Protesti malinara 2020 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@cunami

Niko ne treba da stane na niciju stranu, proizvodjaci treba da se bolje organizuju. Godinama isti predstavnici kod proizvodjaca, isti ljudi koji nista ne rade. Zasto je to tako? Vidite da je drzava dala novac za zadrugu, oni ne znaju da upravljaju sa njom, nemaju kvalitetne ljude. Kvalitetni ljudi su neophodni da bi se nagomilani problemi resavali. Potrebni su novi ljudi, drugaciji pristup problemu, preuzimanje odgovornosti za svoj rad, unapred definisani ciljevi...
 
@cunami

Niko ne treba da stane na niciju stranu, proizvodjaci treba da se bolje organizuju. Godinama isti predstavnici kod proizvodjaca, isti ljudi koji nista ne rade. Zasto je to tako? Vidite da je drzava dala novac za zadrugu, oni ne znaju da upravljaju sa njom, nemaju kvalitetne ljude. Kvalitetni ljudi su neophodni da bi se nagomilani problemi resavali. Potrebni su novi ljudi, drugaciji pristup problemu, preuzimanje odgovornosti za svoj rad, unapred definisani ciljevi...
Novih ljudi po selima- NEMA!
Skoro sva poljoprivreda u Srbiji je u čabru! Izuzetak su jaki ratari, voćari koji sami plasiraju svoj proizvod- BEZ POSREDNIKA, i deo povrtara koji se naslanjaju na veće/ velike gradove, pa su u mogućnosti da direktno kupcu prodaju svoj proizvod, BEZ POSREDNIKA! Svi ostali, koji robu prodaju putem posrednika su .ebali ježa u leđa! Zbog toga nam i sela umiru, nek se zna. Niko nije lud da napusti svoje ognjište, al' nužda zakon menja.
Što se tiče preuzimanja rizika od strane proizvođača- pa kud ćeš veći rizik nego da predaš celogodišnji rod ( i znoj) koji će neko da ti plati koliko on misli da treba, tj onoliko koliko njemu preostane posle skidanja gaća pred stranim kupcem i podmirivanja svojih troškova!
Zašto ste nesposobni pa tu našu malinu ne prodajete skuplje nego Poljaci i Ukrajinci svoju? Zar nije tačno da je naša malina kvalitetnija od njihove ( ne zato što je naša, već kao rezultat analize, makar bila i nutritivna)?
 
PP

Taman pomislih da sam pisanjem uticao na tvog gazdu da te izvede van hladnjace da malo vidis sveta,a imponovalo mi je da vas moje ime i po Nemackoj proganja,kad na moju zalost,utvrdih da rezolucija ruke i papira nije ista kao rezolucija pozadine.Cak se razlika primecuje od oka.
Ali hajde da uzmem tvoju tvrdnju kao relevantnu.Reci mi u kom svojstvu si bio na sajmu?Posetilac,clan delegacije,izlagac?
Ovo je sajam organske hrane.Nisi nas obavestio da radis organsku malinu.Koliko ste placali organsku prosle godine?

Kako ide nemacki..? Deutsch warum nicht?
 
PP

Dok smisljas nove nebuloze evo ti jedan filmic od pre celih 30 godina.Da uporedis gde su tvoje gazde odvele zemlju a i tebe,do kakve srecne buducnosti

 
@jevto

Uvek se slatko nasmejem kada citam vase postove. Nemoguce je slikati iz ruke a da i pozadina i prvi plan budu u fokusu, to znaju svi al hajde, izgovorima nikad kraja sa vase strane. Ja sta napisem to i do kazem, jedino vi to ne zelite da prihvatite. Shvatam i razumem vas u potpunosti. Citaju ovo i drugi pa neka svako donese svoj sud.

Da sajam organske hrane ali tu dolazi ceo svet pa cak i oni koji rade konvencionalne proizvode.

Ostavite se proslosti ne zivi se od toga sta smo nekad bili, vec hajde da vidimo sta u ovom trenutku mozemo da uradimo.
 
Hajde da preformulisem pitanje.U kom svojstvu je se to,nazovimo ga nn lice pojavilo na toj manifestaciji?
 
Novih ljudi po selima- NEMA!
Skoro sva poljoprivreda u Srbiji je u čabru! Izuzetak su jaki ratari, voćari koji sami plasiraju svoj proizvod- BEZ POSREDNIKA, i deo povrtara koji se naslanjaju na veće/ velike gradove, pa su u mogućnosti da direktno kupcu prodaju svoj proizvod, BEZ POSREDNIKA! Svi ostali, koji robu prodaju putem posrednika su .ebali ježa u leđa! Zbog toga nam i sela umiru, nek se zna. Niko nije lud da napusti svoje ognjište, al' nužda zakon menja.
Što se tiče preuzimanja rizika od strane proizvođača- pa kud ćeš veći rizik nego da predaš celogodišnji rod ( i znoj) koji će neko da ti plati koliko on misli da treba, tj onoliko koliko njemu preostane posle skidanja gaća pred stranim kupcem i podmirivanja svojih troškova!
Zašto ste nesposobni pa tu našu malinu ne prodajete skuplje nego Poljaci i Ukrajinci svoju? Zar nije tačno da je naša malina kvalitetnija od njihove ( ne zato što je naša, već kao rezultat analize, makar bila i nutritivna)?

Rizik je i kod proizvodjaca to prihvatam ali znacajno manji nego kod hladnjaca, manji u finansijskom i svakom drugom smislu. Proizvodjac zeli novac do 31.12 za tu godinu a hladnjaca mora da se zaduzi da bi ga isplatila, mora dobro da razmisli kada je pravi momenat da se proda malina a cesto da bi zadrzali kupca moraju imati kontinuitet, snadbevanje preko cele godine i kad je cena povoljna a i kad nije. Niko ne placa nesto koliko on zeli vec plati trzisno, vodeci racuna da sa svojim proizvodom mora biti konkurentan na svetskom trzistu.

Ne radi se o tome koliko je neko sposoban vec koliko smo konkurentni u odnosu na druge.

20% kupaca je mozda i spreman da nasu malinu plati skuplje ali ovi ostali traze cenu, cenu koja mora biti konkurentna u odnosu na ostale ponudjace.

Da bi imali jos vise kupaca koji su spremni da plate nas proizvod skuplje moramo puno vise da radimo na marketingu, moramo nekome da objasnimo sta on dobija time sto ce nasu malinu vise platiti, da li mozemo garantovati sve standarde, od GlobalGapa, Bio sertifikate, IFS, BRC, KOSER kao i ostale standarde koji prate izvoz voca.. Sve ove stvari kostaju i traze kontinuiran rad, ulaganje, promocije a to sve iziskuje velika ulaganja.
 
Hajde da preformulisem pitanje.U kom svojstvu je se to,nazovimo ga nn lice pojavilo na toj manifestaciji?
Imate ulaznicu... Vi se u sve razumete...

Uzgred @jevto

Da li vam je ovde prihvatljiva rezolucija... Kakav li ce sad izgovor biti...


Sto se tice buducnosti, oni koji imaju znanja ne treba da se sekiraju jer buducnost pripada njima.
 
Stigne mi obavestenje od tapatalk, mislim ead cu nesto korisno da procitam, ono opet ti, ugasi malo brate naporan si mnogo.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
Fotomontaza ili ne nije nikakav dokaz da si bio tu.Uostalom,na sajmu su bili ovi iz Master Food Uzice,zar ne?Mozda bih mogao da ih pitam ko to postavlja transparente upucene meni...
Ulaznica je jednodnevna,gresim li?
 
Zasto se ne treba radovati smanjenu proizvodnje? Hocete bolju cenu u otkupu, ona ce doci jedino u slucaju kada se smanji ponuda... Smanjenje proizvodnje desavace se i kod nasih konkurenata. Jedino ko mozda ima sanse da podigne proizvodnju u evropi je mozda Ukrajina, velika zemlja, dosta obradive povrsine. Balkan, Poljska ima slicne ili iste probleme... Vi prvi put pominjete nekakav rizik??? Citajuci sta vi pisete ja sam stekao utisak da u poslu sa malinama rizika nema. A govorim odavno da su hladnjace u problemu, pisem i postavljam koliko ih je prosle i pretprosle godine propalo a vi mi ne verujete... Zasto malina kod mnogih jos nije isplacena? Uzgred, kredite ne dizu podobni vec oni koji imaju dobre bilanse, to podobni je davno proslo vreme..

Drago mi je da polako prihvatate moje stavove, uvidjate da sam u pravu.
@jevto

Znaci po vama je to fotomontaza??
OK.

Spisak izlagaca je


Izgleda da je neko drugi bio tamo bas sa namerom da vas pozdravi...

Svako dobro @jevto
Zar je to toliko teško pitanje ili stroga tajna da ne odgovoriš jevti?
Ili možda nisi bio pa ne znaš šta reći, da ne kažem slagati.
 
Da,da,kako da ne...
U svakom slucaju,pitacu Svela (Master Food) za detalje.
Ali pre toga,kako si putovao?Avion - Wizz Air?
Nisam bio u Nirnbergu,ali voleo bih.Grad velike istorije.Video si nesto osim sajma?
 
Zar je to toliko teško pitanje ili stroga tajna da ne odgovoriš jevti?
Ili možda nisi bio pa ne znaš šta reći, da ne kažem slagati.
Nije nikakva tajna, sta treba vise da pisem kad je sve postavljeno.

Zalio se na rezoluciju dobio je rezoluciju, pita jel karta jednodnevna, pa pise na samoj karti da jeste... Pita me jel bio ovaj ili onaj, pa bili su svi nabrojani izlagaci sto se vidi iz teksta... Ne znam sta vise da pisem...
 
Da,da,kako da ne...
U svakom slucaju,pitacu Svela (Master Food) za detalje.
Ali pre toga,kako si putovao?Avion - Wizz Air?
Nisam bio u Nirnbergu,ali voleo bih.Grad velike istorije.Video si nesto osim sajma?

Nisam putovao Wizz airom. Jedan dan je malo da se sve obidje i usput da se razgleda grad zato se nema vremena. Treba li mozda racun jos da vam postavim od kupljene karte?
 
Mi cemo proizvoditi organsku hranu za zapad, a oni ce nama prodavati GMO i to ce biti divna robna razmena
Niko nas ne tera u GMO. A organska hrana je buducnost, strogo kontrolisana proizvodnja, uz strogo primenjivana pravila prilikom proizvodnje, bez prisustva pesticida. Takav proizvod je do 30% skuplji od konvencionalnog i tu ima prostora i da proizvodjac zaradi a i hladnjaca dobro da prodje tj da ponudi proizvod cija potraznja raste iz godine u godinu. Smatram da Srbija ima sve preduslove da se u svetu pozicionira kao pouzdan dobavljac BIO proizvoda.
 
Pa bilo bi veoma interesantno da nam pokazes "racun" od karte.Ja sam vidjao avionske karte,ali racun za kartu nisam video.Bila bi mi zanimljiva ta karta jer direktan let za Nirnberg iz Beograda ne postoji.
Pomislih da nisi isao Wizz-om do Dortmunda npr. Ja sam isao u oktobru do Dortmunda Wizz-om,a destinacija mi je bio Keln.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh