Prskanje voca sodom bikarbonom

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.647
Kako je soda bikarbona postalanezamenljivo sredstvo za sve i svašta, vidim da je počela da se koristi i u voćarstvu. Da i je neko odradio prskanje voća sa sodom bikarbonom i nakon toga dobio neke rezultate ?

Srb1n

Član
Učlanjen(a)
21 Feb 2017
Poruka
725
Ja sa njom prskam maline, to mi je i inace u programu zastite koji sam dobio od hladnjace.
Soda bikarbona menja ph vrednost pa ubija patogene gljivice, bakterije...
E sad da li ima rezultata ne znam jer sam prskao celu njivu, nisam ostavljao deo za eksperimentisanje a vodio sam se logikom nije skupo i sigurno ne skodi..

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.647
Da li prskaš jednomu sezoni ili ponavljaš nekoliko puta.

Srb1n

Član
Učlanjen(a)
21 Feb 2017
Poruka
725
Ja je prskam jednom, kad formira plodove na novim lastarima.
Kod Polke je to malo nezgodno jer ona ne stize odjednom ali je bitno da se zastiti cim prodju ove kise da ne podivlja botrytis a kad krenu vrucine nema vise opasnosti od sive trulezi..
Evo i slika programa zastite mozda malo pomogne.
[/IMG]

dzionik

Član
Učlanjen(a)
2 Sep 2009
Poruka
1.932
Ja prskam protiv Tafirine i tu je jako efikasna, narocito ako se pogodi vreme. Toliko je dobra da sam mislio da sam trajno resio problem posle nekoliko godina primene pa ove godine nisam ni prskao jer sam zakasnio. Cinilo se da je nema medjutim ipak se pojavila na nekih 20-30% sto je velika razlika u odnosu na nekadasnjih 90%.

mirlee

Član
Učlanjen(a)
24 Maj 2015
Poruka
452
Ja prskam protiv Tafirine i tu je jako efikasna, narocito ako se pogodi vreme. Toliko je dobra da sam mislio da sam trajno resio problem posle nekoliko godina primene pa ove godine nisam ni prskao jer sam zakasnio. Cinilo se da je nema medjutim ipak se pojavila na nekih 20-30% sto je velika razlika u odnosu na nekadasnjih 90%.
Citao sam i ranije da uspeva, svaka cast.
Probao sam mlekom i odrzavao nekako, ali od sledece sezone obavezno radim sodu.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk

Srb1n

Član
Učlanjen(a)
21 Feb 2017
Poruka
725
Na 10L ide 100gr.
Evo i uporednih razmera,povrsina-zapremina pa se moze lako izracunati za vece i manje parcele.. 7kg/ha ili 1kg/100L .

mirlee

Član
Učlanjen(a)
24 Maj 2015
Poruka
452
Pre neki dan sam citao jedan od recepata za prskanje i kazu:
dve kasike sode bikarbone na dva litra vode plus par kapi biljnog ulja i deterdzenta.
Ovo sam gledao da paradajz tretiram, kao pomaze preventivno kod plamenjace. Inace koliko sam shvatio ulje ide da sjedini sodu i nadam se da moze npr zejtin, a deterdzent sam vec ranije koristio za neke pripravke on je okvasivac.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk

Vrh