Protesti malinara 2020 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Na pocetku teme pise sledece:

'' Kako se ova tema pokazala zgodna kada je u pitanju 2019 godina, jer se u nju moglo smstiti mnogo toga vezanog za kalkulacije, teoriju, razne ekonomske preporuke i slične stvari vezane za malinu, a koje ne mogu stati u druge teme, pokrećem i za ovu 2020 godinu.

Uglavnom čitate na svoju odgovornost, nemojte posle kukati šta je sve napisano, jedina bitna stvar je da se pravila foruma moraju poštovati. ''

Raspolozivost radne snage bice jako vazan faktor u buducnosti koji ce direktno uticati na proizvodnju.
 
Pa vi po hladnjcama imate dosta radne snage, pa prosledite je na malinjake kad krene berba.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
Drzava ako ne moze ili nece da uredi trziste, onda moze da se odrekne dela kolaca, jer cinjenica je da drzavna kasa dobro prihoduje od voca. Kad mogu subvencije taksistima onda mogu i vocarima, jer tu bi se i ekologija podstakla biljke proizvode kiseonik
 
@amper91

Sta jos treba drzava da uradi da bi po vama imali uredjeno trziste, a sada imamo: veliki broj hladnjaca (domace firme) odredjeni broj njih sa 100% stranim kapitalom (zemlje iz kojih dolaze Belgija, Nemacka, Francuska, Austria itd itd), ima cak i firmi gde su strani partneri u odredjenom procentu suvlasnici u firmama, nema vise dozvola ili ogranicenja kod izvoza (moze svako da izveze, treba mu firma i ino kupac), preko 250 izvoznika, razlicite cene u otkupu kao posledica ponude i potraznje / dostupnosti rashladnih kapaciteta i na kraju trzisne utakmice, sve sto sam naveo su lako proverljive cinjenica a ujedno i dokaz da trziste maline u Srbiji jako dobro funkcionise.

Ne bih komentarisao i uporedjivao taksiste sa proizvodjacima malina, pre bih podrzao proizvodjace i subvebcionisao proizvodjace nego taksiste. Neki vid subvencija je neophodan.
 
Subvencionisanje je šarena laža! Sav taj novac, ukoliko ga bude bilo, završiće u džepovima posrednika, u ovom slučaju se zna "ko" je to! Kako? Pa, lepo, skinuće cenu maline za iznos subvencije! Prosto. Tako već rade klaničari stočarima, ništa što nije viđeno. Nećemo mi da se ovajdimo nikad, mnogi se "staraju" da se to ne desi, da se seljaci kojim slučajem ne pokondire, pa da im ne padne na pamet da prestanu da proizvode malinu! Da od ekstra profita ne pokupuju nekretnine, motiku ne zamene lap topom, traktor džipom... Ili, ne daj Bože, šljivovu prepečenicu hajnekenom... 😁
 
Ja sam rekao: "Drzava ako ne moze ili nece da uredi trziste"
A trziste u Srbiji je veoma diskutabilno, teoretski lepo zvuci ali malcice je drugacije u praksi.
 
@Ibarska dolina

Ideja je jako dobra treba je samo sprovesti u delo. Ima dovoljno interesovanja za domace kvalitetno a sveze voce... Treba osmisliti najbolji nacin za realizaciju i marketing.

Sto se nasih zadruga tice, kod svih se pojavljuju slicni problemi. Nedostatak kvalitetnih ljudi je glavni problem... Ono kada ja napisem radno iskustvo, reference a vecina pocne odmah sa pogrdnim komentarima jer ne razumeju sustinu. Dosta radim sa strancima i za njih je nezamislivo da uopste ulaze u bilo kakav posao ako ne znaju makar osnovne stvari o nekome. A sta imamo ovde, imamo ljude koji su odlicni proizvodjaci, koji imaju iskrene namere ali im nedostaje znanje i iskustvo. Nedostaju oni mladi ljudi koje stalno pominjem. U Ivanjici znam to provereno, bila slicna zadruga kao ova u Arilju i na kraju propali, jer nisu imali kvalitetne ljude. Nisu imali ljude koji znaju posao, koji poznaju trziste, koji imaju partnere, nedostajao im je kompletan Know-how a to je u poslu kljucno.

Ako gledam Eko Voce, iz njihovih javnih nastupa ne vidim da su tu dovoljno kvalitetni ljudi (u poslovnom smislu da su sposobni) ... Preko 10godina sam na trzistu nikad nisam cuo ni za jednog od ljudi koji se tamo spominju. Na stranu to sto su oni ispostava jedne velike domace firme, ovo sam saznao gledajuci i uporedjujuci javno dostupne podatke i naravno dobivsi neke insajderske informacije od svojih saradnika. U takvim relacijama oni jedino i imaju sanse da rade, tj radice razne usluge za velikog igraca a u javnosti ce to biti predstavljeno kao uspeh same zadruge. Samostalno da se probiju na ino ili domacem trzistu, da postanu samoodrzivi , da postanu prepoznatljivi kao model poslovanja, zato nemaju ni ljude, ni znanje a ni iskustvo. Podvlacim ovo je moje misljenje i stav.
Glupost, neistina, i tako dalje, mislim da bi ljudima koji pisu ovakve neistine trebalo da se zabrani da uopste pisu na forumu.. Stavise, osnivac sam Prve Slozene Zadruge u Srbiji, sa ljudima iz Agro Eko Voca, nisu oni nicija ispostava, ljudi nemojte verovati svemu sto pise na forumu, pogotovo ne ljudima koji su non stop tu i non stop piskaraju... Svako dobro
 
Naravno da treba biti veoma oprezan u koga će se imati poverenja, i čije će se poruke na forumu ozbiljno shvatiti.
 
Glupost, neistina, i tako dalje, mislim da bi ljudima koji pisu ovakve neistine trebalo da se zabrani da uopste pisu na forumu.. Stavise, osnivac sam Prve Slozene Zadruge u Srbiji, sa ljudima iz Agro Eko Voca, nisu oni nicija ispostava, ljudi nemojte verovati svemu sto pise na forumu, pogotovo ne ljudima koji su non stop tu i non stop piskaraju... Svako dobro

Hocete da postavim na forum dokaz za ove moje tvrdnje? Meni nije tesko da malo po internetu skupim par dostupnih informacija, govorim o javno dostupnim dokumentima?

Ja sam prvi za osnivanje zadruga tj kooperativa po principu italijanskog modela. Opisao sam detaljno kako sve treba da funkcionise da bi kompletan sistem postao trzisno odrziv.

Hocete li nam napisati Vasa iskustva, koliko clanova imate, cime se sve bavite, da li ste a ako niste od koje godine postajete trzisno odrzivi? Subvencije su lepa stvar kao i zadruga ali trebaju pravi ljudi jer primeri pokazuju da takve firme /zadruge/kooperative brzo propadne nazalost usled losih kadrova. Imate li u svom sastavu ono sto sam vam pisao mlade ljude, elokventne, prodorne, one koji poznaju strane jezike, koji na najbolji nacin mogu biti vasi ambasadori? Imate li ljude koji su prepoznatljivi po necemu koji imaju reference?
 
@amper91

Sta je epilog svega? Zar vi ne rekoste da hladnjace dobro posluju da tu ima novca i slicno, gde je problem u ovom slucaju? Firma osnovana 2016 godine, mlada, bez kapitala, bez znanja usao u nesto iz najbolje namere i pogubio novce nije ni prvi a ni poslednji koji je tako uradio. Zasto javno ne kaze koja je veca hladnjaca u pitanju?
 
@amper91

Sta je epilog svega? Zar vi ne rekoste da hladnjace dobro posluju da tu ima novca i slicno, gde je problem u ovom slucaju? Firma osnovana 2016 godine, mlada, bez kapitala, bez znanja usao u nesto iz najbolje namere i pogubio novce nije ni prvi a ni poslednji koji je tako uradio. Zasto javno ne kaze koja je veca hladnjaca u pitanju?
Zato sto vlada Omerta.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
@Brdy

Necemo da ulazimo u politiku. Zasto mislite da on govori istinu? Mi ovde imamo sledece cinjenica, jedan covek i jedna firma, osnovana 2016 godine (javno dostupan podatak) tvrdi da mu novac duguje veca hladnjaca i da mu je zbog duga od 850.000din uzeta puno veca vrednost robe... Zasto nije platio dug onda mu niko ne bi ni oduzimao robu...
 
Hocete da postavim na forum dokaz za ove moje tvrdnje? Meni nije tesko da malo po internetu skupim par dostupnih informacija, govorim o javno dostupnim dokumentima?

Ja sam prvi za osnivanje zadruga tj kooperativa po principu italijanskog modela. Opisao sam detaljno kako sve treba da funkcionise da bi kompletan sistem postao trzisno odrziv.

Hocete li nam napisati Vasa iskustva, koliko clanova imate, cime se sve bavite, da li ste a ako niste od koje godine postajete trzisno odrzivi? Subvencije su lepa stvar kao i zadruga ali trebaju pravi ljudi jer primeri pokazuju da takve firme /zadruge/kooperative brzo propadne nazalost usled losih kadrova. Imate li u svom sastavu ono sto sam vam pisao mlade ljude, elokventne, prodorne, one koji poznaju strane jezike, koji na najbolji nacin mogu biti vasi ambasadori? Imate li ljude koji su prepoznatljivi po necemu koji imaju reference?
Postavite, a to ako su saradjivali sa odredjenom firmom ne znaci da su ispostava, a pre nego sto se upustim u bilo kakvu dalju diskusiju sa Vama postavite te vase dokaze. O iskustvima ne bih dok ne resimo prvo pitanje a to je neistina, i dalje stojim iza toga da ljudi nisu nicija ispostava, saradjuju sa firmama za koje je u tom trenutku procenjeno da je najisplativije da se saradjuje, a vise informacija o Slozenoj zadruzi cu napisati tek kada dokazete svoje tvrdnje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh