Radni ovčarski psi - Border collie i Hrvatski ovčari

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam zainteresovan,mada mislim (sto ne znaci da sam u pravu) da vecina zeli da ovim putem (preko foruma) nesto vise sazna o dresuri,jer ovim putem razmenjujemo iskustva i jedni drugima na taj nacin pomazemo.Verujem i da je mali broj vlasnika Border colija,vecina poseduje HO ili Puline,pa je svaki savet iskusnog odgaivaca dragocen i dobrodosao.
Pozdrav :cao:
 
OK , recimo da je to tako , ali skolovati psa samo pisanjem na forumu nije moguce jer svaki pas kao i covek ima svoju osobnost i treba ju upoznati i pronaci , jer to je bitno kako pristupiti skolovanju.

Ima MEKSIH i TVRDJIH pasa za skolovanje i prema tome se odabire i pristup.
Osim toga nisu svi Borderi kao ni ljudi dobri ili zainteresirani za rad podjednako.
Zato se kod pasa vrsi odabir i testiranje pasa prema ;
- temperamentu
- interesu
- strahu
- vidu
- njuhu
i poslusnosti a tek onda se gleda lepota - pigmentacija , jer imas ljudi kojima je to osnovni kriterij.

34j6elg.jpg
2duz5et.jpg

Karikirano receno ; Dobra zena nije samo koja se zna lepo spremiti !!!

Da u pravu si , u Srbiji i na tim prostorima nema ni jednog radnog Bordera osim uzgajivacnice izlozbenih u Senti. Dobar sam sa vlasnicom i sva je nesretna sto nema nikoga sa kim bi pokusala da skoluje svoje pse.
Zato sam i rekao , da ako ima zainteresiranih da se to sazna i da za pocetak ja dodjem sa psom i da vam demonstriram rad ali i kako se skoluje pas za rad.
Za takav susret trebalo bi obezbediti i snimljene materijale ljudima koji ih zele kupiti da ih na tom susretu dobiju.
Na koncu treba imati i svog psa i odmah pokusati sa njime i raditi.

U jednom od postova , ponudio sam na prodaju moje dvije kuje koje su bile u ciklusu tjeranja i koje su trebale u Srbiju donesti stence od visoko kvalitetnih radnih pasa. Pored njih imam jos dvije mlade kuje i muske koji su spremni za skolovanje.
Medjutim unatoc mojoj ponudi nitko se nije javio , znam , problem je novac ali ako netko zeli radnog psa , jednom ga mora kupiti da bi ga skolovao i da ga ima kao radnika.

ftne53.jpg
qqvlnn.jpg


Bessy Bartolovi dvori Pegy Bartolovi dvori

KUJE KOJE SAM PONUDIO DA PRVE DODJU U SRBIJU DA IZ SVOJIH LEGLI BUDU BAZA PRVIH RADNIH BORDERA.

Gledajuci sta i koliko pas radi , smijesni su komentari da je skup itd.
Ako znadete koliko ste ga platili a koliko ce dana u 10-12 godina raditi , smijesna je cijena njegovog rada i to ulaganje se isplati 100%.

Medjutim i navike i odnos prema psu vlasnici moraju promeniti jer tada on nije đukela vec ravnopravni partner u poslu.

Znajuci sve to , zato sam rekao da se treba odrzati jedan seminar na kojemu ce zainteresovani saznati osnove a onda u daljnjem radu saznati i sve drugo.

I ostale radne pasmine imaju slican pristup u skolovanju i radu jedina je razlika sto jedni rade tiho a drugi lavezom , medjutim rad jednog Bordera nemoze zameniti ni jedna pasmina.
Sa drugim pasminama je potrebno duze vreme da se skoluje ali i mora vam se posreciti da imate psa koji zeli raditi i da vas slusa.

Po meni treba od nekuda poceti a to je ;

- nabaviti u startu dobre radne pse , bez obzira na njihovu starost , bitno je imati dobru genetiku ,
- nauciti sebe kako nauciti psa uz pomoc ; DVDa , VIDEa , INSTRUKTORa
- zajedno proci obuku i dalje nastaviti raditi i ziveti kao dva partnera.

To je moj predlog i jedini ispravan put da se nabave i skoluju psi.

wlf961.jpg


Misljenje da ce se preko foruma dobiti dovoljno informacija da se skoluje pas nema osnovu i nemoguce je izvesti kao i da ce se kupiti dobra genetika za sitne pare ili da ce svako stene biti isto u radu.
Toga nema , treba se nauciti , doziveti i rizikovati jer ni jedan uzgajivac vam nece garantovati nista.
Sve ovisi o vama i sta cete od psa uraditi. Zato skolovani psi i postizu cenu od 3000-6000 eura.

Da bi umanjili rizik , zato je bitno imati dokazane pse u startu a onda odabirom iz legla ostavljati najbolje pse u radu a ostali ce nekome biti kucni ljubimci.
U ovom slucaju sam ja jedini ponudio kuje i pse gdje cete ih pariti da ne putujete daleko ali da imate genetiku od svetskih pasa.
Netko ce komentarisati ; Pise radi sebe !!
Da u pravu je , ali ja to pisem da vi u startu ne podlegnete interesima svercera i ljudi koji nemaju dokazane pse vec samo da vam ih prodaju i zarade.
Moj cilj je da na ovim prostorima imate dobru genetiku i pse a u daljnjem radu i suradnju za dobro svih vas.

Na koncu ja se bavim tom pasminom 12 godina iskolovao sam pse , uvezao od svetskih pasa podmladak za parenje i ispred svih sam , odrzavam seminare , pa tko onda ne zeli pomoc od takove osobe i to u susedstvu.

Dali sam u pravu ??
Na raspolaganju sam svima koji ce to zeljeti.

2yv74gy.jpg
 
Ja se sav naježim kad vidim te pse sto tako sabijaju u gomilu ovce,to mi se nikako ne sviđa,pogotovo kad su ovce visoko bremenite....mislim da bi kod mene bilo pobačaja na sve strane,kad su 20 dana pred jagnjenje,jedva idu po zemlji a ne da ih nesto jos tako vrzma..Nisam stručnjak za tip čuvanja ovaca uz pomoć pasa,već isključivo se uzdam u sopstvenu brzinu,dobre patike i dobar stap,lepu kondiciju nabijem kad je sezona čuvanja. :haha:Elem,interesuje me kako vase ovce podnose tu jurnjavu,jel' se odvajaju visoko sjagnjene ili idu sve na pašu pa šta im Bog da?Jel' se ne dešava da kad ih pas tako juri da u tom strahu izgaze neko malo jagnje koje pase sa stadom? :ppozdrav:
 
Dejane , komentarises nesto sto NEZNAS.

Od kuda ti ideja da sabijaju , da imaju pobacaje i slicne tvrdnje.

Border collie je pas koji radi kako mu naredis i ne naganja ovce.

Interesantno da jedino ti imas prigovor a ceo svet ga koristi u radu sa ovcama

Kazes ;

Nisam stručnjak za tip čuvanja ovaca uz pomoć pasa,

Nisi i nikad neces ni biti ako neces nesto da naucis i uveris se , i dalje trci za svojim ovcama i nabijaj kondiciju , mlad si a imas i vremena da shvatis sta moze jedan pas da uradi. ::svaka cast::

Hvataj ih kod obrezivanja papaka , sisanja i slicnih intervencija. Pitat cu te dali ces tako raditi kada ces biti stariji :nono:

To nitko vise ne radi na pravim farmama ili uzornim domacinstvima.

SHVATI - Border collie koji je skolovan radi sta mu se naredi , tacka.

Nema naganjanja , nema pobacaja , nema izgazenih janjaca .

Komanduj psu i on ce odraditi sta treba i kako.

Oni koji imaju krave , nemogu nista bez pasa , tu treba i ugristi da se pokrenu krave ili bikovi.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kbLE72rMgcU&playnext=1&list=PL7A4B67B467868E97&index=71[/youtube]

Mozes li ti ovako pokrenuti krdo ili stado ?

Pogledaj malo na Yotubu , video o tim temama pa ces se uveriti - nadam se.
 
Sve je to lepo,ja sam vec naveo svoju materijalnu situaciju a verujem da ima slicnih,pa moracemo da se zadovoljimo savetima koje mozemo dobiti ovim putem i kada se stanje popravi >znamo pravu adresu.
Pozdrav :cao:
 
OK , svi smo sto se para tice u KOMI ali ne shvatam da mi netko pise ili postavlja glupa pitanja a pojma nema o nicemu a pogotovo o psima i njihovom radu.

Pojedinci ne shvataju da je bez pasa tesko raditi a u kakovim uvetima i gde rade to mogu videti na videu.

Druga je stvar kod onih koji ovce drze u stalama i avlijama , njima netreba pas ali ni ovce , jer im se ne isplati uopste da ih imaju ako im sve metnu u jasle.

No vratimo se psima.
Svi koje nesto interesuje ili zele psa mogu mi poslati poruku i dobit ce savet a ako zele dobro i kvalitetno stene , najavit ce se , videti i kupiti.

Tu je cela mudrost gotova.
Cemu da ja pisem 17h na forumu ako nema interesa ili se ne zeli shvatiti da je pas potreban pored stada.

Sto ti napisa ; ZNAMO PRAVU ADRESU , gde cete me naci tko zeli i moze.
 
Cene stenadi B. Kolija u srbiji su oko 700 eura,naravno da se to moze jos spustiti dole,i psi su izlozbenog tipa,pa je kocka kakvi bi bili u radu.
obzirom da se dobar Pulin obucen moze kupiti za oko 200 eura a stene za 20 -50 eura,matematika je sasvim jasna
:ppozdrav:
 
miladinovic je napisao(la):
Cene stenadi B. Kolija u srbiji su oko 700 eura,naravno da se to moze jos spustiti dole,i psi su izlozbenog tipa,pa je kocka kakvi bi bili u radu.
obzirom da se dobar Pulin obucen moze kupiti za oko 200 eura a stene za 20 -50 eura,matematika je sasvim jasna
:ppozdrav:

Ovo je tipican odgovor i rezon ljudi koji neznaju i ne cene nista osim svojih para.

Dozvoli da dadem komentar ;

- ovo je smesno ; naravno da se to moze jos spustiti dole , sta bi rekao da ti netko spusti cenu janjetu :zli: :nono:
- smesno je zato jer neznas troskove uzgoja jednog kvalitetnog steneta i dozvoljavas si da odredjujes cenu a ocekujes sigurnost kod kupovanja steneta. Da bi imao dobro stene moras da ga uzmes od DOKAZANIH roditelja i jos uvek imas taj rizik.

Ovako rade pravi psi ;

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OuqU8yrj3Z0[/youtube]

- Pulin ili Hrvatski ovcar , nemogu uraditi ni 1% sta rade Border collie , jer su to psi drugacijeg temperamenta i nacina rada. Oni hvataju na galamu i grizu ovce a to nije dobro.

Evo jednog videa pa pogledaj - skolovanje ;

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JugzpNaA7L4[/youtube]

Ako si dobro video nacin rada i sta jedan i drugi moze , mozes izvuci i pouku koji je bolji.

O cenama nemoj , jer ispadas smesan. Od ove kuje u videu iz Norveske , ljudi cekaju po dvije godine stene i ne cenkaju se ko na vasaru.

Ajde ukratko da ti napisem . U Mađarskoj imas puno izlozbenih Bordera , jeftino po 100 eura.
Moj prijatelj ode tamo i kupi 6 komada , jer sta bi od dede uzeo jednoga za 700 eura.
Na koncu , kada se uverio , svih 6 podelio i kod mene kupio 4 komada i eno rade mu na farmi krava od 1600 komada.

Sve sta je dobro ima i cenu.

Hajde da uradimo i ovo ;

Nadjimo se negde , dovedite najboljeg Pulina a ja cu dovesti moga Chipa , pustite ovce pa da oba pokazu sta znaju.
Tko gubi placa jagnje i pice za sve koji dodju sa foruma , hoces ?

MOZE ?

Da vise ne slusam takove diskusije i pausalne ocene ljudi koji nemaju uopste psa i neznaju sa njim raditi i ne cene trud drugih.
::svaka cast:: ::svaka cast::
 
dejan26 je napisao(la):
Deda,razumeo sam sve. :ppozdrav:

DEJANE - BRAVO

Bravo zato sto si SHVATIO moje poruke ili si toliko kulturan da ne ides u polemiku sa covekom koji na tu temu zna vise od mnogo njih.

Za tebe ima nade da budes dobar covek i radnik , jer priznajes pogresku ali steta je sto takovi cuvaju ovce.

Citaj , uci , koristi znanja drugih i uspet ces.

Sa ovcama sumnjam jer ti i tvoja mladost trebali bi raditi neki drugi posao a ne trcati za ovcama.

Deda ti zeli uspeha ali i daje savet ; Bezi od ovaca - bit ces uvek sirotinja.

:D ::svaka cast::
 
Srecom ne ljutim se kad ljudi ne razumeju sta pisem,odlicno ja vidim sta radi border a sta pulin moze znam.ovo su cene iz srbije nisam bio lenj da proverim to,inace borderi su izlozbeni u srbiji,postoje 2 registrovane odgajivacnice,tu sam i proveravao cene.
Kad smo kod nege psa nisam bas siguran da border moze prezivet uslove u kojima pulin opstaje(ipak je to pas neznje konstitucije),da spava gde stigne ,jede sta stigne i da je zadovoljan
Naravno da cenim svoj novac koji sam zaradim
:ppozdrav:
 
Kad smo kod nege psa nisam bas siguran da border moze prezivet uslove u kojima pulin opstaje(ipak je to pas neznje konstitucije),da spava gde stigne ,jede sta stigne i da je zadovoljan
___________________________________________________________________________________
Hihihihiiiiii

Takovima koji ne cene rad svog psa i nevode brigu o njemu netreba psa ni dati ni prodati.

Divan primer pravog pastira.

Da cenis svoj novac OK ali zasto nebi cenio i NJEGOV rad i da ga hranis kako treba da moze da izdrzi sve sta ga ocekuje sutra na pasi.

Zar ni jedan pas koji radi nije zasluzio hranu i suhi smestaj ?

I u prvom i drugom postu sve sam razumeo jako dobro.

Bitno je da si proveravao cene ! ::svaka cast:: ::svaka cast::

Post je spojen: [time]уторак, 23. новембар 2010. 23:22:15 CST[/time]
_________________________________________________

Malo za pogledati i nauciti , znanja nikada dosta ;

[youtube]http://www.youtube.com/v/kb6iX-xi0fI&hl=nl&fs=1&%20rel=0&autoplay=1[/youtube]

Elegancija i koncentracija u radu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zI7TN8q6ktk&feature=player_embedded#at=17[/youtube]
Opcenito o Borderu
Evo zasto je pasmina No1.
_________________________________________________

2u3wsx2.jpg
 
Voditi brigu o njemu kad je uz stado na minus 10,tesko izvodljivo?
Imam 3 psa o kojima se vodi sasvim dobra briga,imaju gde spavati i slicno,a znate gde spavaju,leti medju ovcama,napolju nek lije kisa ko iz kofe a zimi na vratima od stale ma kakav mraz bio,unutra ih ne pustamo,nekad ovca kad se ojagnji hoce da ih bije bez ikakvog razloga

http://www.youtube.com/watch?v=7KStEn49L-w

Imao sam priliku videti ovog psa uzivo,stado mi pase u rezervatu pa za vikend je bio tu,neverovatno stabilan pas.nikome ne prilazi sem gazdi,ne uzima hranu ni od koga sem od gazde,na komandu krece da napada (naravno vezan,ja sam glumio metu:)),na komandu se smiruje,jako jako dobar pas.inace poreklom je od radnih ovcarskih pasa
 
Bravo , ovo je tipicni i prekrasan primerak PASTIRSKOG - CUVARSKOG psa.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7KStEn49L-w[/youtube]

Nemojmo mesati RADNI i CUVARSKI , ovo je CUVARSKI pas.

Da budem iskren nisam cuo da postoji Srpski ovcarski pas , ovaj primerak je tipican i isti je kao - TORNJAK

Nemojmo sada polemizirati ali neznam i ne zelim komentirati ali po meni je to TORNJAK.

Vidi se da je smiren pas u svom dvoristu i uz svog gazdu ali i da nema sale ako je netko napadnut.

Za to veliko - BRAVO , jer nije odgojen na asfaltu i zadzan je njegov cuvarski nagon.

Bit ce steta ako vlasnik tog psa nebude pario sa dobrim kujama jer tu genetiku treba sacuvati i prosiriti na mlade pse.

Jedina zamerka gazdi je komanda - FUJ , ta komanda je uvek zabrana sta pas nesme da radi.

U ovom slucaju je trebao izdati komandu - NE - DOSTA ili PUSTI , da pas prestane sa napadom i da drugi puta to sme ali kada mu gazda naredi da prestane.

Jako sam zadovoljan.
 
prodajem stenad pulina od obucenih roditelja radna linija 200km drvar BIH
 
Pas vec ima svoje potomke koji su prosledjeni kod par pastira i u neke manastire koji drze ovce po srbiji,svi potomci su mu ok,4 kom su u mom manastiru i bas su dobri psi,najbitnije je da nikad ne reaguju bez razloga i da su neustrasivi pred opasnostima.
Sad rade na tome da ga registruju,ma sve je to isto sarov ovcar s dinarskih planina kako god ga mi zvali
 
miladinovic je napisao(la):
Sad rade na tome da ga registruju,ma sve je to isto sarov ovcar s dinarskih planina kako god ga mi zvali

Miladinovicu , ja znam sta govorim , to je TORNJAK .

Da bi ga registrirao nece moci kao Srpski ovcarski pasa jer takav nije priznat u FCI kinoloskoj organizaciji , pa predlazem da ga registriraju u BiH kod nekoga uzgajivaca ili privatno da dobije Uvjetni rodovnik a njegovi potomci ce dobiti orginalni rodovnik sa brojem.

Mislim da je to najbolje resenje da se od dobrog psa dobiju dobri potomci i dalje nastavi sa dobrim uzgojem.

Taj sto ti kazes "ŠAROV" je TORNJAK - BOSANSKO- HRVATSKI PLANINSKI PAS , kojega je FCI priznao kao pasminu. I neka ima svoje ime jer to je zasluzio svojom odvaznoscu i vjekovnom borbom sa vukovima u planinama.

Dajte si malo truda i sredite to u vasem i kinoloskom interesu.


Post je spojen: [time]среда, 24. новембар 2010. 15:59:59 CST[/time]
_________________________________________________
dzigi je napisao(la):
prodajem stenad pulina od obucenih roditelja radna linija 200km drvar BIH

Prijatelju nisi u dobroj temi , to pisi u OGLASIMA.
Snimi svoje Puline da vidimo kako i sta rade.
Jesi cijepio stence i ocistio od crijevnih nametnika , dali imaju Pedigre , dali su tetovirani.
Dali su Pulini ili Hrvatski ovcari ? ? ? ? :nono:
 
http://www.balkankinology.net/pricaonica/viewtopic.php?f=43&t=5399&start=15
Ima par obajsnjenja ovde o srpskom pastircu,poreklo homolj,znaci dodir sa sarplanincima na jugu,karakacansko kuce na istoku i tornjak na zapadu,svi blizu al svi i daleko.trude se da ga registruju kao pasminu.znam ja da je tornjak registrovan nisam kinolog al znam da je pocelo da se radi na selekciji i kvalitetnom odgoju ovih pasa u Srbiji
 
To je glupost , tog psa treba registrirati kao Tornjaka jer da bi se pasmina registrirala to traje jako dugo.

Tornjake su poceli selektirati 196o godine kada su iz Bosne i Ravnih kotara sakupili sve tipicne primerke i vodili rodne knjige a da bi bio priznat trebalo je proci 45 godina.

Pusti price , nemoze svako selo imati svoju pasminu pasa i da sva pokolenja imaju sve karakteristike pasmine.
To su pokusaji svojatanja i nevode nikuda , kao i jedan klub Pulina iz Vojvodine koji ima Hrvatske ovcare a oni hoce svoju pasminu .
To je smesno , jer prvi zapisi o Hrvatskom ovcaru su od 1375 godine a zapisao ih je Đakovacki biskup u svojim knjigama.

Mislim da je najbolje sto sam predlozio jer taj pas ima 99% krvi Tornjaka.

Razmislite.
 
karakacansko kuce daje sarene pse,sarac daje zute,ipak tornjak je najdalji homolju,nek rade sta hoce,bitno je da su to dobri radni psi
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh