Protesti malinara 2020 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koliko vidim balansero ne odustaje. Pa majku mu dokle vise. Inace da vam dam malo info da razbijemo ovo rekla kazala i tako dalje. Griz ide napolje po 1.7evra znaci zaradice i na njemu. Originali su skocili preko 200 ko ih jos ima. Agro eko voce zaista radi sa jednom veliko hladnjacom i tu balansero ima dobre info. Pokusali su nesto da se busaju ali tu im je bio kraj videli su da ne mogu protiv struje da plivaju i prepustili su se. Dosta ima jos uvek neisplacene maline u Arilju i Ivanjici. Stanic pogotovo. Za firme za sifrom delatnosti 1039 ukinuti krediti i tu krece polako odlazan u vecna lovista za hladnjacare. Kreditw mogu da dizu iskljucivo podobni sirogojno i jos par. Da li je vlasti zasmetalo to sto ne placaju pores i sve ulazu time se masovno oslanjaju na kredite koje sad ne mogu da dobiju ili su resili da otresu vecinu jer znaju da za 5 godina srbija nece proizvoditi ni 30k tona jer radnika nema i tek ih nece biti. Godinama vec se sva dobit samo redistribuira u nove hladnjace po celoj srbiji i sve sto moze da se kupi,a narano porez se ne placa uzimaju se krediti. E pa sad to vise ne moze. Kod nas se osigurava malina na 200din svi tvrde bice 200din ali ne bih ja njima vrovao dovoljno puta samo prevareni. Masovna proizvodnja vilameta je nemoguca bez dosta sezonske radne snage koje sad nema i bice je sve manje. Balansero oladi malo evo pohvalio sam te da imas bar nwkw ok info za ovu zadrugu recimo ali nemoj odmah da se uobrazis. I smanji malo dozivljaj 70% poruka u temi tvoje. Malinari sve najbolje i srecna nova sezona
 
Koliko vidim balansero ne odustaje. Pa majku mu dokle vise. Inace da vam dam malo info da razbijemo ovo rekla kazala i tako dalje. Griz ide napolje po 1.7evra znaci zaradice i na njemu. Originali su skocili preko 200 ko ih jos ima. Agro eko voce zaista radi sa jednom veliko hladnjacom i tu balansero ima dobre info. Pokusali su nesto da se busaju ali tu im je bio kraj videli su da ne mogu protiv struje da plivaju i prepustili su se. Dosta ima jos uvek neisplacene maline u Arilju i Ivanjici. Stanic pogotovo. Za firme za sifrom delatnosti 1039 ukinuti krediti i tu krece polako odlazan u vecna lovista za hladnjacare. Kreditw mogu da dizu iskljucivo podobni sirogojno i jos par. Da li je vlasti zasmetalo to sto ne placaju pores i sve ulazu time se masovno oslanjaju na kredite koje sad ne mogu da dobiju ili su resili da otresu vecinu jer znaju da za 5 godina srbija nece proizvoditi ni 30k tona jer radnika nema i tek ih nece biti. Godinama vec se sva dobit samo redistribuira u nove hladnjace po celoj srbiji i sve sto moze da se kupi,a narano porez se ne placa uzimaju se krediti. E pa sad to vise ne moze. Kod nas se osigurava malina na 200din svi tvrde bice 200din ali ne bih ja njima vrovao dovoljno puta samo prevareni. Masovna proizvodnja vilameta je nemoguca bez dosta sezonske radne snage koje sad nema i bice je sve manje. Balansero oladi malo evo pohvalio sam te da imas bar nwkw ok info za ovu zadrugu recimo ali nemoj odmah da se uobrazis. I smanji malo dozivljaj 70% poruka u temi tvoje. Malinari sve najbolje i srecna nova sezona
Ne verujem da to ima veze sa porezom.Pre ce biti da bankari procenjuju visok rizik kod tih kredita.Maline ce biti sve manje,a kapaciteti su ogromni vec sada,tako da je logicno da nece uspeti svi da opstanu.Ne treba se radovati smanjenju proizvodnje jer to nece dovesti do skoka cena u otkupu.Ostace par njih koji ce diktirati cenu.A oni,sa druge strane ne mogu nametati suvise visoke cene kupcima u inostranstvu jer nece imati velike kolicine za visegodisnje ugovore,tj. sigurnost koju kupci traze.Plus sto visoka cena kupce odvraca da traze zamenu kod nekoga sa nizim kvalitetom i cenom.Velika je opasnost da nas vilamet koji gospodari trzistem zamrznute maline u Evropi bude zamenjen nekom meksickom ili poljskom malinom u nabavci.Potrosaci (individualni ili poslasticarnice,hoteli,itd.) nece biti srecni,ali ce im dobavljaci reci da u nabavci nema te maline na koju su navikli...I vremenom ce se potrosaci navici na izgled i ukus zamene.Nedovoljne kolicine su velika opasnost i bankari to savrseno dobro razumeju,to im je posao.
Drzava moze da pritiska i da se igra i sa Stanicem i sa Ljubojevicem i svim licima sa domacim drzavljanstvom.A dirati stranca,posebno bankara nije preporucljivo.Ljubojevic moze dobiiti samo kredit preko veze od drzavne banke ili agencije,a posto najveca preostala drzavna banka-Komercijalna banka uskoro ide,to ce se manevarski prostor jos dodatno suziti.
 
Ne verujem da to ima veze sa porezom.Pre ce biti da bankari procenjuju visok rizik kod tih kredita.Maline ce biti sve manje,a kapaciteti su ogromni vec sada,tako da je logicno da nece uspeti svi da opstanu.Ne treba se radovati smanjenju proizvodnje jer to nece dovesti do skoka cena u otkupu.Ostace par njih koji ce diktirati cenu.A oni,sa druge strane ne mogu nametati suvise visoke cene kupcima u inostranstvu jer nece imati velike kolicine za visegodisnje ugovore,tj. sigurnost koju kupci traze.Plus sto visoka cena kupce odvraca da traze zamenu kod nekoga sa nizim kvalitetom i cenom.Velika je opasnost da nas vilamet koji gospodari trzistem zamrznute maline u Evropi bude zamenjen nekom meksickom ili poljskom malinom u nabavci.Potrosaci (individualni ili poslasticarnice,hoteli,itd.) nece biti srecni,ali ce im dobavljaci reci da u nabavci nema te maline na koju su navikli...I vremenom ce se potrosaci navici na izgled i ukus zamene.Nedovoljne kolicine su velika opasnost i bankari to savrseno dobro razumeju,to im je posao.
Drzava moze da pritiska i da se igra i sa Stanicem i sa Ljubojevicem i svim licima sa domacim drzavljanstvom.A dirati stranca,posebno bankara nije preporucljivo.Ljubojevic moze dobiiti samo kredit preko veze od drzavne banke ili agencije,a posto najveca preostala drzavna banka-Komercijalna banka uskoro ide,to ce se manevarski prostor jos dodatno suziti.
Zasto se ne treba radovati smanjenu proizvodnje? Hocete bolju cenu u otkupu, ona ce doci jedino u slucaju kada se smanji ponuda... Smanjenje proizvodnje desavace se i kod nasih konkurenata. Jedino ko mozda ima sanse da podigne proizvodnju u evropi je mozda Ukrajina, velika zemlja, dosta obradive povrsine. Balkan, Poljska ima slicne ili iste probleme... Vi prvi put pominjete nekakav rizik??? Citajuci sta vi pisete ja sam stekao utisak da u poslu sa malinama rizika nema. A govorim odavno da su hladnjace u problemu, pisem i postavljam koliko ih je prosle i pretprosle godine propalo a vi mi ne verujete... Zasto malina kod mnogih jos nije isplacena? Uzgred, kredite ne dizu podobni vec oni koji imaju dobre bilanse, to podobni je davno proslo vreme..

Drago mi je da polako prihvatate moje stavove, uvidjate da sam u pravu.
 
Takodje sam misljenja da ma koliko logicno zvucalo da ce smanjenje ponude maline izazvati povecanje cene iste, ovde nece biti slucaj, vec ce samo otvoriti vrata uvozu i prepakivanju i onda izvozu, sto se i dosada radilo, kako sa malinom tako i sa drugim poljoprivrednim proizvodima. Dok je jos ostalo nesto od imena umiruce srpske maline to se mora iskoristiti i uzeti lova, kad se konstatuje smrt igra je zavrsena i ko je uzeo lovu uzeo je, a ko nije pa ko ga jbe sto nije...
Mada je i moguc scenario lazne nade i pokusaja produzenja agonije dok se ne iscrpi i zadnji atom snage..
 
Polku, polanu i slicne imaju svuda, ne rade ostali vilamet i miker, to imaju ovde samo.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
Takodje sam misljenja da ma koliko logicno zvucalo da ce smanjenje ponude maline izazvati povecanje cene iste, ovde nece biti slucaj, vec ce samo otvoriti vrata uvozu i prepakivanju i onda izvozu, sto se i dosada radilo, kako sa malinom tako i sa drugim poljoprivrednim proizvodima. Dok je jos ostalo nesto od imena umiruce srpske maline to se mora iskoristiti i uzeti lova, kad se konstatuje smrt igra je zavrsena i ko je uzeo lovu uzeo je, a ko nije pa ko ga jbe sto nije...
Mada je i moguc scenario lazne nade i pokusaja produzenja agonije dok se ne iscrpi i zadnji atom snage..
Ja logicno razmisljam i pisem iz iskustva sta se vec ranije i desavalo. Nas potencijal + Bosna, Kosovo sa smanjenjem proizvodnje doci ce do porasta cene videcete to ubrzo vec ove godine.
 
Polku, polanu i slicne imaju svuda, ne rade ostali vilamet i miker, to imaju ovde samo.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
Imaju tacno ali isto tako postoje proizvodi i recepture koje ne mogu da se promene i gde mora da se uzme willamet ili miker... Kupci isto taktiziraju, kupuju sto jeftinije a kada bude moralo da plate skupo platice. Pre desetak godina malina rolend je Isla preko 3 eura kao od sale. Mozda opet dodje to vreme.
 
@amper91

DA bice to opet. Geberalno problem kod nas je sto olako i brzo ulazimo u euforiju kada nesto dobro ide a jos brze u depresiju i beznadje kada stvari nisu po nasoj volji. Kada tome dodamo da imamo jako kratko pamcenje dozivljaj je obecavajuci.

Proizvodnja i izvoz maline su stvari koje se ciklicno ponavljaju. Par godina bilo je ponude odakle hoces kada to vreme prodje bice drugaciji trend. Sve je ovo vec vidjeno...
 
Daleko brže skače cena rada, što je evidentno, od cene maline, što nije izvesno! Tako da i nešto bolja cena maline neće doneti boljitak proizvođačima. U mom kraju je prošle godine satnica bila 200 din + hrana, dok ove je već 250 + hrana. Kopanje ide 300 + hrana, a prošle je bilo 250. Pre 7-8 god je satnica bila 150. Obrni, okreni, svi rade za groš!
 
Naglo skočila cena smrznute maline . . .

rod u Čileu, koji je među najvećim svetskim proizvođačima malina, podbacio do 70 odsto ...

 
@Miloica

Ponovo senzacija, nista novo nista sto vec nisam video. Kako god bilo ne postoji scenario koji bi mogao da na trzistu reflektuje ovakvo stanje. Jasno je ovde da se radi o nameri da tekst bude citan. Slabiji rod, mozda, ali sta cemo sa ugovorima od ranije, sta cemo sa zalihama kupaca it's itd. Jednoj recju, pisao sam o tome, mi uvek nadjemo nacin da budemo u euforiji i da sebe svesno obmanjujemo. Rekao sam, pozitivni znaci su tu, ali treba vreme da prodje, preko noci nista se nece i ne moze desiti.
 
@jevto

Evo da ispostujem ono sto sam napisao pre neki dan.

Sastanci, obaveze, prijatelji, poznanici i pozdrav za @jevto


Video sam nove trendove, sreo dosta ljudi, popricao sa svima, pojavio se... A @jevto dokazao i pokazao da uvek stojim iza svojih reci. Bese tu jos neko koji sumnja u mene...

Znam sta ce sada biti, opet @jevto nece biti spreman da prizna svoj poraz, opet ce odbrana biti besomucno vredjanje boljeg i drugacijeg od sebe. Sve dok tako razmisljate necete shvatiti sustinu, necete razumeti problem. Sedeo sam danas sa raznim ljudima, imao sam tu cast i priliku da dosta novog naucim, od pravih strucnjaka i profesionalaca.

Radite na sebi, povezujte se, ulazite u sebe, budite vredni i pozrtvovani a rezultati nece izostati...
 

Zasto se ponovo desavaju iste stvari? Kakve veze ima drzava sa dogovorom izmedju proizvodjaca i hladnjaca, drzava treba uslove za rad da stvori a sve ostalo treba proizvodjaci i hladnjace sami izmedju sebe da dogovore. Ovaj Bogdanovic, ima li on kakvih rezultata, po meni nema, ne znam zasto je jos uvek tu? Uvek na isti nacin pokusava bezuspesno da resi isti problem. Ako ne ide, skloni se, promeni nesto, prepusti posao mladim elokventim ljudima, koji poznaju jezike koji imaju energiju da se dalje bore na trzistu, a on i njemu slicni neka preuzmu savetodavnu ulogu... Otuzno je gledati godinama iste ljude bez rezultata. Stvara se ponovo tenzija bez razloga, zakljucuje se nesto bez obzira sto to ne odgovara stvarnosti. Pisao sam da ima pozitivnih stvari ali ocekivati da ce se stvari preko noci promeniti je neodgovorno i protivreci svakoj logici.

Neodgovorno je ocekivati od drzave da utice na stvari koje su van njenog domena. Imalo bi smisla traziti od drzave subvencije i druge stvari, ali traziti od drzave da stane na stranu proizvodjaca je suludo? Jel isto treba da urade proizvodjaci kukuruza, psenice, sljiva, visanja, itd itd. Proizvodjaci sami treba da se izbore na trzistu, ima vise model i nacina, jedan od tih modela sam vec predstavio drugi model su zadruge... Zar nije dovoljno to sto drzava daje subvencije u vidu zadruga? Nekad davno je drzava cak davala subvencije za cuvanje zamrznute maline pa je odziv bio jako mali. Neki projekti su cak i propali a finansirani su od mog I svacijeg porez a... Drzava po meni dovoljno cini, proizvodjaci ili neka se organizuju ili neka izadju sa trzista nemoj vecito da im je neko drugi kriv. U doba interneta i lakom pristupu informacijama tvrditi da neko nekome smeta, da ga ogranicava i sl su besmislice i izgovori ljudi koji ne mogu i ne znaju samostalno da izadju na trziste.
 
Drzava mora da da odgovor na pitanje da li zeli da se na njenoj teritoriji proizvodi malina ili ne. Ukoliko zeli onda mora da posreduje u dogovoru proizvodjaca i otkupljivaca i da nadje model koji ce da zadovolji obe strane. To je isto kao sto posreduje u pregovorima izmedju sindikata i poslodavaca i odredjuje minimalnu cenu radnog sata. Tu funkciju bi ovde trebalo da odigraju robne rezerve i subvencije. Inace ko sto rece kolega, proizvodjaci nek izadju sa trzista, to se sad u praksi desava, sto po meni ne ide nikome u prilog ni proizvodjacima, ni otkupljivacima ni drzavi. Svi su na gubitku. Realnost je da kad propadaju proizvodjaci ili odustaju od dalje proizvodnje svi u tom lancu gube. Neophodna je pravicna (pravednija) raspodela dobiti, tj proizvodjaci moraju u tom poslu biti najzadovoljniji jer ako oni nece da se igraju, onda igre i zarade nema ni za koga i to je jedina realnost koju svi moraju da prihvate.
 
@cika_jova

Drzava bi jedino smela da ucestvuje u celoj prici putem podrske proizvodjacima kada naidju teske godine, nikako drugacije. Sta znaci da drzava posreduje, zasto da posreduje? Ako su uslovi za rad dobri, da li treba da se vratimo u komunizam i da pustimo da drzava kontrolises trziste? Izvoz je slobodan, trziste je uredjeno sta jos drzava treba da uradi?

Ako je jedna strana nezadovoljna zasto se ne potrudi da nadje drugi model koji bi obuhvatio pravedniju preraspodelu? Taj drugi model podrazumeva da obe strane moraju prihvatiti i odredjene rizike. Raspodela dobiti drugacije DA ali onda neka proizvodjaci prihvate rizike, neka se ili sami organizuju ili neka kazu u redu, hocu drugaciju preraspodelu ali prihvatam da mi se malina isplati do sledece sezone i da se za prodaju izabere najbolji moguci trenutak. Ovako, svi bi novac odmah, niko ne bi ni 1% rizika na sebe, a hladnjace treba da se zaduzuju, da imovinu daju kao garanciju, kuce stanove automobile. Kada hladnjaca propadne a svedoci smo da mnoge propadaju sta onda? Resenja ima ali mora i druga strana da odredjene rizike preuzme na sebe, mora da se pokrene, da li ce to biti zadruge, putem svojih predstavnika ili putem drugacijih uslova rada, da bi se islo napred odredjene promene moraju da se naprave i toga proizvodjaci moraju biti svesni. Trebaju novi ljudi, sa novim idejama, za novo doba i nove izazove. Sadasnji ljudi tipa Radovica i slicni niti znaju niti umeju da nesto promene, jer oni se godinama vrte u krug bez rezultata.
 
Strong-Berry
" Nekad davno je drzava cak davala subvencije za cuvanje zamrznute maline pa je odziv bio jako mali"

Po izdvojenim novcima iz drzavne kase reklo bi se da je kampanja bila vrlo uspesna, oko 50 000 t maline je bilo subvencionisano.Recimo da je tada direktor upravnog odbora Libertas hladnjace bio DUSAN P. , a recimo da je i u to vreme bio ministar poljoprivrede sumarstva i td, a recimo da sa tim i takvim donosenjem takvog zakona nema sukoba interesa.Tj otkupis maline od prozavodjaca a troskove plati drzava .Znaci ta mera je bila ne da bi se pomoglo proizvodjacima nego nesto sasvim drugo.Ali dobro de i pored toga to je bilo zlatno doba u odnosu kakav trenutno drzava ima odnos prema proizvodjacima maline, te je velika vecina proizvodjaca maline napusta ovaj posao i egzistenciju trazi u drugim poslovima.Resenja nema i nece ga ni biti jer nema ko da stane iza proizvodjaca.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh