Racunica u ishrani bikova

Sava21

Član
Učlanjen(a)
15 Nov 2010
Poruka
2.488
Ako cemo realno svi postovi u posl.par dana su na mestu.svako ima svoja iskustva a opet i svoje razloge zbog kojih radi ili ne radi ovaj posao.Licno ja pokusavam da obnovim stocarsku proizvodnju u nasem dvoristu kupovinom teladi.Tesko je,i morao sam podici kredit kd banke,za subvencionisani nisam ispunjava uslove a i ovaj sam jedva dobio.sad opet problemi oko nabavke teladi.ali ono sto me vuce da ponovo pokrenem ovu proizvodnju je sto trenutno ne radimo nista,jedino sam ja zaposlen,i dosada je veliki problem,drugi razlog je sto kod tova bikova posle svake ture imam priliku da se presaberem,vidim kakva je situacija i da li mogu da se upustim u sledecu turu.jos jedan razlog je sto ovo mogu da radim uz svakodnevni posao i sto je to posao koji ce me najmanje odvajati od porodice u odnosu na neke moje alternative.videcemo kako ce sve ovo ici posle nekog vremena kako ce ova moja zamisao ispasti...

Poslednja izmena:

Petar 90

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
4.389
Komsa MONTOYA potpuno u pravu sa konstatacijom da je isto u svim granama poljoprivrede, zavisno od godine do godine.
Na proslogodisnjoj turi moja zarada po biku je bila oko 200e ,jeftinije kupljena telad ,krajnja cena 2.35e i tok tova gez vecih problema.
Na ovogodisnjim teladima sam vec u debelom minusu....
Opet ja moram da dodam koji argument na ovo tvoje pisanje kolega.... realno cena teladi je bila konstantna predhodnih godina isto kao i cena bikova,tesko se manjala zadnjih 5god sigurno,a onda je doslo do toga da je jedna tura prosla bolje,kupljena telad po staroj ceni,a na gotove bikove skocila u tom momentu od 2,3do2,5e za kg i sta se onda desilo,zbog cene bikova skocila i cena teladi,onda je cena bikova pala na 2,1-2,2e po kg,a cena teladi ostala takva kao kad su bikovi bili 2,5e....

A jos jedna stvar koliko sam ja zapazio za proteklih 10god sigurno,kad skace cena gotovih bikova bude tako da cena zive vage skoci za maltene pola evra po kg naa mesec-dva-tri i onda padne za 20-30 evro centi i opet to poskupljenje dodje na 20 eurocenti,...ako se secate tako je bilo i prosli put,bikovi su sa 1,8 otisli na 2,1-2,3 i onda pali na 1,95-2e po kg,a telad skocila od 450-500e na 550-600e,sad su bikovi skocili na 2,1-2,2 a telad otisla na 600-650e.... jedina stvar koja pojeftinjuje je zitarica i to iz godine u godine u godinu,a i inflacija je sve veca pa stoga i zarada od da kazemo 200e mizarna.... jer se sa tih 200e svake godine sve manje i manje moze kupiti nafta,platiti struja,porezi,dazbine i kupiti hleba za prehranjivanje porodice....

milan971

Član
Učlanjen(a)
2 Jun 2011
Poruka
3.651
Isto pricamo a ne razumemo se.
Prosla godina 200e , predprosla 120e ,ova u minusu zbnog bakterijske pneumonije koju su nam dovukli sverceri svojim nedezinfikovanim kamionima.
Ali ja u Jazaki ,Juru itd. za 30000 ne mogu.
Ove godine posrnu i vocarstvo jabuka 6din ,sljive sam mogao da kupim po 10din koliko hocu ,malinu niko nece......

bojcetic

Član
Učlanjen(a)
14 Jan 2009
Poruka
12.837
Jabuka na kraju 4din. Mi nismo hteli po 6din kada smo videli da cena ne mrda dogovorom jedan sleper kad ono 4din. E onda nisam ni kupio. Kada pucam pucam sa stilom.

Petar 90

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
4.389
Petre tako je u svim granama poljoprivrede, ne samo u tovu bikova
Donekle je tako,a sa druge strane jeste mozda cena zitarica 14-15din,al bude godina se 6-8-13t po ha prinosa,voca takodje(varira i prinos i cena) pa nekad mozda i budes u plusu,pa cak i kod tovljenika varira cena prasadi i tovljenika,jedino je kod bikova svaki skok cene zive vage propracen i skokom cene teladi....

Opet ponavljam na adekvatnoj farmi gde je posao sveden na minimum i gde je veliki broj grla sigurno da se ispalti drzati bikove...moje misljenje je konkretno vezano za manji broj grla i drzanja u tradicionalnim uslovima....

Generalno sagledano je... nas u svim granama kako kazes i to je nasa realnost na zalost.....:ppozdrav:

Vrh