Ranija setva kukuruza

Negde sam gledao rezultate takvih ogleda Pionira iz Madjarske.Svaki dan kasnije setve je imao za oko 40-60 kg/ha manji prinos nego onaj ranije posejan.
 
Što nema logike? Glavni problem je bio u oprašivanju na velikim temperaturama. Ovako oprašivanje bude ranije.
 
Puno puta se desilo da madji kukuruzi docekaju kisu a ovi stariji izgoru dotle ,tako da nije moguce tvrditi da ranija setva uvek da veci prinos,postoji nesto sto se zove optimalni rok setve i to je u proseku najbolje vreme setve :ppozdrav:
 
Да би се то тврдило да је тачно мора бити дугогодишња студија и праћење. Кукуруз посејан у марту је сетва исто ван оптималног рока као и она у мају .Нема онда смисла прича о сетви у оптималном року .Постоје увек изузеци али на дугорочније гледано баш бих волео то да видим
 
Ne razumem kakvu prednost vidite u setvi danas, sutra, u poredjenju sa setvom koja ce biti za 15 dana? Mogu samo u razlici od dan, dva da niknu a onaj posejan sada da boluje i da bude nikakav u odnosu na onog koji ce biti posejan u toplijoj zemlji i nikne za 6-7 dana!
 
Kod nas konkretno prosle godine jedan od najboljih prinosa je imao covek koji je silom prilika sejao krajem aprila
Njegov kukuruz je najbolje podneo oluju a padavina je bilo dovoljno kada mu je bilo potrebno
 
Ja sam pre par godina posejao 27 i 28 marta kukuruz i suncokret nikao za par dana i onda osvanuo pod snegom,mesec dana se mucio i kukuruz i suncokret i pored zastite semena zicar ga je urnisao.A prinos je bio kuku-lele jos ne mogu da se oporavim od te godine tako da ja vise pre 15 aprila svoje ne sejem usluzno da ali svoje nikako!
 
Visegodisnji je ogled bio u pitanju.Ranije posejana biljka bolje formira korenov sistem.
 
Pitanje ako neko zna? Da li ovi iz Corteve dodju kod proizvodjaca i na paeceli zajedno donesu odluku o ranijoj setvi ili proizvodjac samo dobije naredjenje da seje?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kao i uvek cu pratiti vreme. Ako bude toplo i suvo a nema najave za neko zahladjenje kasnije onda cu sigurno da ga posejem od 5 do 10 aprila. Obrnuto posle 20-tog. Meni je parcela spremna. Ali kako je godina krenula sve vise mislim da ce ovo biti jako rano posejano. Nece biti vise zahladjenja nekog velikog vec ce krenuti toplo i onda ce moci rano. FAO je 400 u pitanju tako da ce brzo doci u fazu oprasivanja kad i nisu bas bas visoke temp a imace i vlage. Ali.....sve je ovo lutrija.
 
Pitanje ako neko zna? Da li ovi iz Corteve dodju kod proizvodjaca i na paeceli zajedno donesu odluku o ranijoj setvi ili proizvodjac samo dobije naredjenje da seje?


Sent from my iPhone using Tapatalk
А шта то они знају што ми не знамо увези сетве?А још више ме занима начин на који они то раде?
 
Nazad
Vrh