Prskalica morava 440 l

valhalla

Član
Učlanjen(a)
9 Apr 2010
Poruka
133
Lokacija
Vršac
Zanima me koji je radni pritisak moravinog atomizera od 440l?
Ja kada prskam uglavnom idem prvom brzohodnom (kada je jak vetar treća sporohodna pa utrošim više sredstava) i držim ga na 3-3,5 bara.

Ukoliko zatvorim jednu stranu atomizera, da li pritisak spuštam na pola? Kažu mi ljudi da na moravi nije pametno to (prskanje samo sa jedne strane) raditi pošto vrlo lako pukne dekla na pumpi...
 
Odg: prskanje - morava 440l

Radni pritisak ovisi o željenom utrošku škropiva, brzini kretanja, veličini i tipu dizni... Radio ti sa pola dizni ili sa svima, pritisak u radu mora biti jednak.
 
Odg: prskanje - morava 440l

Ja sam ove sezone kupio ovaj Dal degan morava. Sto se mene tice, koliko para toliko muzike. Kad drzava isplati podsticaj izaci ce me 1000 eura. Da posluzi jednu sezonu dovoljno je.
2eb9tg4.jpg
 
Odg: prskanje - morava 440l

ajd da se preformulishem :)

Imam oko 0,8ha jabuke, standardno sam do sad trosio jedan atomizer (440l) na njih. Kada prskam idem prvom brzohodnom. Koji pritisak treba da držim na pumpi? Kako to da preračunam?
Kako sam nasledio atomizer u dosta lošem stanju, tek skoro sam skontao da mi je manometar prikazivao netačan pritisak i ja sam konstantno prskao sa 3 bara, a čuo sam od dosta ljudi da pri sličnim uslovima (slična potrošnja,brzina,...) drže pritisak na 7-8-9 bara.

edit: dizne su one obične, mesingane...

@conferans
Fino izgleda, naročito mi se sviđa što ima toranj. Koliko si ga platio i koje dizne i pumpu imaš na njemu?
 
Odg: prskanje - morava 440l

Da bi ti uspio dati točan podatak moraš mi reći koja je dizna ( 1,2-1,5-2...) gore, jesu li sve iste veličine, koliko ih ima, koje vrtložnike imaš, koji razmak redova imaš, kojim traktorom i na kolko gasa ideš u prvoj brzoj i koliko škropiva želiš trošiti po hektaru? Bez tih podataka nema računice za uštimavanje.
 
Odg: prskanje - morava 440l

Imam 10 dizni (dvojke) i 2 topa na vrhu (znači sa svake strane po 5 dizni + top). Jedan ventilator, onaj obični moravin (pod uslovom da je ventilator=vrtložnik ;) )
Razmak između redova je 3,5m. Traktor je imt 533, idem prvom brzinom, 1400 obrtaja.
Trebalo bi utrošiti 550l hemije po hektaru (kad preračunam onih 440l na 0,8ha)
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: prskanje - morava 440l

Cijena mu je 1700 eura koda nas, ima dvostepenu pumpu i keramicke dizne 1 i 1.5. Kod nas je ove godine podsticaj za poljoprivrednu mehanizaciju 40% tako da izadje skoro u pola cijene.
 
Odg: prskanje - morava 440l

@valhalla: Pod vrtložnikom nemislim na ventilator već na one male metalne podloške sa rupicama što stoje ispod dizne. A sad opet neznam šta ti je top, koliko veliku diznu on ima...? :sta: Po nekakvoj računici iz Moravinog uputstva (koje nebi Bog dragi pokopčao-skužio ::lose:: ) sa tim diznama (bez topa) ti bi trebao ići sa neka 3 bara što mi je nekako malo. Nezgodno je raditi sa takvim diznama koje većinom pravi mala privreda pa to bude raznih protoka, kvalitete i kojekakvih dimenzija rupe-promjera. I sam sam se patio sa tim i takvim diznama dok nisam jedan dan sve pobacao u tri pm. :udri: Tad sam ugradio Lechlerove dizne TR i spasio sam se sa uštimavanjem. O razlici u kvaliteti rada, smanjenju infekcije bolestima i štetnicima, o boljoj i preciznijoj aplikaciji između tih starih dizni (plosnatih) i ovih dizni sa okruglim šupljim mlazom neću ni govoriti jer je to razlika kao nebo i zemlja.
 
Odg: prskanje - morava 440l

Sad nisam pametan, svi kažu da su sa moravom išli na 8-9 bara za slične uslove kao kod mene :)
Aj ako ti nije problem i ako imaš to uputstvo za moravu u elektronskom obliku, baci mi na antropomorfna.personifikacija [et] gmail.com

Hvala na pomoći u svakom slučaju!
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: prskanje - morava 440l

Vallhala pozdrav ja cu pokusati da ti pomognem posto imam slicnu alatku ::namigivanje::
pritisak od 3,4bara imaju ratarske prskalice i atomizeri sa takvim pritiskom nemogu da rade.Nisi napisao vrlo bitan podatak a to je koji tip pumpe je na tvom atomizeru jer su serijski izlazili sa Komet ili Morava pumpom inace radni pritisak tog atomizera je 10-15 bara 10 je bas normalno okvirno ako sve radi i dizne su1,2 trebalo bi da trosis 650l ako nije tako onda ili pumpa treba malo da se remontuje ili dizne i vrtloznici zamene.Kada jednu stranu zatvoris MORAS malo odviti razvodnik nekoliko krugova dok pritisak ne dodje u normalu/10ak bari/
Da rezimiram prvo pre svega ispravan barometar taj stari tip dizni/jeftine su po vasarima za sada mozes kupiti nove takve/kasnije zameni imas nekakve stariji tip talijanske puzeve komplet sa Albuz diznama dvostrani 1,2 i 1,5 cena 20€ razlika je ogromna dalje ja bih te Top-puzeve koji se inace koriste za visoke krosnje /odatle mu i ime top-vrh engleski/pozatvarao jer za jabuku nisu potrebni Ako jos nekako mogu da pomognem pitaj slobodno :ppozdrav:
 
Odg: prskanje - morava 440l

valhalla: evo i moje pomoći koliko može ! imao sam oko 10 godina moravin automizer 440 l. nošeni. Samo je prvih par godina radio dobro (jer nisam znao za bolje). Prvo mu se sito u rezervaru raspalo najverovatnije uzrok kosan (sumpor) i delove je uvukao u pumpu pa isekao gumice na klipovima tada sam radio kompletan remont. majstor koi je radio remont me naučio neke cake(trikove) u vezi podešavanja. stavio je jače opruge na usisne i izduvne ventile, debelu oprugu na regulatoru pritiska i kućišta opruge je napunio (toatnom mašću)radi mirnijeg rada i stabilnosti pritiska (što se videlo na manometru).pritisak vazduha u membrani je bio 7 bara (polovini radnog pritiska na granama)crevo od pumpe do razvodnika je zamenjeno duplo pancirnim za pritisak 20-30 bara, gornja remenica koja je bila na vetru je mašinski skinuta na upola manji promer zbog većeg obrtaja i jačeg vetra. viorne komore su zamenjene sa novima koje su imale (stare dve a nove tri rupice) i prohromske pločice promera 1,25 . TADA JE RADILA KAKO TREBA . pumpa je bila KOMET ,radni pritisak sa obe grane ili jednom je bio oko 18 bara uvek isti . IMT 539 trećom sporom 1400 obrtaja je bacao 1100 litara po hektaru NEPOGREŠIVO
t0jbeq.jpg

AKO JOŠ NEŠTO TREBA PITAJ :ppozdrav:
 
Odg: prskanje - morava 440l

hvala svima na pomoći :ppozdrav:

Meni je izgleda najveći problem bio mešač - on je skroz propao i praktično mi je crevo mešača stojalo otvoreno u buretu, te zbog toga nisam mogao da nabijem pritisak preko 3 bara. Sredio sam to sad za vikend i jutros oprskao jabuku...MIlina kako piči... :kisa:

Videću da sada naručim i nove grane sa duplim nosačima i kvalitetnijim diznama, pa ću onda da kalibrišem sve - trebalo bi da isprskam jabuku sa jednim atomizerom (po zaštitaru) a trenutno mi ode negde oko 640l.
 
Odg: prskanje - morava 440l

To sto ti ode 640 L to toliko i treba da bude.novim granama i puzevima ces postici da da sitnije mikrocestice otopine bolje prijanjaju za list i bolje pokrivanje istog.
Inace na svakom sredstvu za prskanje pise kolika je optimalna kolicina vode.
Pozz
 
Odg: prskanje - morava 440l

Da li neko ima iskustvo sa IMT 533 i vucnim atomizerom od 1500 l tj. da li je to izvodljivo da IMT 533 vuce taj atomizer
 
Odg: prskanje - morava 440l

Pa ako je to u Srbobranu t.j. ravnica onda je verovatno izvodljivo zavisi od tipa automizera jer netreba samo da ga vuce vec istovremeno da preko vratila pokrece pumpu i propeler sto je kod nekih atomizera vrlo zahtevno :ppozdrav:
 
Odg: prskanje - morava 440l

srbobranac je napisao(la):
Da li neko ima iskustvo sa IMT 533 i vucnim atomizerom od 1500 l tj. da li je to izvodljivo da IMT 533 vuce taj atomizer

Jako teško će to ići. Kolega je sa iMT-539 vukao Moravu 1500 l i vrlo brzo saranio fergusona. No ako imaš atomizer koji nezahtjeva puno snage za pogon ventilatora (i ako tebi netreba puno m3 zraka tj. nezakrećeš puno krilca) onda će ga na ravno nekako i vući. Al zato kad doće kiša i blato onda to sve fino zaboravi, osim ako ćeš sipat po parsto litara u njega. Dugo godina smo radili sa kombinacijom IMT-549 + Piave 1500 l po laganom brdu i kad je suvo ide 2. brzom, al kad se okiša onda cvili ko jazavac i propiša na sve strane.

No kolega ima Landini Mistral 50 i imao je Piave 1500 l, a sad ima Zupan 1500 l i kaže da Zupana traktor puno lakše vuče nego što je vukao Piave tj. manje mu snage treba za pogon (kubikaža zraka ista na oba atomizera).
 
Odg: prskanje - morava 440l

Pozdrav svima.......... Cekam 539 4wd da mi stigne za mesec-dva iz IMTa nov pa bih odmah kupio ATOMIZER,JEDNO 300-400LITARA,NOSENI,rad u malinjaku izmedju vrsta...Koji da kupim,koji proizvodjac,koliko litara,sta mi je najbolje da za svaki potroseni evro zaista dobijem ono sto sam trazio... pozdrav za sve,hvala unapred :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: prskanje - morava 440l

Ja imam slovenacki Agromehanika od 44o litara sa keramickim diznama vec 5 godina i radio je PUNO ali nikada nije zatajio.Pridrzavam se saveta servisera i za sada sluzi .Spoj kvaliteta i cene je dobar . Vrednost mu je oko 1500 e a ponudice mi u januaru noseni italijanski od 440 l za oko 2000 e pa ako vas interesuje mogu vam dati tel te firme. Pozdrav
 
Odg: prskanje - morava 440l

Agromehanika Kranj svakako spoj kvaliteta i cene,naravno kod ovlascenog prodavca original da bude imas tu i pomoc od drzave koja nije bila mala tako da nemoj da razmisljas :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh