Prskanje i zastita vinove loze

Ta otkud meni sumpora... i ovo malo plavog kamena što sam našao na tavanu je ostalo od starog vlasnika kuće..... Ja se razumem samo u prskanje šećerne repe i kukuruza.....
 
Ja bih da dodam malo po pitanju grinja,ako nesmetam.Grinje se smestaju u udubljenjima s nalicja lista ulaz u u dubljenje delimicno zatvaraju belom paocastom mrezom upravo ta mreza sprecava prodor kontaktnih i respiratornih insekticida.Pa koriscenje ovih insekticida ima minimalno delovanje,osim u vreme kad grinje prelaze na sledece listove a to je ako se dobro secam jula meseca.Do tad,kad su u udubljenju,najefikasnija sredstva su sistemicni insekticidi koji deluju na grinje kroz lisne sokove-digestivno.Uspesno tretiranje se poznaje po tome sto u udubljenju mesto bele boje preovladjuje braon boja.Ja po savetu moje koleginice,, zastitarke,,koristim perfektion i zadovoljan sam tim sredstvom.
Eto ja toliko ako nisam bio dosadan pozdrav -cestitam Vam praznik rada :ppozdrav:
 
Za sta sluzi plavi kamen kod prskanja loze i sa cime bi bilo najbolje da zastitim sada lozu da ne bi doslo do nekih bolesti, a da nije nesto skupo? Nemam ja mnogo,malo loze u dvoristu.
 
Ne znam koja je cena, nisam nikad kupovao to malo pakovanje ali pretpostavljam 300 +- 50din.
 
Ljudi jel imao neko slučaj da mu list hvata neka krastavost, izgleda kao žaba krastača.
Kakva je to bolest? , na netu nisam našao da postoji na lozi
 
Poslednja izmena:
Ljudi jel imao neko slučaj da mu list hvata neka krastavost, izgleda kao žaba krastača.
Kakva je to bolest? , na netu nisam našao da postoji na lozi

Ako mislite na nešto slično ovome:
grinja2.jpg
grinja.jpg


To su posledice delovanja voćnih grinja. Ne nazivaju ih svuda istim imenom (mislim da se na latinskom zovu: Panonychus ulmi)
 
Paa, zavisi šta možete kupiti u obližnjoj poljoapoteci (nema svake godine istih sredstava, neka se zamenjuju novim,..)
Ja sam koristio Tionex ili Tiocid, oni nisu jako skupi.. ali ima više špecija,.. svi Akaricidi, (namenjeni borbi protiv Crvenog Pauka, koji je mnogo veća napast).
Nisu te grinje veliki problem (Crveni pauk jeste)

Zaboravio sam Vam napisati i da će vam trebati i neki okvašiva, (neki lepak, da tečnost ne "pobegne" sa listova). Ako nema da se kupi, može poslužiti neki tečni deterdžent, ili malo mleka, ili piva,.. U rastvor sa špecijom dodate i taj okvašivač (ja stavim malo, pa ako nije dovoljno dodam,..)
 
Poslednja izmena:
Najbolje je pivo zato sto se lako dozira,nategnes flasu od 0.5 ono sto ostane u spric,ako se ispostavi da je malo ti otvori drugu flasu pa opet...:cool:
 
Pozdrav vinogradari!Sredinom marta posadio sam 24 kalema stonih sorti.16 u bašti iza kuće i 8 u dvorištu.3 kardinala,3 laste,2 ribola,2 mišel palijeri,2 moldave,2 karmena,2 hamburga,2 italije,2 matilde,2 kraljice vinograda i 2 gročanke.Međutim,pojavio mi se problem pre jedno 2 nedelje.Na većini kalema pojavljuju mi se crne fleke na listovima,kao da mi je neko bacio žar od rostilja na kaleme! List ili deo lista krene da crni i kroz 2 dana pocrni kao katran i osuši se kao da je spaljen!Početkom maja opskao sam jednom mankogalom pošto su se tek pojavili listići i juče ortusom 5sc po savetu iz rasadnika ali meni nikako ne liči ovo na grinje.Evo priloženih slika.Molim za savet.

Evo i slike koje sam našao na internetu.To je taj problem!
 
Poslednja izmena:
Ovo kod tebe definitivno nijsu grinje,nisam dobro razumeo dali je ova bolest bila i pre prskanja mankogalom -ako jest koju si dozu mankogala koristio.
 
Jeste i pre prskanja krajem aprila dok su se pojavila 2-3 listića.2 kalema matilde,2 gročanke i 1 hamburg su najvise oštećeni.Vidim da italija,kardinal i lasta u dvoristu dobijaju iste simptome ali doduše samo na jednom listu.Jednom sam samo oprskao mankogalom pre dve nedelje u koncetraciji 0.25% i prekjuče ortusom 5sc u koncetraciji 0.1%.Kod sadnje bacio sam na svaki kalem po pola čaše od jogurta npk 8:16:24.Naravno pri vrhu zemlje dalje od kalema.Da li je neki poremećaj ili sam dobio zaraženi kalem ko će ga znati!Moldava,karmen,kraljica vinograda narasli oko 30cm,listovi čisti ko suza da kucnem u drvo.Ribol i drugi hamburg tek sad imaju male listiće ali nema simptoma bolesti...

Imam u dvorištu i 2 afusa.Jedan čokot je star više od 10 godina a drugi druga godina.I tamo u početku prskam sa mankogalom i posle dodajem kumulus df.Nikakav problem,listovi lepi tamno zeleni.Stari čokot rađa super.Takodje marta bačeno npk 8:16:24.
Poslao sam slike na email rasadničarima juče ali još uvek nisam dobio odgovor.

Telefon ima 3 megapiksela ali dzabe kad nema makro mod.
Na zadnje dve slike se vidi najbolje.
 
Na prvi pogled reklo bi se da je u pitanju Crvenilo lista vinove loze ali obzirom da kazes da se ovo desilo bukvalno u dva dana nisam vise siguran.Dali listovi odmah nekrotiraju ili prvo dobijaju crvene pege oko glavne nervature lista pa potom pocrne i suse se?
 
Da,da.Odmah nekrotiraju.Nema crvenih pega.Pojavi se tamno braon prevlaka na krajevima lista i vec sutra dan list dobija crnu boju kao garež i suši se naglo.Negde zahvata ceo a negde pola lista!Isto je i na licu i naličju lista s tim što se na naličju vidi kao neka tanka bela paučina.
 
Nazad
Vrh