Radni sati

Izvinjavam se ako ću ovime promijeniti temu.Zanima me kako radi obrtomjer i pokazivač radnih sati na ZETORU 5211 iz '86 godine. Imam takav traktor, ali nigdje ne vidim žicu "sajlu" preko koje se prenose okretaji motora do obrtomjera. Sve su neke žice ispod ploče, ali nigdje nema nikakve "sajle". Ako taj pokazivač radi na principu napona, od kud ga dobiva sa dinama ili postoji neki drugi motorčić koji stvara napon za njega? Unaprijed puno hvala svima koji mi pomognu.
 
mi smo ove godine napravili sa fergom napravili 230 a sa fiatom oko 250 sati

---------- Poruka napisana u 22:07 ---------- Prethodna poruka je at 22:06 ----------

@zombie_666 je si li zadovoljan sa hurlimanom
 
Malo je 100 sati za bilo kakav zaključak osim vizualnog dojma. Zekonja je navrtio oko 700sati, sad je na oko 3700, ne curi nigdje, nije bilo kvarova, osim što je sad akumlator reko doviđenja i razvukli španere. Kad napravi još 3-4000 onda ću moć reć vaki je, naki je. Ja sam zadovoljan dok god on zaljulja kabinu kad mu stisneš gas i netraži šarafanja.
 
Za polovan traktor u uslovima u kojema se ove godine radilo 100rč je sasvim dovoljno. Da izvodjim neke najteže poslove. Odradio je transport kukuruza sa po 3-3.5 tona tereta u prikolici po temperaturi od 40 stepeni, 3 dana sjelodnevnog rada uz veoma gadnu uzbrdicu na relaciji od 5km, da je igdje imao propustiti ulje, pregrijati se motor ili nešto sa mjenjačem, tada bi to morao pokazati. U jesen je orao u najgorim uslovima koje je ikad iko na mom kraju vidio, vukući 2x12" i uz nagibe gdje gotovo da ne može pješke da se ide. Tih 100 sati nije zaradio u nekom laganom vozikanju već u stvarno paklenim uslovima. Nigdje nije pustio ni kap ulja, nije trošio ulje, nije dimio, grijao se ili bilo šta, palio je i na -9 prošle sedmice bez grijanja od prve. Jednostavno je radio sve što je trebao i zato sam zadovoljan.
 
Ja sam sa Belorusom 820 odradio oko 400 sati. . . a sa rakovicom 65 ne znam. . . jer nesto slabo radi brojac. . . :)
 
dsc03650j.th.jpg
 
Nazad
Vrh