Računica prilikom proizvodnje šampinjona

stevara

Novajlija
Učlanjen(a)
11 Feb 2009
Poruka
9
dali neko moze da mi kaze koliko kosta jedan briket ta vrecica komposta za sampinjone ja pokusavam da vidim kako tu moze da bude neke zaradi jedan profesor iz Vrbasa mi kaze da se sampinjoni prodaju naveliko za 80din a nesto sam nacuo da briket kosta oko 250din po tome ispadne ako rodi 4kg po briketu da je ishod 0 ::novac::
 
Cena sampinjona u Srbiji krece se od 130-140 din.za kilogram.Ja sam iz Nisa i imamo proizvodnju sampinjona 4500 vrece,svake nedelje ubacujemo po 300 vrece da bi imali zaokruzen ciklus.Cena komposta je 60000 dinara 300 vrece(300 vrece su negde oko 4500kg komposta)e sad treba da se doda cena prevoza ,cena pokrivke(sa hemijom zajedno koja ide u pokrivku),struja...nema neke posebne zarade bilo je nekad kada je kompost bio jeftiniji i sve ostalo nadam se da sam ti pomogo da vidis ima li neke zarade pozdrav ::novac::
 
kako nisi pomogao naravno da jesi ja sam razmisljao da dignem jedan plastenik u koji moze stati 500 briketa eventualno 2 plastenika znaci 1000 briketa ali me je tal lik ubio u pojam kada mi je rekao cenu i rod od 4kg po briketu neplaniram ja da se obogatim nego da radim i zaradim normalno ali po njegovom razgovoru zakljucio sam da to nije to jer on ima 3 plastenika i sad je stavio jos jedan radi vec 6 godina taj posao znaci da ipak opstaje :sta:
 
Ima neke racunice ali to je sve kao sto kazes za neki sasvim normalan zivot a ne da se obogatis a vecina ljudi misle tu su pare i da ce da se obogate za godinu dana bilo je to nekad kada je stvarno bila dobra zarada sada je to sve ostalo na tome da se odrzava ono u sta je mnogo mnogo ulozeno pozdrav :bravo: :bravo: :bravo:
 
@stevara

Svaki pocetak je tezak i neizvestan. Jedan save dobronamerni. Ukoliko zelis da gajis smpinjone prvo moras biti 100% ubeden da to i zelis.

1. Dali si se konsultovao sa nekim ko vec radi taj posao. Ako jesi zamoli ga da ti pomogne i da savete kada treba pokrivati, tretirati pokrivku, prekopati pokrivku, poceti hladenje , zalivanje itd...

2. Dali imas trziste za plasman proizvoda. Ako nemas sta ces sa 2 tone gljive. 500x4> 2000kg. Docice ti neki nakupaci ponuditi minimalnu cenu i ti ces morati da mu prodas da ne bi totalno propao.

3. Dali si ikada proizvodio pecurke. Nije to samo ubacis dakov (brikete) i cekas da beres. Ima tu puno zavrzlama da ti rod bude dobar i da uspes da ga plasiras.

4.Treba odrzavati temperaturu u raznim fazama proizvodnje, to ti je jedna od bitnijih stari u proizvodnji, ono sto pise u knjigama je samo teorija, praksa je sasvim drugo. Treba sam da odredis kada se temperatura treba smanjiti a kada povecati. koliko svezeg vaduha treba da prode kroz plastenik, ako je malo svezeg vaduha dolazi do dugackih drski i pecurke se pocnu otvarati a to ti je S klasa. Ako ima previse vazduha pecurke ce dobiti po klobuku ljuske kao crepovi i to opet ne valja.

5. Zalivanje treba isto sam da odredis kada i koliko vode mozes da polijes po daku. Ako ima malo vode drske se izduze klobuk ostane mali i otvara se kao kisobran. Ako previse zalijes drske postaju vodene i to je opet los kvalitet.

6. Ako ti je se odradeno kako treba pocinje branje, kao pocetnik mozes obrati nekih 10 do 15 kg na sat. Da ti rodi u prvom telasu 1000 kg to ti dode 80 do 100 sati branja. Gde ces smestiti toliku kolicinu gljiva na +30-35 stepeni. Mora odma u hladnjacu na +2 stepena. Imas hladnjacu? Ako nemas gotov si.

Mojj save je da pocnes sa 10-20 dakova i da polako pocnes da razradujes prodaju na pijaci, komsiluku. polako naucis kako se barata sa temperaturom, u knjigama pise jedno a stvarnost je nesto trece. Knjiga kaze prorastanje 10-15 dana, nije svejedno dali pokrivas 12-ti dan ili 17-ti dan, to ti moras sam da odredis vizuelno na licu mesta. Nekad trebai 20-ti dana da se pokrije. Tretirane pokrivke sa koliko vode ces prvi put tretirati dakove zavisi od pokrivke, dali ses zaliti sa o,2l ili 0,5 ili 0,7l to ti sam moras odrediti. Hemija Sporgon i Sportak 1gram po daku, to je neka norma koje se ja pridrzavam. Nakon prorastanja sledi prekopavanje pokrivke, i to zavisi od tvoje procene, koji dan, zakasnis ne valja , poranis ne valja. Danas je nedelja danas ne radimo, to kod sampinjona nema, ako treba danas onda se to radi danas. ako ispadne 1 maj ili bozic nema odlaganja mora se uraditi , isto to je i sa branjem, nema drzavnog praznika za szmpinjone one ne opznaju kalendar, i ne prepoznaju datume samo rastu. a tvoje je da na vreme oberes.

Mogao bi ti pisati 3 dana nije sve kako u knjizi pise. Praksa stvara coveka. Sampinjoni traze robijasa koji ce svaki dan da bude prisutan.

Naravno jos da tikazem da izbegavas nakupce, oni su gulikoze. po mogucnosti radi prodaju sam. danas su u NS sampinjoni 2 stoje pa ti vidi.

Kako kaze @ Marko Nis ima neke racunice, Kod gljivara vlada uzrecica puni depovi novaca a novaca nemas.

Toliko za sada pozdrav Pete.
 
peto1 jedno pitanje , pošto vidim da se dosta razumeš u proizvodnju šampinjina , dali može da se uzme pšenica i skuva , posle toga stavi u neku teglu, i tu bi trebalo da se pojave gljive ili kako se već zove taj deo proizvodnje faza , uglavnom na tim semenkama pšenice se pojave gljive koje se posle pomešaju sa zemljom i tu bi trebalo da niknu šampinjoni ?? dali je to istina ? i kakav bi bio kvalitet tih šampinjona ? :cao:
 
jhona DERU je napisao(la):
peto1 jedno pitanje , pošto vidim da se dosta razumeš u proizvodnju šampinjina , dali može da se uzme pšenica i skuva , posle toga stavi u neku teglu, i tu bi trebalo da se pojave gljive ili kako se već zove taj deo proizvodnje faza , uglavnom na tim semenkama pšenice se pojave gljive koje se posle pomešaju sa zemljom i tu bi trebalo da niknu šampinjoni ?? dali je to istina ? i kakav bi bio kvalitet tih šampinjona ? :cao:

Nije to bas tako jednostavno. Miselije se proizvodi laboratorijski i samo se posle prenosi na zito, koje se mesa sa kompostom, koji je pre toga termicki obraden i samo kada se pocne briketiranje onda se mesa sa zitom zarazen micalijumom. Ova tvoja kombinacija ne pali.
Ovde imas neke informacije o svemu.

http://www.biofungi.hu/?page_id=50&lang=SR

Pozdrav.
 
Racunica kod proizvodaca je otprilike pozitivna nula (+0). Ima i malo zarade ali ove sezone letnji kompost je kriminalan ne samo kod mene nego i kod ostalih gljivara sa kojima sam pricao. Nebitno od koga je kupljen isto je. 2kg. po daku to ti ja nekih 10%. A gde je onih spominjanih 30-35%. E u tom grmu lezi zec, dve ture uberes dobre talase onda te jedna tura unakazi i racunica ti je cista. +0.
 
@ Marko Nis ta cena komposta nije loša a prinos od 2 kg je stvarno tuga @peto 1. Ja sam na banjaluckom trzistu i cena 1kg šampinjona je od 1.80 Eur do 2.30 Eur. Celo leto smo radili sa trofaznim kompostima iz Mađarske i Italije i brali oko 5.5kg u proseku ali cena tog komposta je duplo skuplja( 4.5 eur - briket), tako da smo i mi otprilike na 0+
 
Dali kompost vozite sa ladnjacom ili sa obicnim sleperom. Po ovoj vrucini letos nije bas bilo prijatno bez ladnjace. 4,5 evra samo kompost ili sa prevozom fitopatolog spedicija.
 
Sve je uracunato u tu cenu. Prevozili smo sa hladnjacom. Bitno je bilo samo da se tamo natovari hladan kompost i bez hrane u njemu jer prilikom transporta moze dostici visoke temperature u sredini mase bez obzira sto je u hladnjači. Tako da na tim mestima gde se pojave visoke temperature izgori seme onda tu nemaš roda, pojavljuju s boleščuge, rizikuješ da zaraziš proizvodnju.... Veliki su padovi ako nemate iskustva i niste oprezni.
Pocetnici obicno dobro prolaze jer imaju zdrave prostorije i pocinju u vreme kada klimatski uslovi pogoduju za uzgoj. I naravno za početak dobijaju zdrave komposte. Posle nastaju problemi
 
Ja gajimsampinjone u podrumima, na metalnim policama sa razapetom zicom od ograde. Podrum redovno krecim i nema problema. Bure 200 l i jedan dak kreca razmutim i sa pumpom i crevom za zalivanje poprskam sve, pliva podrum od kreca ali sam miran i znam da je sve u redu. U prva dva talasa sta uberes ubro si treci nekad i uspe ali se ne isplati drzati za nekoliko kg sampinjona. Po podrumu imam oko 500 briketa samo ja koristim drugu fazu. Imam 4 podruma i imam stalno sampinjone, leti prepolovim proizvodnju jer mi hladene pojede zaradu ako bi napunio podrum.
 
@TEMA

Reci mi od Italijana koliko talasa uberes ( 1-2 ili uspesi treci) onako posteno. Jer ja se i ne trudim da cekam treci. Kada krene pecurka daj vodu koliko hoces i gura kilazu. Budu teske boli glava. Posle zalivanja obavezno ukljucim hladenje da se pecurke osus sto pre,Samo sto ispred isparivaca imam jos jedan koji greje vazduh tako da ne bi previse oladio vazduh u podrumu jer ni to ne valja. Isparivac za hladenje pokupi(kondenzuje) visak vode i za 20-25 minuta pecurke su suve i nema fleka na njima. A pokrivka je dobro natopljena. Sto je i najbitnije.
 
Ja sam razmisljao da kupi za kucu taj jedan kompost(briket ),eventualno dva. Dali moze da se kupi na komada i gde ima?
znam da sam vidjao tamo negde kod uzica ali malo mi je daleko :)
 
Pa drugde mozes kupiti jos u Vrscu ili Plocice kod Kovina. Najbezbolnije je naci nekog tu u okruzenju ko gaji pa od njega kupiti. Neisplati se toliko vozikati auto za dva brikete.
 
Koliko sam obavesten ova godina je za sampinjone bila katastrofalna od mijih starih poznanika koje sam kontaktiro zadnjih dana svi se zale na slabe prinose. Kompostare su razne a rezultat je isti. Tako da se ova godina najverovatnije zakljuciti sa minusom.
 
Buduci da sam nov zeleo bih pomoc ako je moguce. Imam u planu da pokrenem posao vezan za gajenje pecuraka pa pravim neke racunice i procitao sam sve teme vezane za to ali neki postovi su stariji pa me interesuje vise stvari :

1. Koja je cena briketa ?
2. Kakav je kvalitet komposta firme UCA D.O.O. i koliko se dobija kg po briketu ?
3. Sta mi je sve potrebno od hemije protiv bolesti i naravno koja je cena :) ?
4. Koliko bih mogao briketa da smestim na 5 ari, po 10 tunela sa tri nivoa ?
5. Koliko bi me kostali ovi hermesovi topli tuneli po 5 x 10 x 3 m ?

zamolio bih ako neko moze da mi odg na ova pitanja, hvala :ppozdrav:
 
ljudi ako cete mene bar malo poslusati..BATALITE PECURKE jer cete sigurno propasti to Vam govorim posle 10 godina rada ostao sam go ko pistolj.
Zarad je jedino u kompostu,ko ovlad tehnologojom i tu je najbrzi obrt svakih 10 dana mozes izbacivati turu a posle nek se neki optimista da ne kazem papan muci oko musica,vlage,temprature,pa branja,kvarenja,prodaje,povrata itd,itd
Posao jeste lep,interesantan,ALI NE U SRBIJI gde narod nema za leba a ne za pecurke

Ako ste pak mnogo zagrizli moj savte Vam je da se upustite u Bukovacu,laksa je tehnologija,mozete sami pripremati supstrat dakle startno je jeftinije ako nesto nije uredu sami ste krivi a manipulacija sa samom gljivom je daleko laksa,branje,transport,prodaja itd,itd

ovo Vam je naiskreniji prijateljski savet
 
Nazad
Vrh