MOMOSARIC
Član
I ja sam isto tako cuo kao Darko . Valjda sledeci kontigent koji je uplacen od uviznika ali jos nije stigao je do 30 % skuplji
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Dobar i opsiran tekst sa osvrtom na proslu i pogledom na buducu godinu...ja bih samo da prokomentarisem tacku 4.,koristio sam ove godine N-Lock i NIKAKVOG rezultata na prinos kukuruza NIJE bilo!Lepo napisano Zcurcic, i ja imam ili sam imao slicne dileme. Plodored je u sustini najvazniji. O tome sam pisao i u temi Plodored 2021. i dalje se drzim iste price. Sada se tek vidi posle ove susne godine sta znaci podeliti proizvodnju na sto je moguce vise kultura.
Rezime za 2021. Ječam je prošao fenomenalno, prinosi su se kretali u 90% slučajeva od 8 do 10 tona po ha. Sa cenom od nekih 20 -tak din stvarno je i finansijski bio odličan.
Pšenica je pokazala takođe svoje mesto u plodoredu , ove godine su se pokazale najbolje rane sorte, pre toplotnog udara, a sa dobrom agrotehnikom i srednje rane/kasne su dobro iznele prinose zavisno od tipa zemljišta i preduseva. Definitivno u našem kraju se u sušnim uslovima najbolje pokazala uljana repica kao predusev za strnine, posle kukuruz, a na zadnjem mestu suncokret. Prinosi kod mene lično 7.4 t/ha
Uljana repica, iako svake godine postaje sve komplikovanija kultura za rad (insekti, bolesti, sušna leta-priprema za setvu) opet se pokazala kao finansijski najisplativija i najsigurnija kultura. Izbegava toplotne udare krajem juna, koristi efikasnije zimsku vlagu pogotovo na lakšim zemljištima/oceditijim. Sa cenom od oko 500 eur po toni i prinosom od 3-4 tone po ha / spram ulaganja odličan finansijski rezultat. Solidan predusev za kukuruz . Prinos kod mene 3,2 t/ha
Suncokret- ove godine prvi put da se nešto konkretno zaradilo u zadnjih 9 godina ( ako izuzmemo onu jednu godinu kada je dostigao 37 dinara) , šta reći, nešto lošiji predusev za sve kulture osim strnina, kukuruz na njemu u sušnoj godini bude katastrofa . Nisam imao suncokret
Kukuruz u iole normalnoj godini ipak je broj jedan po prihodu, može da se čuva i obično dostiže veće cene na proleće. Mana je naravno manja tolerantnost na sušne uslove. Očekujem da će biti tražena roba i u godini ispred nas, a kako kažu posle kiše dođe sunce, ili u ovom slučaju posle sunca dođe kiša. Prosečan prinos 5,7 t/ha , jbg 30% je bio posejan na lucerište i tu je bio spržen, da nije bilo toga, bilo bi oko 7 t/ha.
Šećerna repa- jeste, ove godine je opravdala svoje mesto u plodoredu, najbolje je odreagovala na hladnije proleće i kasnije smene sunca i padavina. Duže je mogla da čeka kišu, ko je izvadio repu do 7. oktobra izvadio je po suvom i najverovatnije neće imati smanjen prinos naredne kulture, a i mogao je lepo da poseje pšenicu u optimalnom roku. Kod mene je bila posejana na uljanoj repici i mogu reći da je solidno prošla na tom predusevu sa nepunih 54 tone/ ha plative repe, ipak spram uloženog truda i novca i krajnjeg efekta uljana repica je nadmašila, dogodine nemam površinu za nju pa je neću sejati, a najavljena cena repe jednostavno nije dovoljna da se stimulišu proizvođači i ova industrija mora da klekne na noge u narednom periodu jer su u najavi više cene ostalih ratarskih kultura .
Šta za sledeću godinu???
Nova proizvodna godina 2022. će nam doneti mnogo neizvesnosti, ne samo nama već i poljoprivrednicima u celom svetu. Već sada puno farmera kako u evropi tako i preko bare planiraju da povećaju površinu pod sojom jer su visoke cene azotnih djubriva. Šta će nam to doneti na tržištu ove robe... ne znam!
Mogu da kažem šta sam ja radio i kako ću ja odreagovati.
1. Ne menjam mnogo plodored 25% kukuruz ( ove godine sam umesto kukuruza posejao š. repu što se ispostavilo kao pun pogodak, hipotetički imam povećanje sa nekih 10% na 25% površine) 30% površine pod uljanom repicom i resto je sve pod pšenicom, dakle 75% ozimih kultura kao i uvek.
2. Osnovno đubrenje sam izbegao gde god je to moglo 90% parcela radim duži niz godina i nivo hranjivih elemenata je ili optimalan ili viši od optimalnog, a na dosta parcela je primenjen stajnjak u poslednjih 6 godina. Uljana repica je dobila osnovno đubrivo ali u nešto manjoj dozi, iako je za nju nabavljen 8:15:15 po 47 din ( smatrao sam da je i to mnogo skupo...sad se ispostavlja da i nije). Prošle godine sam primenio MAP i KCL na skoro svim parcelama i to u pozamašnim dozama, smatrao sam da su oba đubriva izuzetno jeftina pa sam išao na đubrenje na rezervu. ( MAP prošle godine 48 , KCL 43)
3. N djubriva neću štedeti i čak štaviše već sam nabavio količine za proleće , naravno uradiću N-min ako ne na svim onda na većini parcela! Letos sam nabavio 2 tone ureje za jesenju primenu, od toga sam primenio samo 1 t, bolje da ne rizikujem ispiranje za prolećne kulture. Na kukuruzišta sam primenio BIOPLUG i niske doze ureje.
4. Razmišljam o primeni N-lock preparata za kukuruz, jednostavno, to što budem primenio skupog azota ne želim da mi ispari ili se ispere.
Okvirno to je to, od obrade zemljišta skoro sve sam uzorao, cilj mi je da povećam mineralizaciju tj. razlaganje humusa zbog nižeg nivoa đubrenja.
Srećno u novoj sezoni.
Kukuruz ce imati veliku cenu po njemu, ali zarada ili profit ce imati trgovci sa djubrivima...... a NE mi poljoprivrednici...nazalost!kako on vidi situaciju,ono sto se desilo i kod nas---23:30min do 24:30min
Kako da bude rezultata kada je limitirajući faktor za prinos bila visoka temperatura i nedostatak vode.Dobar i opsiran tekst sa osvrtom na proslu i pogledom na buducu godinu...ja bih samo da prokomentarisem tacku 4.,koristio sam ove godine N-Lock i NIKAKVOG rezultata na prinos kukuruza NIJE bilo!
Postoje teme na forumu koje su vezane za upotrebu ovih djubriva, u ovim temama smo pre vise godina objasnili sta se sve desava u zemljistu i kako biljke usvajaju koja hraniva.Dragane meni ovde ništa nije jasno. Prevedi ti nama ovu stručnu priču na UREU i AN Šta koji radi i kako se koristi, koji ima više NO3 NH4...?
Nismo se razumeli Momo, u svim godinama osim ekstremno susnim, tada nije toliko vazno da li si prihranio sa 150 ili 200 ili 300 kg ureje/ha.Prosto receno nlock i slicni preparati bi imali znacaja u previse kisnim godinama poslije primjene ili u povrsinskoj primjeni azotnih djubriva