Protesti malinara 2020 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Prestaće da se bave poljoprivredom.
A da li će se to ikad desiti?
Ne, neće, nikada.
To je zadato stanje, čak statistički podatak, nema tu nedoumice.

Nije popularno to reći, možda nije ni najprimerenije, ali nije nepoznata statistika o obrazovnoj strukturi populacije koja se bavi poljoprivredom, a sa nivoom obrazovanja su korelisane i one nabrojane osobine.

Samo da ti se javim Limeni,pa se povlačim nazad u "ilegalu".U svakom slčaju drago mi je da si živ.Bio sam zabrinut za tebe.Baš sam prošle godine jednom tvom kolegi (bivšem) proizvođaču višnje obezbedio sadnice maline.Već sada ima prvi rod i zahvaljuje mi se do neba.Kaže - velika razlika između 27 i 210 dinara (u ovom trenutku minimalna zagarantovana cena).
Pa Limeni,kad završimo poljoprivredne poslove da se nađemo u Grčkoj da napunimo baterije?


 
Nije računica tako sjajna kakvom je predstavlja @Strong-Berry! Da bi proizvođač bio zadovoljan potrebno je da proizvede i proda dobru količinu količinu robe po dobroj ceni, što ove godine nije slučaj, a i inače se to retko desi. Dalje, tu je i cena rada koja je konstantno u porastu, koju kad ugradiš u cenu proizvoda baca senku na tu lepu sliku koju on pokušava ovde da servira. Ili možda čovek misli da seljaci ne trebaju svoj rad da uračunaju?! 😣
 
@jevto
Ja se nadam da ste tom coveku kome ste prodali sadnice objasnili da ovako visoka cena nije prosecna cena, cisto da covek ne bi stekao pogresan utisak.
 
Nije računica tako sjajna kakvom je predstavlja @Strong-Berry! Da bi proizvođač bio zadovoljan potrebno je da proizvede i proda dobru količinu količinu robe po dobroj ceni, što ove godine nije slučaj, a i inače se to retko desi. Dalje, tu je i cena rada koja je konstantno u porastu, koju kad ugradiš u cenu proizvoda baca senku na tu lepu sliku koju on pokušava ovde da servira. Ili možda čovek misli da seljaci ne trebaju svoj rad da uračunaju?! 😣
Znam ja dobro kakva je racunica a znam i dobro kakvi smo mi ljudi... Pojedincima i 500din da se plati malina oni bi bili nezadovoljni, mi smo takvi...
 
Poslednja izmena:
60% hladnacaru-40% proizvodjacu , izleda da to ne odgovara proizvodjacima te pokrcise malinjake za svagda,i da se okrene 60% proizvodjacima a 40% hladnjacarima nece se vratiti stare povrsine i kolicine.Jednostavno su pojedinci potcenili inteligenciju proizvodjaca te se tek sada nista ne zna.Nekoga ponovo naterati u maline nece moci bez ozbilne strategije koja ce im garantovati odlicne otkupne cene , ali ja to ne vidim, cak i ova godina koja ima pristojnu cenu je pogubna za proizvodjace jer nemaju kolicina , a videcemo da ce sva malina izaci po ceni od minimum 2,8 mozda i 3 eura prosek
 
@cunami

Uvek je bilo do sada na visokim otkupnim cenama mi smo povecavali povrsine i obratno, sto ce se verovatno i sada dogoditi. Vrlo verovatno je da ce proizvodjaci par godina biti zadovoljni dok se ponovo ponuda maline kod nas i okruzenju ne poveca.

Podela dobiti je odlicna ideja ali onda obe strane moraju biti spremne da prihvate deo rizika na sebe, proizvodjac da deo novca uzme a deo da ceka posto dodje do realizacije a hladnjaca robu proda u najboljem trenutku. Tesko je to sve sprovesti poznajuci nas narod i nas mentalitet, jer ako neko veruje jos uvek da izvoz nije slobodan da trebaju izvozne dozvole da to samo radi par ljudi u Srbiji onda tu imamo ozbiljan problem sa nerazumevanjem kako stvari funkcionisu...
Jedno resenje je da se osnuju zadruge po ugledu na italijanske kooperative ali sa potpuno novim ljudima, mladim ljudima, onima koji taj posao treba dalje da nastave... Drugo resenje je da se odredi jedna prihvatljiva srednja cena a drzava onda da novac subvencionise kada cena bude znacajno manja i da ga skuplja tj uzima od proizvodjaca (za ovo treba da se napravi poseban fond) kada cena znacajno predje tu neku zamisljenu liniju...

Sve je ovo lepo u teoriji a u praksi tesko izvodljivo jer mi bi sve preko noci ako moze da se uradi... Ovo je dobra otkupna cena za proizvodjace i ko sad nije zadovoljan taj treba odmah da razmislja da pocne nesto drugo da radi... Ali i ova dobra otkupna cena ce proci... Proizvodjaci sad treba da se spremaju za ona druga teska vremena koja ce sigurno doci posle ovoga da ne bi opet kao ranije blokirali pruge, puteve, spavali na ulici itd itd...
 
@cunami

Uvek je bilo do sada na visokim otkupnim cenama mi smo povecavali povrsine i obratno, sto ce se verovatno i sada dogoditi. Vrlo verovatno je da ce proizvodjaci par godina biti zadovoljni dok se ponovo ponuda maline kod nas i okruzenju ne poveca.

Podela dobiti je odlicna ideja ali onda obe strane moraju biti spremne da prihvate deo rizika na sebe, proizvodjac da deo novca uzme a deo da ceka posto dodje do realizacije a hladnjaca robu proda u najboljem trenutku. Tesko je to sve sprovesti poznajuci nas narod i nas mentalitet, jer ako neko veruje jos uvek da izvoz nije slobodan da trebaju izvozne dozvole da to samo radi par ljudi u Srbiji onda tu imamo ozbiljan problem sa nerazumevanjem kako stvari funkcionisu...
Jedno resenje je da se osnuju zadruge po ugledu na italijanske kooperative ali sa potpuno novim ljudima, mladim ljudima, onima koji taj posao treba dalje da nastave... Drugo resenje je da se odredi jedna prihvatljiva srednja cena a drzava onda da novac subvencionise kada cena bude znacajno manja i da ga skuplja tj uzima od proizvodjaca (za ovo treba da se napravi poseban fond) kada cena znacajno predje tu neku zamisljenu liniju...

Sve je ovo lepo u teoriji a u praksi tesko izvodljivo jer mi bi sve preko noci ako moze da se uradi... Ovo je dobra otkupna cena za proizvodjace i ko sad nije zadovoljan taj treba odmah da razmislja da pocne nesto drugo da radi... Ali i ova dobra otkupna cena ce proci... Proizvodjaci sad treba da se spremaju za ona druga teska vremena koja ce sigurno doci posle ovoga da ne bi opet kao ranije blokirali pruge, puteve, spavali na ulici itd itd...
Svaka čast ovom "čoveku" sve ideje i teorije su mu strava a i gledanje u budućnost mu je bolje od baba Vange kad sve to postigne pored tolikih obaveza i putovanja, samo da nam je više ovakvih de bi nam kraj bio? Nije ni njemu lako.
 
@Saša S

Ne pisete dugo na ovom forumu... Procitajte moje postove od pre godinu dana... Ja kada sam pisao da treba saditi malinu kada je svi vade mnogi su me ismejavali... Sada je kasno da je sadite da podizete zasade jer dok vasa dodje na pun rod cena ce verovatno opet biti ne tako dobra...
Oslobodite se predrasuda...
 
Uvek je bilo do sada na visokim otkupnim cenama mi smo povecavali povrsine i obratno, sto ce se verovatno i sada dogoditi. Vrlo verovatno je da ce proizvodjaci par godina biti zadovoljni dok se ponovo ponuda maline kod nas i okruzenju ne poveca
Ovo je teško ostvarivo ikad više, po mom mišljenju. Broj seoskog stanovništva se ubrzano smanjuje, što je osnovni razlog. Sezonske radne snage je, takođe, sve manje, a bez nje nema većih plantaža. Mladi su u malom procentu, zanemarljivom, zainteresovani za ulazak u ovu priču. Dalje, cena rada i za to malo sezonaca što hoće da radi neprekidno raste (što je dokaz da ih je manjak, jer da ih je višak cena rada bi padala). U mom kraju trenutno cena rada za nadničare je 250 din po satu + hrana, što značajno utiče na cenu proizvoda. Koliko prošle godine cena rada je bila 180-200 din po satu plus hrana. Tako da nas sve to vodi u smanjenje celokupne poljoprivredne proizvodnje, a posebno maline gde je sve u ručnom radu, od prvog do zadnjeg koraka. Voleo bih da grešim, ali mislim da nas to čeka.
 
Malinu će krenuti da sade momci iz urbanih sredina koji pojma nemaju o poljoprivredi samo uzmu digitron i izračunaju dobit, a takvi posle prve godine odustanu kad vide realno koliki je to posao.
 
Čovek lepo kaže za one koji hoće da čuju - sad je bila dobra cena, biće niža i treba se spremiti za loše godine koje će naići - znači sad je pravi trenutak da se batali proizvodnja, a uzeta lova iskoristi za nešto pametnije dok je nije nestalo ponovo u ovom poslu gde sad nailazi opet minus
 
Treba samo imati malinu kao madjionicar zeca u sesiru pa cetiri godine ga drzati pod sesirom da ti kenja i pravi stetu ,a jedne kad ide prodaja izvuci ga i hvaliti se kako si pametan.
 
Ovo je teško ostvarivo ikad više, po mom mišljenju. Broj seoskog stanovništva se ubrzano smanjuje, što je osnovni razlog. Sezonske radne snage je, takođe, sve manje, a bez nje nema većih plantaža. Mladi su u malom procentu, zanemarljivom, zainteresovani za ulazak u ovu priču. Dalje, cena rada i za to malo sezonaca što hoće da radi neprekidno raste (što je dokaz da ih je manjak, jer da ih je višak cena rada bi padala). U mom kraju trenutno cena rada za nadničare je 250 din po satu + hrana, što značajno utiče na cenu proizvoda. Koliko prošle godine cena rada je bila 180-200 din po satu plus hrana. Tako da nas sve to vodi u smanjenje celokupne poljoprivredne proizvodnje, a posebno maline gde je sve u ručnom radu, od prvog do zadnjeg koraka. Voleo bih da grešim, ali mislim da nas to čeka.
Videcemo, vreme ce pokazati, ja smatram da se nista nece promeniti u tom ciklusu, radne snage nema to je tacno, ali isto tako nadolazi velika ekonomska kriza i recesija tako da tu nikome nece biti lako...
 
Čovek lepo kaže za one koji hoće da čuju - sad je bila dobra cena, biće niža i treba se spremiti za loše godine koje će naići - znači sad je pravi trenutak da se batali proizvodnja, a uzeta lova iskoristi za nešto pametnije dok je nije nestalo ponovo u ovom poslu gde sad nailazi opet minus
Treba se spremiti dobro za godine koje ce doci a ne treba izaci iz proizvodnje... Ili treba... Neka svako odluci sam...
 
Trenutno pred hladnjačom nema čekanja u redu, a pre dve godine red za predaju maline u hladnjaču je bio više od kilometra. Ko jednom izađe iz proizvodnje maline teško može da se vrati i da hoće.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh