Računica prilikom proizvodnje šampinjona

@ Rabadzija

Cenim to sto si iskren i posteno si napisao to da se jedino isplati proizvesti kompost, takom filozofijom se vode i svi dosadasnji proizvodaci komposta. Prodaju kojekakve kompste a posle ti vadi oci kako znas i umes. To je nas mentalitet samo da ja zaradim a da unistim njih deset. Jeste da je prosla godina bila katastrofa za gljivare jer se kompost bilo kojeg proizvodaca pokzao vrlo lose, cak i madarski, sa rodovima koji su jedva pokrivali troskove nisi jedini. I u NS iokolini koje znam su istog problema imali i svi su na ivici rentabiliteta. Poslovanje na pozitivnoj nuli ili su i u minusu.
Naravno netreba ljudima uskratiti mogucnos da gaje i dalje sampinjone i moda zarade koji dinar. Pre bi rekao da bi proizvodaci komposta morali da se malo uozbilje i proizvedu kompost boljeg kvaliteta jer ce na kraju oni propasti isto kao i ovi koji kupuju od njih. ko je jednom kupio kompost od nekog i nije uspeo da se pokrije oticice kod drugog pa kod treceg pa ce naci nekog koji proizvodi kvalitet i ostati kod njega a ovi ostali ce polako zatvoriti vrata, ili poceti da rade posteno i sa manjom zaradom i onda i oni opstati.
 
Rabadzija je napisao(la):
ljudi ako cete mene bar malo poslusati..BATALITE PECURKE jer cete sigurno propasti to Vam govorim posle 10 godina rada ostao sam go ko pistolj.
Zarad je jedino u kompostu,ko ovlad tehnologojom i tu je najbrzi obrt svakih 10 dana mozes izbacivati turu a posle nek se neki optimista da ne kazem papan muci oko musica,vlage,temprature,pa branja,kvarenja,prodaje,povrata itd,itd
Posao jeste lep,interesantan,ALI NE U SRBIJI gde narod nema za leba a ne za pecurke

Ako ste pak mnogo zagrizli moj savte Vam je da se upustite u Bukovacu,laksa je tehnologija,mozete sami pripremati supstrat dakle startno je jeftinije ako nesto nije uredu sami ste krivi a manipulacija sa samom gljivom je daleko laksa,branje,transport,prodaja itd,itd

ovo Vam je naiskreniji prijateljski savet
Ne bih se slozio s tobom ,imam kolegu koji vec 10 godina uzgaja sampinjone i sasvim solidno posluje i siri se .sve zavisi od toga dali si ti izracunao sve parametre pre nego sto si krenuo u posao sa sampinjonima ili si krenuo onako grlom u jagode.kao ni u jednom poslu nema uspeha prewko noci.
 
Peto1,
slazem se ali je proizvodnja komposta zaj...na stvar jer nikad nemas sirovinu istog kvaliteta i zato je veliki raspon u kvalitetu ne samo kod nas nego i kod uvoznih komposta koji se prave na daleko visem nivou tehnologije
Ne treba ljudima davati laznu veru,ja govorim da je taj posao na STALNOJ I NA VELIKOJ OSTRICI,i da je veca verovatnoca da ce PUCI nego nesto zaraditi,a ako ljudi sada nemaju sta da rade, samo napred ali se uvek setite mojih reci

ZIS,
mogao si i da me opsujes lakse bi trpeo nego ovaj tvoj kometar(...ili si krenuo grlo u jagode..) :zli: :zli: :zli:
Ukoliko nisi radio sa sampinjonima nisi kompetentan da dajes bilo kakve savete,rekla/kazala ne priznajem.
U poslednjih 30 godina na teritoriji Subotice jedini i ko najduze radi je Andras-Nino koji ima kiosk na pijaci.Covek nema drugi posao i nista drugo u zivotu nije radio,pa posle toliko godina je presao i u vocarstvo jer NEMA LEBA u pecurkama.Na Kelebiji radi Brajkov moj dalji rodjak kome sam ja davao startne savete i radi i zivi od pecurke.Marija prodaje na pijaci a uglavnom preprodaje itd.itd.
MEDJUTIM pitanje je da li je to biznis ili ne?
-velika ulaganja
-stalni rizik,izuzetno velik rizik jer se radi o cistoj mikrobiologiji
-nikakva cena
-standard stanovnistva srozan,pecurka je ipak u kategoriji luksuzne hrane
ja sam najvise i najkvalitetnije radio i onda me je Sainovic i hiperinflacija unistila i pecurka mi se zgadila (kao i mnogima koji su batalili)
A cene ,cene su nekad bile profitabilne,pijaca 8-10 DEM/kg picerije kupovale na tone marinirane a danas je sve to smanjeno i srozano do DNA :bravo:
 
De de rabadžijo, nemoj da si tako uvredljiv .Nisam mislio ništa loše.Znam kolika su ulaganja i sam sam trebao da udjem u posao s njim ali nisam imao hrabrosti,nego sa mislio ako si se vodio time da prodaješ samo na pijaci od tog leba nema znaš kakvi su subotičani (čast izuzetcima)za male pare bi kvalitetno i lepo .Nego me interesuje dali si imao saradnju sa velikim trgovačkim kućama,što moj kolega i radi a i sam znaš da oni traže ona 3 K Ako nisi imao jedno k normalno je da onaj ko to ispunjava bolje i prolazi.Od jednog kolege koji se duže od mene bavi poljoprivredom sam naučio ovo pravilo(KADA NEŠTO RAČUNAŠ POLA ODMA BACI U VODU A OD ONO POLA AKO DOBIJEŠ POLA BUDI ZADOVOLJAN)
 
zis je napisao(la):
De de rabadžijo, nemoj da si tako uvredljiv .Nisam mislio ništa loše.Znam kolika su ulaganja i sam sam trebao da udjem u posao s njim ali nisam imao hrabrosti,nego sa mislio ako si se vodio time da prodaješ samo na pijaci od tog leba nema znaš kakvi su subotičani (čast izuzetcima)za male pare bi kvalitetno i lepo .Nego me interesuje dali si imao saradnju sa velikim trgovačkim kućama,što moj kolega i radi a i sam znaš da oni traže ona 3 K Ako nisi imao jedno k normalno je da onaj ko to ispunjava bolje i prolazi.Od jednog kolege koji se duže od mene bavi poljoprivredom sam naučio ovo pravilo(KADA NEŠTO RAČUNAŠ POLA ODMA BACI U VODU A OD ONO POLA AKO DOBIJEŠ POLA BUDI ZADOVOLJAN)
vidi pecurke su mi bolna tacka i nedam da me diraju u ranu.
Radio sam puno,dobro i kvaltetno bila su mnogo drugcija vremena,cak smo viskove i davali Sivi Mackovicu u Yucom,naravno u bescenje ali kad je ima i neznas sta ces sa viskovima daj sta das,u to vreme nije bilo ovih prevarantskih marketa nesto simbolicno smo probali u Trgopromet ali pijaca je bila dobra kes lova i picerije.LEPO BILO DAJ BOZE PONOVILI SE
Sta cete sad?davacete mega marketima :sta: :sta: :sta:
Svako ko se upusti u taj posao veliki je magarac na celu sa mnom (iz licnog iskustva govorim)
Trziste u Srbiji drzi Delta,Idea,Mercator i ostali tu ces da igras kako oni sviraju a oni postoje da bi sisali ovce :zli: :zli: :zli:
Pijace svakim danom imaju sve manje posla sto je deo poplacije okrenut tim megamarketima sto ostatak ima sve manje para
Izvoz :sta: o izvozu nemozemo ni da sanjamo pored u pecurkama daleko razvijenijih zemalja
Dakle suma sumarum ko pocne ovaj posao da radi OSUDJEN JE UNAPRED NA PROPAST 100 %
 
@Rabadzija

Sto se proizvodnje tice kao pocetnik nikom ne preporucujem da pocne sa nekoliko stotina briketa nego po manjim kolicinama dok se polako posao ne razradi. Skoro samo za svoje potrebe a ono malo viska da se plasira na pijacu pa kako se posao razvija tako povecavati kapacitet. Kako rece Rabadija bez od supermarketa oni ce ti uzeti robu a pare ces videti na kukovo leto a mozda i kasnije. Jedino sa manje briketa i polako da se razraduje trziste. Pecurke su ti vrlo osetljive i nisu za dugo drzanje u ladnjaci jer kada pocne da menja boju onda je vec za kuvanje a to su ti naknadni troskovi i treba naci picerije kome ces prodati. Nakupci te ucenjuju ako imas vece kolicine i njih obilazi u sirokom luku.

Pozzzzz.
 
Neko vreme sam bio zainteresovan za pečurke, konkretno ne za šampinjone ali se priča svodi na isto, nakon dužeg razmišljanja i skupljanja informacija zaključak je potpuno na liniji ovoga što Rabadzija priča, nažalost. Dakle, samo za sopstvene potrebe.
 
@rabadžija Znači ipak je kod tebe imao uticaj'' faktor sreće'' njegova sreća je u tome što ima ženu zmaja a uz to je radila u trgovačkoj kući pa ima i poslovne veze tako da je i ovde zastupljeno ono ''ko je bliži vatri taj se prvi greje''.Sve u svemu kao i u svakom poslu gde vlada velika konkurencija ''dok nekom ne smrkne drugom ne osvane''Želim ti puno sreće a i svima nama ove godine u radu na bilo kom poslu jer će nam zaista trebati.Pozdrav.
 
Koliko ja vidim iz ove price, stvar je u trzistu. Poznajem coveka (nije rekla kazala, licno sam se uverio) koji ima nekoliko hala, naravno sa klimama unutra. Stalno dolazi kamion iz Beograda kod njega, tako da stalno obrce. Zao mi je sto nisi uspeo, ali definitivno nije istina da to sto se tebi desilo, desava se svima.

Moj rodjak planira da pocne, zna coveka koji ima firmu koja otkupljuje voce i povrce, a potom izvozi u Rusiju. Znaci, prodavace njemu, ima sigurno trziste. Makar zaradio i 10 posto, isplati mu se.
 
Dusan123 je napisao(la):
Koliko ja vidim iz ove price, stvar je u trzistu. Poznajem coveka (nije rekla kazala, licno sam se uverio) koji ima nekoliko hala, naravno sa klimama unutra. Stalno dolazi kamion iz Beograda kod njega, tako da stalno obrce. Zao mi je sto nisi uspeo, ali definitivno nije istina da to sto se tebi desilo, desava se svima.

Moj rodjak planira da pocne, zna coveka koji ima firmu koja otkupljuje voce i povrce, a potom izvozi u Rusiju. Znaci, prodavace njemu, ima sigurno trziste. Makar zaradio i 10 posto, isplati mu se.
Verujem da ima proizvodjaca koji su opstali prodajuci na trzistu Bgd ali sam s druge strane siguran da je i to trziste sve manje i manje
Izvozice u Rusiju :sta: nemoj se ljutiti ali ti je smesna konstatacija. Da li uospte znas kako funkcionise izvoz pecurke i sama organizacija takve proizvodnje :haha:/pa nije to jabuka da je drzis u hladnjaci polla godine pa je prebiras pa ponovo prepakujes pa ajde u izvoz
Sampinjon ti je najosetljivija namirnica koja jednom kad se dodirne na tom mestu pocinje brze /sporije da zuti zavisno na kojoj temperaturi se cuva.Za izvoz bi trebale velike kolicine tj.velika proizvodnja dnevna u kontinuitetu da bi mogao izabrati dovoljno prve klase koje bi trebalo da se beru u popodnevnim ili vecernjim casovima direktno pakovanje u prodajnu amabalazu i odmah na hladjenje 2 stepena i direktno u hladnjacu na tockovima i na kvantas tzv Grossmarkt. a u ovom slucaju avionom za Rusiju.Neznam da li ima toliko razlike u ceni da pecurka moze da istrpi avio prevoz do moskve i dalje prevoz do krajnjeg kupca.Dakle roba je jeftina a za region je prevoz velika stavka (recimo oko srbije krug do 300-500 km.sto moze kamion da predje od uvece do jutra da bi sveza roba bila na trzistu), a kamoli za rusiju.
Ja u tu pricu cisto sumnjam da u danasnje vreme ima velikih proizvodjaca koji bi mogli da isprate izvoz.
To jeste dobar biznis ali se moraju velike velike pare uloziti da bi upao u igranku sa velikim proizvodjacima iz EU.
 
Zdravo ljudi, da se i ja ubacim, nemam pojma u vezi uzgoja pecuraka. Ja cisto geldam neki biznis da krenem i gde je dobra zarada. Na pecurke sam naleteo i ne zvuci mi nimalo lose.

Da ja probam racunicu iz tih vasih brojki. Neko je gore izneo da je kupio 4500kg (4.5tone) komposita za 60 000din (~500evra).
Znaci od tih 4.5tone napravi se 225 briketa (20kg briket).
Ako je 20% prinos to je 4kg po briketu. U dve berbe to je 8kg po briketu.
1kg pecuraka da kazemo 150 din.
Znaci: 225 briketa x 8kg pecurke x 150din = 270 000 din (2300 evra)
Oduzmimo 500evra ulozenih u kompost, zarada (1800evra)

Sad neznam koliko ide u radnu snagu, struju i jos sta je potrebno...
Ako neko zna jos dodatne cifre nekga doda ili izmeni pa da bas utvrdimo tu racunicu.
 
Zdravo ljudi, da se i ja ubacim, nemam pojma u vezi uzgoja pecuraka. Ja cisto geldam neki biznis da krenem i gde je dobra zarada. Na pecurke sam naleteo i ne zvuci mi nimalo lose.

Da ja probam racunicu iz tih vasih brojki. Neko je gore izneo da je kupio 4500kg (4.5tone) komposita za 60 000din (~500evra).
Znaci od tih 4.5tone napravi se 225 briketa (20kg briket).
Ako je 20% prinos to je 4kg po briketu. U dve berbe to je 8kg po briketu.
1kg pecuraka da kazemo 150 din.
Znaci: 225 briketa x 8kg pecurke x 150din = 270 000 din (2300 evra)
Oduzmimo 500evra ulozenih u kompost, zarada (1800evra)

Sad neznam koliko ide u radnu snagu, struju i jos sta je potrebno...
Ako neko zna jos dodatne cifre nekga doda ili izmeni pa da bas utvrdimo tu racunicu.

Nesto ti racunica bas i ne valja.Ako bi imali 8kg pecuraka od komposta koji je tezak 20 kg, onda bi to bio prinos od 40% po briketu,
a to je malo teze ostvariti ili da budem precizniji skoro nemoguce sa kvalitetom komposta koji se moze nabaviti ovde kod nas.
Ustvari, taj procenat se mozda moze ostvariti u nekim idealnim uslovima sa izuzetnim kvalitetom komposta i na to ne treba racunati.
Ako imas vremena i novca prijatelju, pravac Italija ili mozda jos bolje Holandija, jer oni postizu izuzetne rezultate u proizvodnji.
Madjarska skola je takodje poznata...od volje ti.
Medjutim, sve je to dzaba ako nemate kome prodati robu. U svetu odavno postoji kultura konzumiranja pecuraka ali kod nas je ona
daleko slabija, bez obzira sto je pecurka vrlo zdrav proizvod. Nema kod nas organizovane akcije u smislu edukacije naroda o
potrebi uzimanja pecurki. Nema ko to da uradi. Ne postoji organizovano udruzenje koje ce to da radi. Proizvodjaci bi trebalo da naprave
udruzenje koje ce to da radi. Svaki proizvodjac bi mogao da odvoji neki dinar u ovo udruzenje a mogla bi da pomogne i drzava.
Svi imaju neke subvencije jedinio proizvodjaci pecurki nista...pa nema ko da trazi jer ne postoji zvanicno registrovamo udruzenje.
Nasa posla, samo da gledam sebe...a niko ne shvata da bi od ovakvog udruzenja imali svi korist
 
Mislio sam da je 20% prosjek neki po berbi...

Dali bi neko mogao da mi kaze koliko kosta psenicna slama, djubrivo (kravije, pilece, konjsko). Da vidimo dali se isplati praviti kompost?
 
Mislio sam da je 20% prosjek neki po berbi...

Dali bi neko mogao da mi kaze koliko kosta psenicna slama, djubrivo (kravije, pilece, konjsko). Da vidimo dali se isplati praviti kompost?
Toplo bi ti preporucio da prvo uzmes neku literaturu o prizvodnji komposta pa da sam dodes do nekog koefcijenta kostanja. Da sad ne kazem da ti treba i mehanizacija i pasterizator za kompost koje sve treba predhodno obezbediti. I da ne kazem da se kompost ne pravi za jedan dan mego je to malo duzi ciklus. Obidi neku kompostaru pa da se malo upoznas sa tehnologijom. A matematika ti je vrlo skromna, da se toliko obere po daku svi bi proizvodaci sampinjona vec bili milioneri. Sa nasim kompostom koji se moze kod nas naci mozzes nekad da uberes i pola kg. po daku a nekad maksimum 5 kg. Predlazem ti da se malo bolje informises o svemu.
 
Naso sam malo nesto na internetu kako se pravi kompost. Razumem da treba mehanizacija. Pastorizator koliko sam skonto vrucom parom sterilise kompost, nisam upucen koliko kosta. Ali da to ne racunamo sada. Samo da vidimo dali se isplati praviti sam sebi kompost ili ako se radi o sitnoj lovi ne. Verujem da bi mnogima ovde bilo korisna informacija. Ako imas neki link za literaturu molim te posalji. Hvala
Koliko kosta kompost kod nas?
 
Ja cu ti reci kao potrosac jos nesto. Cena za 1kg je oko 150din godinama. Oko 2003-2004 kad je malo intenzivinije pocelo time da se bave ljudi bilo je pola kg oko 1evro ili oko 70-80din, sada je ista ta cena u dinarima. U mom selu 2 proizvodjaca su se bavila time. Jedan je nacisto propao, a drugi se preorijentisao na pilice i curice.
 
Nazad
Vrh