Rakije od grožđa

Ove godine sam resio da sve dam u "lozu" a komovicu kad pocnem da otacem vino, dogodine ili one tamo, posle smaka sveta.
 
Citao sam negde kako se od peteljki pravi kompost dosta je komplikovano a i sam autor to bas i ne hvali.Ako to nekog interesuje mogu potraziti.Ja to dam kokama ,patkama ili svinjama oni se tome obraduju a nemam mnogo pa i nije neka steta.
 
Konačno sam ispekla vino, dobila 65 litara odlične rakije , sad ju malo zračim, pa ću ju staviti u hrastovu bačvicu. U bačvi bi trebala stajati oko 4-5 godina uz nadolijevanje sa rakijom svake godine.
Nakon godinu dana ima najviše nadoljevanja..ja sam ove godine jabukovaću u hrastovoj bačvi od 100 l nadolijala sa 10 litara..iznenadila sam se kako je puno popilo drvo i nešto ishlapilo... biti će odličan kalvados

Već sada je kalvados jako dobar..ali ipak treba sazrijevati barem 3 godine,,, a rakija lozovača za dobivanje konjaka (vinjaka) kažu da sazrijeva od 5 do 8 godina Tko bi se to načekal..heheheh
@ mihalyocska..ja sam napravila konjak na ubrzani način,,kupila sam specijalna drvca..(ili čipse) ..u staklenu flašu ulila lozovaću i stavila ta drvca..za 6 mjeseci nastao odličan konjak..ali sad idem raditi u hrastovoj bačvi..i neka stoji...

pozdrav
 
@Marina probaj isti ubrzani konjak da napravis ali sipaj ovu rakiju sto si izpekla od vina a ne lozovacu da VIDIS razliku:ppozdrav:
 
stavila sam rakiju od vina..samo sam mislila da se to zove lozovača..
Ja ne pijem niti jednu rakiju...samo višnjevaču, kad nema nimalo miris na rakiju...i da je jako slatka.
kako se zove rakija od vina???
 
stavila sam rakiju od vina..samo sam mislila da se to zove lozovača..
Ja ne pijem niti jednu rakiju...samo višnjevaču, kad nema nimalo miris na rakiju...i da je jako slatka.
kako se zove rakija od vina???

Da Marina, rakija od vina se zove lozovača!
Rakija od ostatka vina i komine se naziva komovica!

Tih tvojih 65 litara prepečene rakije je lozovača. Ako hoćeš da me poslušaš, evo ti mog saveta iz ličnog iskustva. U to hrastovo bure, onog momenta kada ga naliješ dobrom lozovačom, koja ne bi trebala da bude jača od 42 % alkohola, spusti čips uvijen u gazu, zapečati bure, ostavi ga da izvesno vreme "zri", dobićeš vinjak o kom nisi ni sanjala! I ne treba ti 8 godina da dobiješ odličan "rubinštajn", biće on dobar posle 2. (dve) godine. Prijatelji će ti zavideti, veruj mi!

Imao sam priliku da tokom rada u Vino Župi, sasvim slučajno vidim vinjak, koji je odležavao preko 20 godina, zaboravljen u nekom hrastovom sudu u uglu. Boja mu je bila ZELENA 100%. Ništa lepše alkoholno nisam u svom životu probao. Što bi rekli moji "moravci" u Selo gori a baba se češlja, "strast Božja!"

Napomena: "rubinštajn" je drugačiji naziv za vinjak u ovom delu Šumadije! prim.autora:bravo:
 
@zupa100 ja kolko znam a mozda gresim lozovaca je rakija od grozda ,komovica je rakija od taloga vina i sapurike ocedene za vino a rakija od prepecenog vina je vinski destilat koji se cuva 1-2 godine onda je konjak a kad se cuva najmanje 5-6 tad je vinjak,a ono za babu i cesljanje je svarno bogami tako.
 
''Destilat vina, dobijen kod nas po istom tehnološkom postupku kao u Francuskoj konjak (naziv konjak zašticen je Medunarodnim ugovorom tako da se pod njim oznacava pice koje se proizvodi u departmanu Charentes (Šarant), u kojem se nalazi grad Cognac (Konjak)), nazivamo VINJAK, a Nemci Weinbrand.

Za proizvodnju vinjaka nije pogodno svako grožde i vino. Kvalitetni vinjak dobija se od vinskih sorti grožda (ne stonih) koje sadrže veci postotak ukupnih kiselina, tj. iznad 8 g/l, a to su Kraljevina (Imbrina), Graševina, Šipon, Žuti plavac, Zeleni silvanac, a u poslednje vreme sve se više pominju sorte Župljanka, Rkaciteli, Inji Blan. Za proizvodnju vinjaka ne preporucuju se izrazito muškatne sorte, kao i sorte hibridne loze (klasicni hibridi). Najbolji francuski konjak dobije se od sorte Fol Blanš u reonu Velike Šampanje južno od grada Cognaca...''

Ovo je deo teksta o tehnologiji spravljanja vinjaka koji sam pronašao na internetu.

No možda se u različitim krajevima Srbije i pića različito nazivaju.
Uglavnom, voleo bih probati ovo božansko piće, pa kako god se zvalo :osmeh:
 
@zupa100 ja kolko znam a mozda gresim lozovaca je rakija od grozda ,komovica je rakija od taloga vina i sapurike ocedene za vino a rakija od prepecenog vina je vinski destilat koji se cuva 1-2 godine onda je konjak a kad se cuva najmanje 5-6 tad je vinjak,a ono za babu i cesljanje je svarno bogami tako.

Mihaly druže, ispeći pa prepeći čisto vino je lozovača, a komovica, pa sama ti reč kaže, se dobija prepekom komine i ničega drugog. Od vinskog taloga se, slažem se sa tobom, dobija vinjak! Naravno uz dodavanje džidža-midža, ekstrakta karamele... i da ne odajem baš sve tajne, družićemo se mi još!:ppozdrav:
 
@ mihalyocska...dobro da te ne čuju francuzi!!
konjak je zaštičeno francusko piće i ime! Istim postupkom (rakija od vina stavljena u hrastovu bačvu) mi naše piće zovemo vinjak ili rubinštanj...ali nikako ne smijemo staviti etiketu konjak

hvala župa na savjetu...ma hoće mi se dugo držati u hrastovoj bačvici...po starom postupku...još bum vidjela kaj bum napravila...

---------- Poruka napisana u 10:17 ---------- Prethodna poruka je at 10:12 ----------

ovaj vinjak koji imam..star oko godinu i 5-6 mj, napravljen ubrzanim postupkom od tih kupljenih-skupih drvca je jako dobar...sad mi se hoće imati pravi ,,dobiven na klasični način

---------- Poruka napisana u 10:20 ---------- Prethodna poruka je at 10:17 ----------

mi rakiju od vinskog taloga zovemo tropica....

još jednom..vinjak ili konjak je isto piće! samo mi ga ne smijemo zvati konjak

---------- Poruka napisana u 10:21 ---------- Prethodna poruka je at 10:20 ----------

vijak nije rakija od vinskog taloga..nikako!
 
Nazad
Vrh