu da se nabave takve pumpe , recimo one membranske koje dodju na nekim traktorskim ??
 
Ja nemam pumpu za povlacenje nego normalnu motornu trubinsku . Na vrhu bunara je postavljen nepovratni ventil koji drzi vodu do tog nivoa . Kada krecem uspem u trubinu 2 - 3 litre vode i ona sama izbaci vazduh i povuce vodu u usis .
 
Paaažnja ! (Dal će ko primjetiti pitanje u ovoj temi , čini se slabo posjećena , ali je odgovarajuća) Koje su najbolje ručne pumpe za navlačenje vode za recimo Moravu pumpu , ili neku drugu koju imam u planu da nabavim ? Imam sad na Moravi onu običnu starinsku , tzv "tulumbu" ali nisam zadovoljan . Gdje mogu da se nabave takve pumpe , recimo one membranske koje dodju na nekim traktorskim ??


Slikam ti ja danas kako sam za moravu ja napravio rucnu pumpu.

- - - - - - - - - -

Evo slike:
40zs7.jpg

vhev4j.jpg


E sad ja sam napravio ovako i to montiram direktno na cev i nema greske.
 
Borko nije mi jasno na slikama šta je to ? Dole si stavio na "bunar" prirubnicu i to montiraš na bunar (cijev) ? E , sad , šta je to u stvari , jel to neka pumpa , nevidim baš ? Ručni rad ? Kako si to napravio ? kako sad spajaš Moravu na to ? Kod mene "Morava" ima postolje i ide direktno na traktor (na poluge i toplink) kako si ti riješio ?

Tellnet , koji je fi u tebe bunara i taj nepovratni ventil jesi li sam pravio ili kupio ? I kod mene su neke komšije tako stavili nepovratne na cijev , ali prosto nemogu da vjerujem da nimalo ne povuku vazduha za godinu dana ??
 
Bunar je manji tj 2" i uradjen je od neke tamno sive debele i jake plasticne cevi . Ventil je od istog tog materijala i dosta je sirok pa ide dosta vode kroz njega . Imam jedan slomljen pa mogu sutra uslikati . Desi se da pusti vodu dole a to se desava ako kakva teza prljavstina upadne u usisnu cev pa zaglavi nepovratni inace ne, tada je dizem sa nekakvom "fontanicom" koju mi je dao majstor a napravljena je od istih tih cevi raznih dimenzija cev u cev .
 
Momo ovo je pumpa rucni rad i veoma je prosta za napraviti, cev je 150mm glavna i ova gde je obojeno narandzastom je 100mm fi i na tu cev ide crevo od morave, naravno morava iso stoji na polugama traktora samo crevo ide na ovu rucnu.
U bunar je spusteno crevo fi 100mm i na njemu prirubnica je stavljena, na pumpi takodje i ovo na drugoj slici je donji deo pumpe gde je klapna isto rucni rad iliti nepovratni ventil.
Kad sve namontiram povucem vodu i napumpam, gledam prvo da morava bude malo nize od ove pumpe tj. telo morave samo gde je radno kolo i kad napumpam vodu vadim ova djon za pumpanje a to uradis tako sto rucku za pumpanje pritisnes do kraja i tad izvadis kompletno telo za djonom i odozgo se stavlja poklopac sa gumenim dihtungom koji zatvara pumpu.
Mozda ti sad sve izgleda komplikovano, moracu jos par fotografija sutra da napravim ali ja imam jednju manju pumpu i ovu vecu, manja ide za manje pumpe tomos, dmb i slicno a ova za moravu.
Zadnjih 25godina se bavimo povrtarstvom papriku sam sejao nekad i po 1hektar sad sam to sveo do 50ari i plus plastenicka proizvodnja tako da mi je ovo najlakse resenje, postavim pumpu na cev, pored ide motornapumpa i sa njom se spaja preko creva, napumpam vodu, zatvorim gore poklopac i teraj, svako gasenje pumpe za polevanje dole improvizovani nepovratni ventil ne dozvoljava da ispusti pumpa.
 
Imam problem sa rucnom pumpom. Cim prestanem da pumpam vodu, nakon par sekundi se susi i posle moram ponovo dolivati vodu da bih napumpao. Jedam komsija mi kaze da je promblem u nekoj gumi, taj dihtung valjda. Ako je to, gde bih ga mogao nabaviti?
 
Dobar dan, da li mi neko može pomoći, imam ručnu pumpu za vodu SIGMUND marke i ima 2 klipa, klipovi su posebnog prečnika, odgovaraju za rucnu pumpu 16-ticu, da li mi neko može reći gde ima gumica ili kožica za klipove tih dimenzija?
 
Nazad
Vrh