Pucanje ploda šljive

Zeznuto je što popucala šljiva ne može u gajbe za konzumnu potrošnju, ne može čekati za industriju, zbog otvorenosti ne može se sušiti već samo u rakiju.
 
matke. je napisao(la):
@ironman druže slobodno me ispravi, zato i jeste forum, to je moje mišljenje, možda grešim, možda ne, genetiku nisam slušao....

Dvojni plodovi su odlika sorte i smatra se (bar po onome sto ja znam) da povecan procenat takvih ima veze sa nekim stresnim faktorima u periodu oplodnje (previse hladno,previse toplo, delovanje pesticida)
Inace dvojni plodovi su posledica udvostrucenja zenske a ne muske polne celije
Do zabune cesto dolazi zbog pojma dvojna oplodnja koji se odnosi na deljenje muske polne celije koja se uvek dogadja i zbog toga se proces oplodnje sljive ( ne samo nje) naziva dvojna oplodnja.

I kad smo vec kod toga.... ako trudne zene jedu ovakve plodove rodice blizance :)
 
dvojni plodovi su posledica stresa tokom perioda oplodanje.

Za pucanje plodova sljive : smanjite upotrebu azota, prskajte kalcijumon bez azota (hlorid, acetat, Ca sa aminokiselinama) ako je velika bujnost ili mali rodno potencijal. (pokusajte da usporite porast, kod jabucastog voca to se radi sa regalisom ili sa preparatima na bazi NAA)
Kad nema dovoljno roda biljka gura u plodove i oni prebrzo rastu i pucaju.
Kod tresnje postoji mogucnost za smanjenja pucanja ali kod sljive nemam pojma.
 
To pucanje ploda kao sto je prikazano ovde na slici je zaista retka pojava. Kod stenleja se zna pojaviti mala pukotina na uzduznoj brazdi blizu peteljke ali da se ovako rascveta plod je dosta neuobicajeno.
Upucuje zaista na nesrazmeru izmedju kolicine ploda na stablu i aktivnosti korena. Malo plodova a snazna aktivnost korena.
Da li se taj odnos vrlo lako moze pojaviti u slucaju kad je podloga bujna a se stablo rezidbom drzi na malim dimenzijama treba razmisliti.
E sad posto sam ja ovde cesto zastupao tezu da nije dobra kombinacija bujna podloga i gust sklop, i da samo puka rezidba ne moze da bude adekvatna zamena za nedostatak krzljave podloge ne bih nista da tvrdim ali cini mi se da se ova pojava pucanja plodova moze dogditi jedino u takvom zasadu gde se npr djubrenje nije usaglasilo sa sistemon uzgoja.
Kako to proveriti? Analizom lista. Jel skupo, jeste. Da li se isplati...ne znam, ali posto mislim da se gust sklop kod sljive na dzenarici uopste ne isplati onda smatram da taj dodatni trosak samo jos vise potvrdjuje teoriju koju zastupam - gusta sadnja zahteva krzljavu podlogu!
 
Slažem se da Stenlej puca na način kao što kažeš, ali ne bih se složio da je razlog odnosa korijena i krošnje (rezidba u gustoj sadnji), jer samo prošle godine se to desilo (u toj mjeri). U prilog ovoga ide i da se naglo i intenzivno pucanje (sa slike) prošle godine desilo na svim voćnjacima sa stenlejem u radijusu oko 100-150km (možda i više), nebitno o kom uzgojnom obliku je riječ, niti gustini sadnje i rezidbe.
 
prosla godia je bila kisna kao ni jedna do sada,
nisam siguran koliko je kise palo i u koje vreme, ali ako se poklopilo sa intenzivnim porastom ploda onda nije cudo sto je pucala kao luda u celom regionu.
Ako te ne mrzi proveri, dobra tema za neki diplomski
 
Nazad
Vrh