Odg: Orezivanje voća
Dobro objašnjenje o orezivanju šljive,naš'o na net-u.
Kod rezidbe starijih zasada šljive, iako bez iskustva, prateći ovo moje upustvo možete vrlo lako da naučite rezidbu. Prvo što početnika zbuni je mnoštvo grana i grančica. Šta prvo treba objasniti: kada stanete ispred odraslog, razvijenog(manje ili više) stabla šljive vidite nadzemni deo voćke koji se sastoji iz debla-stabla i krošnje. Iz osnovnog stabla izbijaju deblje i tanje grane i grančice.
Prve i najdeblje grane koje polaze iz stabla i najdeblje su u startu, nazivaju se osnovne ili primarne grane. U zavisnosti od oblika formiranja ili spontanog rasta odraslo stablo šljive može imati dve i više osnovnih grana, najčešće tri do pet. Na njima se razvijaju manje grane koje se nazivaju sekundarne, a na sekundarnim idu tercijalne i sve sitnije i sitnije. Šta treba prvo uraditi: pogledajte koliko ima tih osnovnih grana i kako su raspoređene. uzmite dobru testeru za voće izaberite tri ili četiri osnovne grane koje imaju pravilan raspored, a u zavisnosti od razvijenosti voćke, ostavite tri ili četiri, a sav višak odrežite sve do osnove, znači orežite ih, izbacite ih kompletno. Sledeći potez je rezidba osnovnih grana: Sve osnovne grane skratite za jednu trećinu, bez obzira koliko su razvijene, i kolika im je dužina, znači za jednu trećinu, otprilike ne mernjem sa metrom.
Kada sam napisao da odaberete tri-četiri osnovne grane, mislio sam da treba izabrati one koje beže u stranu sa svojim rastom, a nikako neostavljati onu koja ide vertikalno, ili bar približno vertikalno. Sada smo dobili sledeću sliku: Odabrali smo tri ili četiri osnovne grane i orezali ih, odstranili vrhove, za jednu trećinu, ali nam je ostalo more sitnih i sitnijih grana i grnčica koje nas zbunjuju sa svojim ukrštanjem i pružanjem u raznim pravcima. Sledeće treba uraditi: Sve tanje grane i grančice koje idu u vis-vertikalno, orežite do mesta odakle izbijaju, znači izbacite sve vertikalne grane iz osnove, sada pričam o tanjim granama koje su izbile iz početka debla ili iz onih koje smo orezali za jednu trećinu. Pa onda stanemo i pogledamo: Orezana šljiva ima tri ili četiri najdeblje grane koje se pružaju ukoso ili malo niže,skraćene za jednu trećinu, počistili smo sve vertikalne(vodopije) i ostal je ona sića od grana i grančica, različite debljine, dužine i pravca pružanja.
Prvo režemo sve koje su suve, polu suve, i oštećene: izguljene, delimično nalomljene itd. I sada dolazi najlepši deo: Gde god se manje grane prepliću, naslanjaju jedna na drugu, jedna ispod druge, e tu postupite ovako na primer: dve grane-grančice su jedna iznad druge i gornja se delimično sa svim sitnijim grančicam naslanja-poklapa onu donju, tu uradite ovako kompletno izbacite ili delimično do mesta naslanjanja onu gtanu koja je lošije razvijena, a ovu bolju lepše ogranalu ostvite. Šta to znači? pa napravite mesto za život onih boljih grana-grančica, a ove smetalice "počistite".
kad to sve uradimo dobili smo šljivu lepo orezanu, kojoj je sredina otvorena da prima sunce i lepše diše, skraćenih osnovnih grana, očišćenu od smetalica. Još vam ostaje da pojedine tanke i tanje grane i grančice reznete malo ili malo više, i to one koje suviše su pobegle u stranu van reda, a koje će smetati kod prolaska traktora ili neke radne mašine. Takođe orežite one koje su se savile prema zemlji za onoliko koliko im je potrebno da mogu da nose rod a da se nesavijaju previše prema zemlji.
Nemojte zbog nekog estetsko izgleda da reckate one sitne grane i grančice bez veze, već ih ostavite samo da su podjednako zastupljene svuda ukrug po primarnim, sekundarnim i ostalim granama.