Protesti malinara 2020 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jedan lep tekst doduse na engleskom o izvozu svezeg voca na evropsko trziste.


Obuhvaceni su mnogi aspekti sa statitiskom, zanimljivo i pregledno. Jos jednom dovoljno da se razbiju predrasude koje su kod nas duboko ukorenjene. Tekst je izdala CBI Holandska agencija koja radi razne projekte za zemlje treceg sveta / tj zemlje u razvoju.
 
Jedno pitanje za sve, sta mislite u kojoj meri ce Corona virus uticati na globalnom nivou na potrosnju maline? Mnogi letovi su otkazati sirom sveta, ljudi drasticno manje putuju, efekat corone na privredu vec vidimo od Azije do Amerike tako da je logicno da ce i malina biti pogodjena...
 
Tek malo preboleli noro virus, kad ono korona, aiii bas nema srece u malinarstvu
Sto se tice noro virusa, bili smo pod posebnim monitoringom dve godine ali nazalost nedavno je jednoj nasoj firmi pronadjen norovirus u Belgiji tako da mere nadzora ostaju do daljnjeg.

Neko upita sta se desava oko Corone? Nimalo lepe vesti, neki ugovori su poceli da se otkazuju kao i pojedine isporuke. Situacija nije uopste bazazlena, jer ako trgovanje stane jedno odredjeno vreme na berzi u Americi (ostale svetske berze su u minusu, cena nafte nikad niza) znaci da je pogodjena celokupna svetska ekonomija a time nazalost i nasa malina. Koliko ce to imati uticaja konkretno na malinu tesko je i predvideti a jos teze prognozirati.

Jel se seca neko sta sam pisao pre 2 ili 3 nedelje? Dok je vecina na forumu bila u euforiji jer je berba manja u Cileu ja sam govorio da ostanemo pribrani, da ne dizemo bez razloga tenzije, vec da se ponasamo normalno, na kraju ipak sam bio u pravu ali ne vredi svi znaju vise i bolje, svi su vec videli enormno povecanje cena a sad posle corone stvari nece biti nimalo jednostavne jer je prica sa coronom globalna... Zato, ostanimo pribrani i pratimo koliko i na kakav nacin ce to nas pogoditi...

@Miloica
Voleo bih da je tako kako vi pisete, ipak nije...
 
Poslednja izmena:
Ovu procjenu o cijeni maline kao da ju je licno napisao Rade Ljubojevic.A sto se tice korona virusa i kako ce uticati.Ja vidim da je ogromna potraznja za svim vrstama prehrambeni artikala sirom svijeta(mesne preradjevine,povrce voce i sve sto je hrana).U Italiji stoje prazne rafe, sve je pokupovano prazne prodavnice ,marketi ,diskonti(da imaju u magacinima i na lagerima popunili bi rafe). Isto stanje je i u Kini,Hrvatskoj.Malina spada u voce ,prehrambeni je artikal(prave se djemovi ,sokovi,ljekovi i sl)Tako da potraznja za svim vidovima prehrambeni artikala samo moze da raste a nikako da pada.Gorivo nije mjerilo krize,vi ne morate da se vozite mozete da setate ili da vozite bicikl!A da jedete MORATE.I u bilo kojoj krizi ( kao sto je korona virus,il neki ratni sukobi) cijena hrane raste!
 
Poslednja izmena:
Agropress je ozbiljan portal, nije u pitanju tabloid.

Sto se tice potraznje za odredjenim proizvodima ona postoji ali smatram da tu nazalost malina ne spada jer u ovakvim kriznim situacijama najcesca se kupuju proizvodi koji mogu dugo da stoje negde u podrumu, npr brasno, secer, ulje, testenine, sredstva za licnu higijenu itd. Zamrznutu malinu morate da drzite u zamrzivacu, spada u skuplju kategoriju proizvoda i ima ogranicen rok trajanja...

Ako gorivo nije merilo krize i skoro krah svih najvecih berzi ja onda stvarno ne znam sta je po vama merilo krize...

Kao kada sam pisao o vesti o manjem rodu iz Cilea i sada kazem, treba da ostanemo pribrani...
 
Sto se tice noro virusa, bili smo pod posebnim monitoringom dve godine ali nazalost nedavno je jednoj nasoj firmi pronadjen norovirus u Belgiji tako da mere nadzora ostaju do daljnjeg.

Neko upita sta se desava oko Corone? Nimalo lepe vesti, neki ugovori su poceli da se otkazuju kao i pojedine isporuke. Situacija nije uopste bazazlena, jer ako trgovanje stane jedno odredjeno vreme na berzi u Americi (ostale svetske berze su u minusu, cena nafte nikad niza) znaci da je pogodjena celokupna svetska ekonomija a time nazalost i nasa malina. Koliko ce to imati uticaja konkretno na malinu tesko je i predvideti a jos teze prognozirati.

Jel se seca neko sta sam pisao pre 2 ili 3 nedelje? Dok je vecina na forumu bila u euforiji jer je berba manja u Cileu ja sam govorio da ostanemo pribrani, da ne dizemo bez razloga tenzije, vec da se ponasamo normalno, na kraju ipak sam bio u pravu ali ne vredi svi znaju vise i bolje, svi su vec videli enormno povecanje cena a sad posle corone stvari nece biti nimalo jednostavne jer je prica sa coronom globalna... Zato, ostanimo pribrani i pratimo koliko i na kakav nacin ce to nas pogoditi...

@Miloica
Voleo bih da je tako kako vi pisete, ipak nije...
Eh da smo samo ostali pribrani i da nismo dizali tenzije cena bi i dalje išla na gore i potražnja bi rasla. Zato pamet u glavu i stalna pribranost.
 
Agropress je ozbiljan portal, nije u pitanju tabloid.

Sto se tice potraznje za odredjenim proizvodima ona postoji ali smatram da tu nazalost malina ne spada jer u ovakvim kriznim situacijama najcesca se kupuju proizvodi koji mogu dugo da stoje negde u podrumu, npr brasno, secer, ulje, testenine, sredstva za licnu higijenu itd. Zamrznutu malinu morate da drzite u zamrzivacu, spada u skuplju kategoriju proizvoda i ima ogranicen rok trajanja...

Ako gorivo nije merilo krize i skoro krah svih najvecih berzi ja onda stvarno ne znam sta je po vama merilo krize...

Kao kada sam pisao o vesti o manjem rodu iz Cilea i sada kazem, treba da ostanemo pribrani...
Drugi svetski rat se završio obavestite čoveka.
 
МАЛИНА


На цену малине у 2020 највећи утицај ће имати

Пад тражње замрзнуте малине у ЕУ 15 који има даљи тренд пада што се огледа у малим бројем упита за малином из Србије
Прецењена цена у 2019. која је била последица смањеног рода, различитих метода притиска МПШВ на откупљиваче, притиска произвођача и јавности. На основу просечне цене извоза у 2019., велике су шансе да ће сектор прераде бити на губитку и да је извесно да ће се поновити сценарио из претходних година кад нису имали простора да плате цену коју су платили претходиних година (у овом случају 2019).
Анализе показују да просечна откупна цена је 50 – 70% просечне извозне цене што би у тренутним вредностима извозне цене чинило 0.8 до 1 евро. У јануару 2020. одређене компаније које имају делимично уговорену и производњу и продају закључилвале су уговоре на авансе од 1.22 евра/кг.
Izvor agropres
Ko je ovde lud?
 
@Saša S

Ne govorim o ratu govorim o stanju koje je trenutno. Prenosim ono sto su mi rekli prijatelji iz Nemacke i Austrije npr. Pojedini rafovi jesu prazni ali nisu prazne vitrine sa dz vocem...

Kada sam rekao da ostanemo pribrani, mislio sam da ne upadamo tako brzo u euforiju... I to kazem i sada, jer niko nije mislio da ce se ugovori otkazivati zbog korone a upravo to pocinje da se desava, niko nije mogao ni pretpostaviti da ce berze koje su pokazatelji ekonomije pasti sto ce prouzrokavati lancane reakcije a u svemu tome nece ni malina biti postedjena. U kolikoj meri ce to biti videcemo....
 

Ako se ovo desava jednoj Srbiji kako je onda u ostatku sveta? Upravo turisti Jesu kolace, idu po raznim lokalima, tj trose...
 

Wobel frozen samit otkazan u Parizu, trebao da se odrzi u Hotelu Hilton na aerodromu Sar De Gol 11-12 Marta, odlozen je usled Korona virusa za 15-16 Jun 2020. Wabel frozen samit vazi za vodecu B2B manifestaciju u bransi duboko zamrznute hrane gde TK Report ucestvuje kao stampani Partner ovog dogadjaja... Znacajan broj ponudjaca dubokozamrznute hrane i predstavnici znacajnih trgovackih firmi iz Evrope, Amerike, Kanade I Latinske Amerike bice prisutne na ovom dogadjaju.


Evo jedna manifestacija koja pogadja direktno izvoznike je otkazana... Izvor je vise nego kredibilan TK Report je vodeci magazin vec preko 30 godina a sa akcentom na dubokozamrznutu hranu.
 
Poslednja izmena:
Polude strong post za postom...

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
@Brdy
Nisam poludeo nego iz vise izvora postavljam razne informacije. Nazalost malo ljudi me uopste razume i moze da isprati. A ja sve sto napisem ja to i potvrdim i retko gresim hteo to neko da prizna ili ne...
 
Moze cena da bude koja hoce, ja posle ove god vadim stubove i palim. A vi se potrudite da zakucate ekser do kraja malinarstvu.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh